Kia Sportage 2.0 DSL AUTO

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Kia Sportage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Salutare!

Tocmai ce am intrat si eu in posesia mult asteptatei Sportage. A fost comandata pe 6.12.2011 la dealerul din Rm. Valcea, desi eu sunt din Bucuresti, acesta oferindu-mi cea mai mare reducere (1000 eur). De ridicat am ridicat-o din Bucuresti pe data de 20.04.2012. A fost ceva de asteptat, dar eu zic ca a meritat.
Masina este echipare Premium + toate optionalele (mai putin cea cu interiorul de stofa portocaliu), motor de 184 cp si cutie automata.
Am facut in jur de 500 km pana acum si sunt extrem de multumit de ea. Este mult peste asteptari. La un moment dat vroiam sa imi iau VW Tiguan iar acum ma gandesc ca daca faceam asa si dupa aceea mergeam cu un sportage imi dadeam pumnii in cap. Acum ca am mers cu amandoua pot spune ca Sportage este mult peste.
Ca si consum, dupa aproximativ 400km mersi in afara orasului (Bucuresti - Valenii de Munte - Vulcanii noroiosi Buzau si retur), consumul pe bord era 7,9 l/100km. Acum in oras a inceput sa creasca, acum fiind undeva in jur de 8,7 l/100km. Dupa 550 km parcursi mi s-a aprins rezerva.
Altfel, este foarte comfortabila, toate merg foarte bine, peste asteptari. Cel mai tare lucru inventat vreodata mi se pare sistemul keyless. Seara daca doar te apropii de ea se aprinde lumina inauntru (in semn de bun venit probabil).
De asemenea, sistemul de parcare automata merge ireprosabil. Navigatia pare ok ca si harti. Imi place ca spre deosebire de iGo nu te bazaie foarte mult la cap. Muzica se aude destul de bine, avand in vedere si existenta subwoofer-ului.
O sa pun cateva poze si promit sa mai revin cu detalii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by quelloo »

sa o stapanesti sanatos..
arata f bine.

cum schimba cutia automata?
pe la ce ture?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by Mihai-Alexandru »

Imi place atat de mult culoarea asta Sand Track ! pe urma interiorul este Alpine Gray iarasi imi place , jantele 18'' standard la Premium.....este o configuratie de top intradevar pentru care te felicit si-ti doresc momente deosebite pe parcursul utilizarii ei.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Multumesc frumos pentru urari!

Cutia schimba extrem de bine si de lin. La mers usor schimba in jur de 2000 rpm, iar punctul de schimbare parca creste proportional cu apasarea pedalei de acceleratie. Oricum, chiar daca am mai vazut-o stand in jur de 1250 rpm, motorul nu se simte subturat. Am impresia ca este un motor care trage foarte bine in jur de 1500-2000 rpm. In modul ECO parca schimba putin mai repede, dar nu sunt sigur. Mi se pare genial acest mod ECO, mai ales cand este aglomerat sau chiar ai chef sa mergi incet, la plimbare. Parca se muleaza perfect pe stilul meu de condus in acele momente. Sunt curios acum daca chiar se schimba ceva la consum. La plecarea de pe loc mi se pare foarte fasneata masina, in ECO sau nu, pleaca la fel de bine de pe loc. Mult mai bine ca la fosta masina, Skoda Octavia II 1.9 TDi ( care este de vanzare acum :P ).
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by quelloo »

:)) pai cred si io... aia cati are? 105? e ceva diferenta... :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Are 140 cp dupa soft :P
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Am ajuns aproape la 700km si consumul in bucuresti este acum in jur de 11,5 l/100km la un mers normal. Pare un inceput promitator. Totusi sper sa mai scada dupa ce se mai lasa motorul.
Voi pleca din Bucuresti in acest week-end si voi reveni dupa aceea cu noi date despre consum.

Toate cele bune!
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by Puffy »

sa so stapanesti sanatos! si multi km fara probleme :wink:
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Multumesc frumos pentru urari!

Tocmai m-am intors dintr-o plimbare mai lunga prin tara. Am avut parte si de drumuri bune, si de drumuri forestiere foarte proaste. Sunt in continuare foarte multumit de masina.
Consumul vad ca se incapataneaza sa stea in jurul a 7,7 - 8 l/100km in afara. Cutia mi-ar placea sa schimbe mai repede in treapta inferioara, se incapataneaza sa ma bage in depasire la 1500 rpm.Nu zic, motorul trage foarte bine in zona aia, dar mi se pare ciudat. Trebuie sa apas acceleratia pana aproape de fund ca sa retrogradeze. La kick-down reactioneaza foarte "frumos" si parca decoleaza.
Din pacate, deja trebuie sa semnalez prima problema :( Am parcat masina intr-o parcare la soare si dupa aproximativ doua ore cand m-am intors la masina am constatat ca usa de la sofer refuza sa se deschida de afara. Mai pe seara cand era mai rece se deschidea fara probleme, deci am zis ca are legatura cu caldura. Am observat ca daca apas pe usa si trag de clanta se deschide. Acum a inceput sa mearga deschisa din ce in ce mai rar. O sa ma duc la service si sper sa o rezolve baietii.
In continuare sunt foarte multumit de masina si incerc sa nu las acest eveniment sa imi strice placerea, desi am fost destul de dezamagit de aceasta problema.
O sa revin cu detalii.
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Am fost ieri la service cu problema cu usa si bineinteles ca nu au reusit sa o faca. Se pare ca este un cablu care cica este intins prea tare. Defect de fabricatie si trebuie inlocuit. Dureaza 15-20 zile pana vine piesa, timp in care eu probabil intru pe geam in masina.Glumesc, daca apas pe usa inainte sa trag de maner se deschide. Mai era acolo un Sportage cu numere rosii tot cu ceva probleme, insa nu am reusit sa aflu ce.
Inca imi spun ca este o intamplare si ca totusi mi-am luat masina buna.
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by patton »

normal ca vine piesa in 20 zile prin reprezentanta kia. ei trimit comanda doar cand strang mai multe (nu neaparat aceeasi piesa).
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Tocmai ce m-am intors de la mare. La dus pe autostrada am mers 130-140 km/h constant si la iesirea de pe autostrada aveam consum mediu de 9.2l/100km. Dupa 160km deja consumasem un sfert de rezervor. Am ajuns in Mamaia cu 8.5l/100km pe bord. La intoarcere am mers mai incet, toata autostrada constant cu 120km/h si consumul pe intreaga plimbare a fost 7,9l/100km. Sper sa mai scada totusi. Sunt invatat cu fosta Octavia care nu urca peste 5.5l/100km indiferent cum mergeam.
ODO a trecut de 2000km acum.
Ma enerveaza ca parca vibreaza niste plastice la subwoofer cand dau muzica mai tare.
De asemenea, inca visez sa pot deschide si eu usa normal de afara.
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by Ammadeus »

Salut, in primul rand s o stapanesti sanatos!!!

Referitor la consum, pot sa iti spun sigur ca va scadea. Eu am avut in prima zi, am luat-o cu 14 km ODO, am avut 11,9l /100km consumin oras, acum am media 8,1 dupa ca. 400 km pe afara si 400 km prin trafic in Bucuresti. In ultima saptamana media a crescut doar cu 0,2l cu toate ca am mers numai in Buc.

Am uitat sa precizez, motor 2.0 DSL, 184 CP, 6MT. Consumul afisat pe bord dupa 800 km, 8,1
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

Dokia
Posts: 2
Joined: 20 Aug 2012, 13:36
Auto:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by Dokia »

marku_trd wrote: La un moment dat vroiam sa imi iau VW Tiguan iar acum ma gandesc ca daca faceam asa si dupa aceea mergeam cu un sportage imi dadeam pumnii in cap. Acum ca am mers cu amandoua pot spune ca Sportage este mult peste.
In primul rand sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme! Si eu sunt in dilema alegerii unui SUV, intre Tiguan si Sportage. La Tiguan ma atrage in primul rand cutia de viteze DSG cu 7 rapoarte pe motorizarea diesel de 140 CP si calitatea generala de fabricatie, la standarde germane. In plus, Tiguan mi s-a parut a fi ceva mai spatios la interior (in special la locurile din spate) si mai practic. La Sportage in schimb ma atrage design-ul si acel “feeling” special, greu de explicat in cuvinte, cand te urci la bordul sau. Si nu in ultimul rand pretul mult mai avantajos. Varianta pe care as alege-o ar fi Style cu acelasi motor de top de 184 CP si cutie automata (m-am invatat cu ea si n-as mai renunta in favoarea uneia manuale), care ar costa cat echiparea de baza in cazul Tiguanului.
In acest context ai putea, te rog, sa explici putin ce te-a determinat sa afirmi atat de categoric ca Sportage este net peste Tiguan?
Si, de asemenea, poate ne impartasesti impresii proaspete privind comportamentul masinii la drum (reprize si acceleratii, franare, stabilitate si siguranta, consum carburanti) in aceasta echipare de top, care din pacate nu exista pentru testare la niciun dealer Kia. Am testat varianta de 136 CP cu cutie automata dar am senzatia ca e diferenta mare intre ele. Multumesc!

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sporage 2.0 DSL AUTO

Post by marku_trd »

Salutare!
Multumesc frumos pentru urari!
Referitor la cele 2 masini, diferentele, asa cum le vad eu, sunt dupa cum urmeaza:
- motorul la Sportage mi se pare mult mai rafinat si mult mult mai silentios decat la Tiguan, este dezvoltat in Germania si este de ultima generatie cu adevarat. In aproape 8000 km nu am avut nici cea mai mica problema legata de filtrul de particule, care la Audi si VW cere curatare la cateva sute de km. Motorul trage excelent incepand de la o turatie f mica si in toti acesti km nu am auzit nici macar o data acest motor subturat, nici chiar cu modul ECO activat. Trage f f bine pe toata plaja de turatie.
- suspensia la Sportage este mai dura ca la Tiguan, rezultand un ruliu mult mai mic in curbe. Mie in Tiguan mi s-a facut rau din cauza balansului in curbe la un drum pana la Tulcea. Sportage-ul sta bat pe curbe. Singura chestie care mi se pare putin aiurea la sportage este ca are cursa suspensiei cam mica.
- cutia de viteze nu este, intr-adevar la fel de rapida ca la Tiguan, dar sincer cred ca nici nu este asa o mare nevoie. Sincer schimba aproape la fel de repede si de lin ca dsg-ul, aproape. Cu tiguan-ul in urcare spre cota 1400 de exemplu am fost nevoit sa urc cu cutia in modul manual pentru ca in modul auto o subtura groaznic si pur si simplu ma scotea din sarite. Sportage-ul nu are nici o greata la deal datorita convertizorului de cuplu, prin intermediul caruia se transmite cu totul altfel puterea. Practic se simte ca la o masina manuala cand tii usor ambreiajul apasat si accelerezi (il patinezi putin). Chestia asta ii da un avant mult mai bun. Am citit pe net ca in anumite situatii cuplul la roata ar putea fi mai mare decat cel de la motor tocmai datorita acestui convertizor de cuplu. Legat de DSG7, am auzit ca ar fi destul de multe probleme cu ele totusi. Aici poate ar trebui sa ne mai documentam.
- interiorul sincer mi se pare foarte spatios si mult mai modern decat cel de la Tiguan. Este foarte bine asamblata si materialele sunt de buna calitate.
- la capitolul consum s-ar putea ca Tiguan-ul sa stea putin mai bine ca sportage-ul, dar sincer nu se misca nici pe departe la fel. Deci oarecum se explica. In afara cel mai putin am scos 6,1l/100km, dar consumul normal este intre 7,5l si 8 l/100km. In Bucuresti cred ca imi ia in jur de 12l/100km. Eu zic ca nu o rau totusi pentru 1,7 tone care se si misca cu o agilitate remarcabila.

Cam asta ar fi in mare. Nu zic, daca le iei la bani marunti probabil ca o sa gasesti cateva chestii la care Tiguan iese mai bine, dar sincer diferenta de pret intre ele nu se justifica in nici un fel.

Daca esti din bucuresti si vrei sa ne vedem sa mai stam de vorba da-mi un semn ;)

Salutare!
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”