Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Paul85
Posts: 40
Joined: 02 Dec 2013, 22:23
Auto: Kia Sportage 184cp, A/T

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by Paul85 »

Am facut si eu prima revizie luni si obeserv ca : s-a schimbat consumul si sunetul motorului parca e mai silentios. Mi se pare ca trage mai agresiv(filtru de aer era curat,dar placebo functioneaza :)) iar consumul nu mai trece de 10,5. Cine stie...poate incepe sa ii placa in Romania :)) ca in Germania a "stat pe bara" multe luni.
Cu primul drum prin zona revin cu informatii. Pot spune doar ca varianta hartii e din 04.2013.
Bafta
Kia Sportage Sand Track 2,0 DSL , AWD , A/T, 184cp

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by chinezu81 »

Iti spuneam eu ca puteai sa mai astepti cu revizia. La 20.000 trebuia facuta, sau ai facut 1 an? Oricum efectul Placebo functioneaza la tine :)

Paul85
Posts: 40
Joined: 02 Dec 2013, 22:23
Auto: Kia Sportage 184cp, A/T

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by Paul85 »

Am fost pe podul Basarab si harta arata...nimic...doar o strada de sub pod :)
Masina a facut 18 luni ca in Germ e la 24 de luni revizia. In privinta mea....incep sa ma obisnuiesc cu 10% si sa ma astept la mai mult in urmatoarele luni. Asta e. Nu mai compar si toate sunt ok :)
Bafta
Kia Sportage Sand Track 2,0 DSL , AWD , A/T, 184cp

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by mongol »

Mersi mult. Podul ala acolo de cativa ani deja, asa ca mai da-i incolo cu update-urile lor. Sunt chiar nesimtiti (astia de la naviteq, care fac hartile), macar la nivel de 2012 sa fie hartile. Nu am luat navigatia pentru harti (am luat-o pentru muzica mai buna), dar deja astia exagereaza.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by chinezu81 »

Mongol, cam asta ar trebui sa fie atitudinea: "pentru muzica mai buna". Cam toti cunoscutii mei sunt dezamagiti de navigatia de pe masina fie la BMW, Audi, etc. Problema este exact cum ai spus tu la cei care fac hartile, pentru ca de obicei nu acorda importanta deosebita tarilor ca Romania. Poti vedea chestia asta si la ditai compania Apple. Produsul ala al lor Maps e de toata jena pentru Romania, de-aia am trecut la Android si google maps :). Solutia este sa folosesti Navi pentru drumuri lungi si principale si un smartphone/ gps dedicat pentru detalii.

Paul85
Posts: 40
Joined: 02 Dec 2013, 22:23
Auto: Kia Sportage 184cp, A/T

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by Paul85 »

Eu pot sa va spun sigur ca anul trecut pe navigatia de Audi nu era podul Basarab,dar pe cea din 2013 era. Nici o navigatie nu e buna pentru Romania ca numa la noi se schimba de pe o zi pe alta sensurile de drum,prioritatile,marcajele...in tarile civilizate ce scrii ca vei face si cand vei termina asa va si fi. Iar noi curand nu vom intra in randul tarilor civilizate :(
Stiu ca cei de la iGo au avut o problema cand au facut update-ul cu autostrada de la Arad,ei au lansat update-u dupa termenul oficial de finalizare a lucrii....dar ce sa vezi ca nu era gata si au facut alt "up/down-grade" ca sa nu incurce utilizatorii hartilor
In privinta Apple ,vor sa aiba hartile "lor" , probabil sa nu mai plateasca la Google sau sa depinda de altii (sunt fan/utilizator=incerc sa nu le tin partea), dar eu pana acum m-am descurcat cu harta lor si chiar recent am folosit-o in locul navigatiei Kia :))
Bafta
Kia Sportage Sand Track 2,0 DSL , AWD , A/T, 184cp

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by chinezu81 »

Paul85 wrote: In privinta Apple ,vor sa aiba hartile "lor" , probabil sa nu mai plateasca la Google sau sa depinda de altii (sunt fan/utilizator=incerc sa nu le tin partea), dar eu pana acum m-am descurcat cu harta lor si chiar recent am folosit-o in locul navigatiei Kia :))
Bafta
Offtopic: Paul, fara suparare, dar am fost super dezamagit de harta aia, a fost o decizie proasta a lui Apple. Puteau sa renunte la google maps dupa ce o faceau ca lumea pe aia a lor. Folosesc in continuare tableta ipad ca e cea mai buna din lume, clar, insa la telefon am trecut pe htc one. Usurinta de utilizare si cate detalii poti obtine din google maps nu se compara cu janghina celor de la Apple. Hai ca ne-am cam abatut de la subiect, insa ca un om care a citit tot ce se poate citi despre Jobs si care stie istoria acestei companii am avut o dezamagire pe care nu o pot uita.

byk
Posts: 36
Joined: 13 Jan 2013, 16:06
Auto: Sportage 2017, 1.6 TGDI, DCT

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by byk »

Paul85 - Actualizarea hartilor a fost gratuita? Conform acestui link: http://www.navigation.com/is-bin/INTERS ... onMenu=YES ar costa 169 euro.
Pe de alta parte, am citit si acest anunt: http://press.kia.com/eu/press/products/ ... ear%20map/ , conform caruia toate masinile cumparate incepand din martie ar beneficia anual de cate un upgrade gratuit, in perioada garantiei.
Actualizarea de firmware pentru sistemul multimedia (cu exceptia hartilor) este, intr-adevar, disponibila gratuit si se poate efectua prin descarcarea fisierului de update de pe site, dezarhivarea pe un stick usb si conectarea acestuia la portul masinii (am facut-o eu singur si a mers fara probleme, durand cam 30-35 minute).
Sportage 2017, 1.6 T-gdi, DCT7, AWD, GT Line

Paul85
Posts: 40
Joined: 02 Dec 2013, 22:23
Auto: Kia Sportage 184cp, A/T

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by Paul85 »

Din cate am inteles eu ar fi gratuit update-ul pe perioada garantiei masinii. Nu l-am intrebat ca sa fiu sigur 100% pe cel de la reprezentanta,dar la urmatorul drum voi intreba.

Offtopic: chinezu81, nici o suparare, fiecare cu ce ii place si il multumeste. Si eu ma gandeam sa schimb iph5 cu htc one ,dar am incercat unul in magazin si nu m-a impresionat sa ma faca sa il schimb,iar iph 5s nu merita banii doar pentru un senzor de amprenta. Hartile eu nu le folosesc des,dar ce am cautat am gasit...lucky me.
Bafta
Kia Sportage Sand Track 2,0 DSL , AWD , A/T, 184cp

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by mongol »

Cele mai tari harti posibile sunt cele de pe android, clar. Nu ma refer la poi-uri sau alte povesti, ma refer strict la partea de harti. La intrarea in brasov dinspre sfantu gheorghe s-a facut un sens giratoriu provizoriu pentru contsructia unei legaturi cu viitoare autostrazi catre sibiu. La cateva saptamani, ce sa vezi: sensul aparea pe google maps. Ca sa nu vorbim de timpul in care te gaseste pe harta:cateva secunde. La partea de navigatie e slabut insa.
Eu am harti pe kia varianta 2012. Este evident ca de fapt ele sunt de fapt 2009.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by mongol »

Pe partea de software, e mai stabil ios decat androidul. La hardaware, note 3 rupe tot, zici ca e laptop. Problema mea: cum vezi filme online pe ipad?

Paul85
Posts: 40
Joined: 02 Dec 2013, 22:23
Auto: Kia Sportage 184cp, A/T

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by Paul85 »

Pai satelitii ce sa urmareasca si ei...macar giratoarele din Romania ca apar ca ciupercile dupa ploaie :)

Eu doar pe vplay si filmehd.net ma uitam, in rest nu am incercat.
Kia Sportage Sand Track 2,0 DSL , AWD , A/T, 184cp

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by mongol »

byk wrote:Paul85 - Actualizarea hartilor a fost gratuita? Conform acestui link: http://www.navigation.com/is-bin/INTERS ... onMenu=YES ar costa 169 euro.
Pe de alta parte, am citit si acest anunt: http://press.kia.com/eu/press/products/ ... ear%20map/ , conform caruia toate masinile cumparate incepand din martie ar beneficia anual de cate un upgrade gratuit, in perioada garantiei.
Actualizarea de firmware pentru sistemul multimedia (cu exceptia hartilor) este, intr-adevar, disponibila gratuit si se poate efectua prin descarcarea fisierului de update de pe site, dezarhivarea pe un stick usb si conectarea acestuia la portul masinii (am facut-o eu singur si a mers fara probleme, durand cam 30-35 minute).
E gratuita actualizarea (1 data pe an/perioada garantiei). Nu stiu ce actualizeaza ei, hartile tot vechi sunt. Altfel jos palaria pentru kia, nu e fair sa taxezi clientul pentru un serviciu necorespunzator.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by chinezu81 »

mongol wrote:Pe partea de software, e mai stabil ios decat androidul. La hardaware, note 3 rupe tot, zici ca e laptop. Problema mea: cum vezi filme online pe ipad?
Merg prin html 5 pe ipad. Nu merge flash player. filmehd.net si eu la fel :). Dar hai ca ne transformam in forum de IT :)

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage 2,0 DSL , AWD , 184 cp, A/T

Post by mongol »

Mersi, am inteles. Important e ca se poate.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”