2 dsl awd mt

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Cea mai sigura autostrada din lume este autobahn-ul nemtesc (UNDE NU EXISTA LIMITA DE VITEZA) Statistici oficiale europene. Faptul ca exista o tendinta in a pune limita de viteza si pe autostrazile nemtesti se datoreaza strict poluarii (in principal fonice, dar nu numai, evident). Stiu ca vedeti peste tot afise cu Viteza Ucide. Viteza ucide ganganii pe parbriz. In rest prostia, nesmitirea si habarnismul sunt adevaratii ucigasi. N-o spun numai eu. Si inca ceva: soferii romani amatori sunt printre cei mai slabi pregati din Europa. S-au dat niste teste de conducere acum cativa ani si am iesit jalnic: am facut de fiecare dat exact invers de ceea ce trebuia.
Postarea initiala, unde era si poza, n-avea nimic de-a face cu vreun ego umflat. Cine e sofer stie ca nu e nici o smechere in a merge cu viteza mare pe un drum lat, drept si gol. Tii volanul si cam atat. Cu o mana in cazul meu, pentru ca, contrar aparentelor, nu eu am facut poza, ci un tovaras. Cine a urmarit de la inceput postarile mele stie scopul postarii: acela de a incerca sa demontrez calitatiile masinii superioare datelor de pe hartie comunicate de coreean. Nu stiu cat reusesc, unii oricum nu cred, dar eu merg pe nebunia mea: masina poate mai mult decat ni se spune oficial. Bineinteles fiecare e liber sa ma contrazica sau sa creada ce vrea.
Ceea ce NU E OK e sa jignesti omul pe topicul lui, pe jurnalul lui de bord. Ba si sa starui in a spune bazaconii. Putem intra in detalii daca vrei. In ultimii cativa ani cam cu asta ma ocup. Si nu confunda cercetarea cu condamnarea.

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by belghiru »

Noi romanii ne aprindem repede si de multe ori mai si jignim. Eu sunt destul de ponderat si nu prea reactionez daca suntem pe langa topic sau daca partenerul de schimb de opinii nu cunoaste bine domeniul. De ex quelloo mi-a replicat odata ca supermarketurile nu au actionari polonezi (eu aveam in vedere investitiile facute de nemti si austrieci in sectorul fructe si legume din Polonia si de aici tratamentul diferit al supermarketurilor pentru produsele poloneze). Nu era cazul sa continui.
andytzu tu spui ca esti si teoretician si practician in ale dreptului dar ignori o prevedere legala stricta si folosesti argumente care nu au relevanta pentru subiectul deschis chiar de tine.
Cat despre "spiritul legii" in RO te rog sa studiezi Decizia CCR 838/2009. A decide "in spiritul legii" inseamna ca daca legiuitorul nu a identificat in actul normativ toate situaţiile juridice posibile, judecatorul nu poate decide imediat "in litera legii" si trebuie sa identifice "spriritul legii" si normele legale aplicabile situatiei cu care se confrunta astfel incat sa poata lua o decizie. In final decizia lui este data tot in "litera legii" in sensul ca pe baza analizei efectuate de judecator asupra "spiritului legii", problemei deduse judecatii si legilor aplicabile el identifica norma legala (litera legii) care trebuie aplicata.
Ne oprim aici ca sa nu coboram nivelul, asa cum spui tu.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by BAU »

#-o #-o =D> =D> =D> Si nu sunt avocat - pentru nimeni .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

belghiru wrote:De ex quelloo mi-a replicat odata ca supermarketurile nu au actionari polonezi (eu aveam in vedere investitiile facute de nemti si austrieci in sectorul fructe si legume din Polonia si de aici tratamentul diferit al supermarketurilor pentru produsele poloneze). Nu era cazul sa continui.
WTF?
da, intradevar, auchan, carefour, cora - firme cu actionariat nemtesc si austriac numa una si una. :))
discutia respectiva era f simpla: taranii nostri = niste inapoiati tehnologic care mai sunt si f lenesi pe deasupra vs taranii lor = care si-au dat seama cum sa se foloseasca de tehnologiile moderne si sunt si harnici. Din pacate acelasi lucru se intampla cam in toate ramurile de activitate: polonia vs romania (si vb din experienta pentru ca lucrez cu Polonia day by day. si nu in domeniul agriculturi - sa nu cumva sa crezi ca am ceva avantaj in a le face reclama)

sorry de offtopic :)

mongol, ma bucur sa vad ca folosesti toti cei 184 de cai :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: 2 dsl awd mt

Post by cmusat2000 »

Mai oameni buni, respirati...dati-o incolo de legislatie,

Hai sa va spun ce am vazut de dimineata in TM.
Noul Sorento, (stiu aici e topic de Sportage), ca idee arata foarte frumos, mai joasa parca ca generatia anterioara, nici nu am auzit-o trecand pe langa mine. Masina avea numere de dincolo, nu am dedus ce tara, din pacate a trecut repede, insa arata tare bine pe sosea.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by andytzu »

belghiru, hai sa iti spun ce am invatat eu, asa, de-a lungul timpului, din experienta mea de viata... Un avocat care iti spune de la inceput ca iti va castiga procesul 100% si ca lucrurile sunt albe sau negre e un avocat prost. No offence. Exista mereu loc de nuante, de interpretari diferite ale legii, de reinterpretari etc. Exista mereu nuante de gri. Implicit, cei mai siguri pe ei sunt cei de care trebuie sa te feresti. Un avocat/jurist bun nu va exclude niciodata o posibilitate de interpretare a legii, ci va spune, mai degraba, ca este putin probabila. Asta asa, poate te ajuta in cariera si formare... Se aplica in mai toate domeniile, sa stii.

Si acum chiar ma opresc legat de acest subiect.

In alta ordine de idei, mongol, afla ca in Germania, daca ai fi trecut cu 220 km/h pe un drum cu limitare de 130 km/h (pentru ca si acolo mai exista limitari si in curand vor exista pe toate autobahn-urile, tema e in discutie de mai multi ani), multi dintre ceilalti participanti la trafic ar fi pus mana pe telefon imediat si ar fi chemat politia care te-ar fi oprit si ti-ar fi retinut permisul pe loc. Si acolo nu ai mai fi fost tu jmecher sa ii dai in judecata si sa il iei inapoi. Ca acolo nu e Romanica! Asta asa, ca tot imi dai ca exemplu Germania. Si crede-ma ca si in Romania ar trebui sa procedam la fel. Atata timp cat un nebun goneste pe langa mine cu 220 km/h iar eu sunt cu copilul meu in masina, cea mai responsabila si de bun simt solutie ar fi sa anunt politia. Ceea ce va incurajez si pe voi sa faceti daca vedeti asemenea specimene pe strada... Testele pentru "demonstrarea capacitatilor masinii" nu se fac pe drumuri publice, cu oameni nevinovati in trafic pe langa tine!

In ceea ce priveste "statisticile oficiale europene" pe care le mentionezi cu referire la cele mai sigure autostrazi din lume, mongol, afla ca sunt multe alte tari europene inaintea Germaniei la capitolul asta (de siguranta si accidente rutiere), cum ar fi Norvegia, Olanda, Franta, Elvetia, Marea Britanie, Suedia, just to name a few... ;)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

afla ca in germania, austria si alte tari in care chiar se sofeaza, aproape orice autoturism merge cu minim 130-140km/h. cei care merg mai incet au masini incapabile de vitezele astea sau romanasi rataciti. Pana la urma, fiecare merge cum vrea pe permisului lui si da socoteala politistului daca e prins.
personal n-am facut niciodata accident si peste 90% din timp am mers peste limita legala. restul regulilor de cirulatie le respect cu strictete (semafoare, coloana, depasire interzisa, alcool etc)
Ca sa intram si mai in detaliu, limitele de viteza exista de pe vremea masinilor cu frane pe tamburi si distante de franare de la 100km/h in 500m ar trebui modificate, si testul de conducere inasprit la maxim, eventual in stilul finlandez sa reusesti sa-ti controlezi si masina in diferite situatii limita. (vise, ce sa mai. traiasca politia romana!)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Limitele de viteza din Germania au legatura cu poluarea fonica nu cu pericolul producerii de accidente. Ma repet inca o data, autostrada din Germania este cea mai sigura din lume. E greu de conceput, dar nu viteza e factorul care produce accidentul. E cel mult factorul care il amplifica. Ca sa ma explic, o insusire temeinica a cea ce inseamna sofer, o masina pusa la punct (ireprosabila tehnic, cum e si normal si civilizat), o sosea in stare decenta - astea lipsesc din Romania. Faptul ca avea viteza e bonus. Nu mai vorbesc de bautura. Cei care produc accidente cu adevarat grave sunt niste inconstienti cretini si habarnisti (e inadmisibil ca majoritatea celor ce conduc nu au habar si balmajesc codul rutier), producand accidente la absolut orice viteza ( iese de pe cedeaza cu 20 la ora si-l evita unu provocand posibil o tragedie). Nu va luati si nu va lasati amagiti de stiri: "pe fondul vitezei excesive nustiucum etc". E vorba de fapt de o lipsa crasa a abilitatii de sofer. Cand vine vara cei care conduc 2000 de km pe an sunt adevarati criminali: de ce credeti ca sunt atatea tamponari pe A2 in sezon? Da, e aglomerat, dar majoritatea dorm pe ei si la prima frana mai serioasa se fac oua de paste. Au reflexele unui comatos si o arma de o tona jumate in mana. S-au rupt picioare si maini la 30 la ora viteza de impact. Adica accidente grave.
In alta ordine de idei, a contesta o decizie a unui politist nu e un act de "smecherie", reprezinta constiinta drepturilor de care dispui, inclusiv a cunoasterii legilor. Iar asta se face peste tot in lumea civilizata. De ce sa nu spui "nu" nedreptatii" ?
Iar faptul ca tu ai impresia ca la o viteza de peste 100 la ora decolezi, te dezintegrezi sau mai stiu eu ce, e regretabil, dar e fix problema ta.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by andytzu »

Ca sa nu o mai lungim pentru ca e clar ca nu ajungem nicaieri, pot sa iti spun doar atat: da-i tare inainte cu 220 la ora pe A2 si daca esti prins, baga contestatie ca sa iti aperi drepturile si sa "indrepti nedreptatea" ce ti s-a facut. Ai si masina de viteza sa mergi cu 220 la ora, Kia Sportage... Ce sa zic, la mai mare si baga talpa-n ea, dar la podea, nu asa! Am vazut multi viteji ca tine de-a lungul timpului care s-au facut praf si pulbere. Asa se mai curata si tara asta de "jmecherie" si meltenism...

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Andy, tu stii sa citesti? E asa greu sa citesti un post simplu in care ti-am explicat cu ce viteza am venit in bucuresti si ca viteza aia a fost atinsa pe o PORTIUNE FOARTE SCURTA UNDE ERA ABSOLUT LIBER. De la atentionari "prietenesti" si penibile ai dat-o in jigniri (in Jurnalul meu de bord), cu toate ca ti-am explicat civilizat (nu numai eu) exact despre ce este vorba. Cum crezi ca apari in ochii colegilor de forum? Pe cine crezi tu ca vad ei ca fiind adevaratul meltean?

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

P.S Era sa uit: ce legatura are raspunsul lui andy la comment-ul lui belghiru? Legatura cu comment-ul la care s-a raspuns bineinteles...

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by BAU »

:shock: :shock: Cred ca ar trebui sa se incheie aceasta discutie aici , nu cred ca menirea acestui forum este rezolvarea unor divergente de felul acesta . [-X [-X

Fiecare este propriul stapin , fiecare se comporta cum doreste dar fara a-i afecta pe ceilalti .
In caz contrar se apeleaza la constringeri
Cam acesta este rolul democratiei [-X
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: 2 dsl awd mt

Post by b76bgaarh »

cam mult off topic pe la sportage, colegu.

ps amandoi sunt.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Corect, am incheiat.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Si eu am incheiat, acesta este ultimul post pe aceasta tema si imi cer scuze daca am deranjat.

Mongol, te rog vezi aici si cu asta i rest my case:

http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/in ... id=3603500

http://vid1.stirileprotv.ro/2013/12/08/61432188-2.mp4

Ce inseamna asta, s-a autosesizat politia sau nu?! Astept scuze si de la tine si de la belghiru.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”