2 dsl awd mt

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

E un film facut de polonezii de la AutoCentrum.pl (e pe youtube) in care testeaza un 2 dsl AUTOMAT. Exista si filmare cu bordul propriu-zis, au si un accelerometru mult mai scula ca al meu. Rezultat: 8.9 secunde. Dar... un Mare DAR. Afara pare destul de frig (performantele unei masini se masoara la 20 de grade), esp-ul nu e dezactivat, plecarea mi se pare destul de slaba. Cu toate acestea tot obtine un timp cu aproape o secunda mai bun decat ce da kia. Ca sa se enerveze si mai tare Bonzai, e unul (tot pe youtube) cu un sportage R tot manual (ca a mea, diesel 184 cai), remapata la vreo 220 de cai (de astia nu sunt sigur, ca omul nu zice prea multe, dar masina accelereaza intr-un mare fel) care accelereaza pana la suta in...6.5 secunde. Deasemenea, am impresia ca are si dpf dezactivat (s-a mai castigat si de aici ceva putere).

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

ma bag si eu pe aici. nu credeti tot ce posteaza lumea pe youtube. multe filmari cu timpii astia sunt trucate. (ba la editare, ba au filmat pe stand, ba au filmat la vale)
conteaza f mult si etajarea cutiei, ca unele ajung la 100 in trepta 2 si altele in treapta 3 (era un exemplu la mazda 3 unde motorul de 120 de cai avea un timp doar putin mai slab decat motorul de 165 pentru ca cel de 120 are cutia etajata in asa fel incat 100 prinzi in viteza a 2-a iar celalalt in viteza a 3-a)

anyway, super motor asta de pe sportage, usor, modern si cu multi cai. as da bani frumosi daca ar putea fi montat in proceedul meu, poate asa mai scade din greutate si masinuta mea :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Ai dreptate, de aceea evit filmele facute de persoane private, le prefer pe cele facute de firme. Oricum rezultatul nu e singular, si coreeanul ala care prezinta faceliftul la Sportage (thinkfreePaul) tot 9 a masurat 0-100 (2 dsl automat 184 cai)

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by Bonzai2 »

@mongol

Sa nu intram în detalii de remapare, dezactivare dpf și alte "tuninguri". Vb strict de mașina standard care iese din fabrica.

Eu ma îndoiesc sincer ca cei de la kia, ca de altfel orice constructor auto nu e interesat sa arate valorile cele mai bune ale unei mașini. Chiar dacă este kia mulți se vor uita la valorile date de constructor referitor la 0-100,inclusiv eu când mi-am luat ex ceed-ul.

Valorile astea se calculează în anumite condiții de timp, greutate șofer, asfalt și altele.

Sa nu crezi ca cei de la kia au făcut 1,2,3 teste pana le-a dat valoarea respectiva, au făcut sute de teste.

Sa nu crezi ca au făcut acel test cu o mașină care are 0 km și care de abia a ieșit din fabrica, ca de, nici la ei "nu se lasă motorul asa usor".

O alta chestie, kilometrajul tau este analog asa ca marja de eroare la citire poate fi considerabila. Dacă pui pe pilot automat 100 km o sa vezi ca tu pe indicator nu ești sigur ca acul este la fix 100 km, apoi sa nu mai luam în considerare și eroarea data de vitezometru fata de GPS.

Îmi cer scuze dacă ai simțit ca te-am luat peste picior, dar lasă-mă sa ii cred pe cei de la kia, Honda, Mazda, BMW și nu filmulețe de pe YouTube și măsurători pur subiective și fără baza tehnica dedicata.

Oricum, mașinuța arata foarte bine, a fost și în scurta mea agenda dar a câștigat Mazda.

Sa o stăpânești sănătos și sa nu abuzezi de viteza, safety first :)
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

am citit despre astia de la fiat ca fac testele de 0-100 cu sofer+pasager+o anumita greutate (ca sa faca in total 200 kg) si rezervorul cam la 75% inca un motiv pentru care scoatem timpi mai buni noi :) Daca scoatem roata de rezerva si bancheta spate (asta mi-a venit acum in minte) si incercam testul cand suntem pe rezerva de motorina clar scoatem timpi mai buni :D
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Maine fac a doua revizie la aproape 40000 de km. Impresii si detalii maine dupa revizie. Pana atunci o poza de sambata pe Soarelui :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by andytzu »

Wow! Ai grija cu poza asta, poate fi folosita impotriva ta! Vezi ca internetul este considerat, din punct de vedere legal, spatiu public.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: 2 dsl awd mt

Post by cmusat2000 »

Salut mongol,

Bai frate, nu stiu cum ai curaj sa mergi cu mai bine de 200, l-a cum sunt la noi soselele, chiar autostrada pe care ai fost, nu stii cand apare craterul in fata. Ca fapt divers, ai verificat consumul instant la viteza aia, cat afisa.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

La ce sa am grija? Banuiesc ca te referi la "capete patrate"... din pacate pentru ei, in afara de radar, care se filmeaza, la absolut orice abatere ii mananc cu fulgi cu tot... am reusit anularea in instanta inclusiv a unei amenzi de centura, daca-ti vine sa crezi. Chiar daca sunt doi agenti, unul pentru celalat nu poate sa fie martor. Nici macar nu se mai prezinta la tribunal. Se anuleaza procese verbale pe banda rulanta, ba chiar unii au avut noroc si au anulat si radare, ca nu erau aparatele in regula. Eu la radar folosesc intensiv Waze-ul (pt Bucuresti), iar in afara la noi nu prea depasesc 20 + limita. Daca ar fi soferi in Romania n-ar fi cazul cu toata bataia asta de cap (in grecia pe centura Salonicului pe ultima banda se circula in coloana cu 160-170, o placere), dar la noi, unde la semafor pleaca maxim 5 masini de trebuie sa-ti faca semn agentul sa acccelerezi, ne adaptam. Sau mai injuram. Dar trecem mai departe.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Consumul nu l-am verificat, viteza aia a fost obtinuta pe o periada foarte scurta pe o portiune foarte, foarte libera (in sensul ca nu mai era nici o alta masina pe sensul meu de mers. De la intersectia autostrazii cu Ovidiu pana la centura Bucurestiului o ora si 20 de minute (pilot automat la 150 pe bord). Consum 10 la suta mediu pe portiunea asta. Oricum la peste 200 consum in jur de 20 instantaneu. Fosta masina la 240 consuma 17 pe instantaneu.
Apropo de crater. Mi-a aparut crater in primavara lui 2009 parca la Comarnic. Cu opelul cu roti pe 18, la 100 la ora, nu 200. Rezultat: trei roti praf, una inutilizabila. Cauciucuri Toyo nou-noute, de 800 roni bucata. Pai daca aveam drumuri, mai imi luam eu vreodata Suv?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

mongol wrote:Daca ar fi soferi in Romania n-ar fi cazul cu toata bataia asta de cap (in grecia pe centura Salonicului pe ultima banda se circula in coloana cu 160-170, o placere), dar la noi, unde la semafor pleaca maxim 5 masini de trebuie sa-ti faca semn agentul sa acccelerezi, ne adaptam. Sau mai injuram. Dar trecem mai departe.
+1. daca n-ar fi toti melcii pe strazi nici n-ar fi nevoie de autostrazi ca sa iesim din tara intr-un timp decent.

PS: ai verificat si eroarea de kilometraj pe Sportage cu GPS-ul?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Nu, din pacate. Dar mai mult de 208-209 nu cred sa fi fost real. Am verificat abaterea la 140 la ora si pe gps-ul de la un Samsung note2 era cam 137-138. Problema e ca abaterea se mareste odata cu viteza.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

eu tot nu inteleg pana la urma la cat se fac reviziile astea. Eu merg maine pentru a doua revizie dar la 30.000. intamplator s-a facut si un an. deci cum e pana la urma OFICIAL.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: 2 dsl awd mt

Post by nedan »

Oficial este ca in carnetul de service! Daca acolo scrie din 5 in 5 KM :) asa va fi. Idem la 10-15-20-30000.

Ce auzi tu pe forumuri nu are cum sa fie oficial.
Sportage III 1.7DSL 2011

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Eu am negociat cu ei inainte, chiar sa-mi vina masina, pentru intervalul maxim intre revizii de 20000 km. Sau un an, dar la mine de obicei sunt cam doua revizii intr-un an. Practic km mei actuali ar fi trebuit sa-i am din decembrie, dar a intervrnit ceva anul trecut (trebuia sa ajung pana la Marea Nordului, aveam si rezervarile facute, in sfarsit, asta e) si uite ca m-a prins luna martie. Explicandu-le ca fac destul de multi km intr-un an au fost de acord cu varianta de 20000, chiar daca initial a fost si la mine vb de 15000. Reviziile sunt o foarte importanta sursa de venit pt dealer si de aceea trage cu dintii de clienti pentru intervale de revizii cat mai scurte. Chiar daca nu sunt Intotdeauna necesare.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”