Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Multumesc de sfaturi, deci startul mai domol si apoi bani de benzina.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Gata, astazi pe la ora 14.00 verificam masina in reprezentanta si pe la 15.20 eram acasa. Nu mi-a iesit o intrare triumfala ca afara ploua de spargea, asa ca am parcat masina si acum membrii familiei o privesc de pe geam. De, i-am facut botezul. Prima impresie este buna, imi place pozitia mai inalta la volan, este spatioasa si arata bine ca orice masina noua. La rulaj mi s-a parut un pic mai zgomotoasa ca Meganul 3 dar cred ca este normal, are alt gabarit, cauciucurile noi si mai mari. Prima parere este net pozitiva, am tras manualul langa mine si o sa ma apuc de citit, e gros dar trebuie citit ca pe drum nu stiam daca am luminile de croaziera aprinse. Am facut plinul cu 60 litri de benzina si am condus linistit, a fost bine ca pe drum de la Bucuresti la Ploiesti erau 2 radare. Trebuie sa fac un drum mai lung ca sa trec de limita celor 1000 de km pentru a putea sa o verific mai bine. Este frumoasa si uneori merita sa ne facem unele placeri. Le doresc tuturor celor care au astfel de masini sau doresc sa-si cumpere sa se bucure pe deplin de ele. Ma poate lumina cineva care sunt pasii ce urmeaza facuti pentru inscrierea masinii. Inteleg ca trebuie sa mai primesc ceva documente de la deler, dar oare trebuie sa fac vreo programare pentru inscriere?

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Energicus »

Drumuri bune colegu, sa ai parte de calatorii cat mai placute cu masina si sa te bucuri in fiecare moment de ea. Te saluta un ploiestean din Craiova!
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Multumesc, multumesc, deja incepeme acomodarea.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Buna seara, totul bine cu masina pana acum, dupa aproape 100 km. Se conduce usor si te simti bine la volanul ei. Momentan nu ma deranjeaza ca nu are turbo, e suficient ce poate face. Deja am programat un drum la mare si sper sa fie ok. Am inceput cautarile pentru roata de rezerva. La aceasta echipare (cu chit de pana) podeaua portbagajului are 2 pozitii, iar locasul pentru roata de rezerva este cam impropiu. Pe pozitia de jos (astfel incat capacitatea portbagajului sa fie mai mare), sub podea nu intra o roata normala ci doar una slim. Daca lasi podeaua la pozitia de sus, desi nu am verificat, probabil intra si o roata normala, dar eu mi-am dorit o roata de rezerva care sa ma lase si cu un portbagaj mai mare. Am inceput cautarile si am gasit un kit complet (nou) cu roata slim, cric si cheie de roti la 850 lei. Probabil e mult, dar parca la reprezentanta imi cerea pe roata slim 1900 lei. Una peste alta ne pregatim de drum, nu am reusit sa citesc manualul, dar le invatam pe parcurs. Bafta si spor la drum.

Kiritsub
Posts: 10
Joined: 15 Apr 2021, 16:57
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Kiritsub »

Salutare si felicitari pentru achizitie. Sa te bucuri cat mai mult de masina si de placerea condusului. Cum sunt si eu in proces de achizitionare (comanda si avans in 15 aprilie) citesc cu mare interes jurnalul de bord pe care l-ai inceput (ai ales ca va fi aceeasi echipare). Si cum așteptarea va fi (cel puțin finele lunii mai) arunc privire intense către orice Kia Sportage vad.
Ai gasit roata slim pe vreun site anume? Eu caut sa vad și de o tavita de portbagaj , dar nimic sa ma incante pana acum.
Drumuri bune și continua cu jurnalul!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by ionutp »

Eu am luat tavita de aici: https://ptc-auto.ro/collections/tavite- ... 16-prezent (pentru modelul meu). Pe mine ma incanta ca e masina pe tavita :D E ok ca nu aluneca lucrurile pe ea, dar prin acele gaurele se mai aduna mizerie si uneori e mai greu de luat.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Kiritsub
Posts: 10
Joined: 15 Apr 2021, 16:57
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Kiritsub »

Mulțumesc ionutp. Voi cauta acolo.
Acum dacă tot am început seria întrebărilor, o idee pentru jante și cauciucuri de iarna? Știu, din propria experienta, ca e mai bine sa iti faci sanie vara :D
Mulțumesc roger26 ca împărtășești experienta ta!
Drumuri bune!

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Buna dimineata, roata de rezerva am gasit-o pe OLX la un tip din Pitesti, care le are la 600 sau 650 lei. Eu am vrut la 650 pentru ca a spus ca este aproape noua si am luat si cric + cheie de la el, deci finalul este de 850 lei + curier. Poate pare scumpa roata sau cricul dar am cautat prin Ploiesti si cineva imi propunea o roata ruginita la 400 lei. I-am spus ca e pacat ca intr-o masina de cateva zile sa pun asa roata. Daca si masina a costat o caruta de bani, atunci si roata + cricul sa fie ceea ce trebuie, chiar daca costa cat costa. Roata inca nu mi-a venit, este pusa la curier. Suma e maricica dar in comparatie cu 1900 lei, cat imi cerea la reprezentanta pentru roata slim, atunci accepti cei 850 lei.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Despre jante si cauciucuri de iarna, am studiat putin piata, dar fara o concluzie. De fapt stau si ma intreb cum e mai bine, cu doua randuri de jante sau schimbate cauciucurile pe un singur rand de jante? Jante second sunt dar preturile ajung pe la 3 chiar 4 mii, identice ca pe masina. Nu stiu si eu caut, momentan nu sunt banii existenti. Oare se merita jante vechi, ca vad prin unele poze ca sunt incarcate cu o gramada de greutati pentru echilibrare?

Kiritsub
Posts: 10
Joined: 15 Apr 2021, 16:57
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Kiritsub »

Bună dimineața,
1.Eu cred ca întreținerea unei mașini noi înseamnă si niște achiziții în plus fata de mașină care nu întotdeauna ieftine. Pana la urma, dincolo de estetica masinii, de bani sau de gusturi, un lucru important îl constituie siguranta deplasării. Așadar, pana la urma roger26, 850 de lei o roata de rezerva și crick este o suma maricica, dar nu exagerata. Și da, la o mașină nouă, parca nu poți pune o ruginitura - nici chiar dacă e rezerva. Plus la 1900 -850, diferenta este importanta!
2. Un nepriceput ca mine, gândește ca schimbatul cauciucurilor pe aceeași janta de mai multe ori le afectează pana la urma pe amândouă (desigur intr-un interval de timp variabil). Plus ca din câte am citit, masina vine cuTMPS (adică senzorii de presiune) care dacă lipsesc pot da erori în bord. Fără a face din exemplul următor un caz general, mi s-a întâmplat chiar la începutul iernii care tocmai se termina, cu o mașină noua de serviciu achizionata în octombrie 2020, ale căror anvelope de iarna cu tot cu jante (cumparate odată cu masina) nu au senzorii respectivi și a sunat bordul o jumatate de zi, plus eroarea corectata cumva, nu știu cum, la service-ul autorizat. Dealer-ul de la care cumpăr masina acum mi-a povestit ca în octombrie au avut o oferta pentru Sportage: 4 anvelope Hankook cu tot cu jante și senzori aproximativ 600 de euro (spre 3000 de lei). Inițial mi s-a părut exagerat, dar tot uitandu-ma în așteptarea masinii, nu mai cred ca e un preț foarte mare. Am dat un search pe ejanta.ro și doar cauciucurile ( ceva mai rasarite) sunt cam 175 de euro bucata :roll:
Pana la cauciucurile de iarna , importantă e achiziția rezervei și bucuria și plăcerea condusului!! Intre timp, poate vor mai apărea ceva oferte!
Numai drumuri bune cu Sportage!

User avatar
Faust
Posts: 504
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

Pentru economie poți folosi aceleași jante dar schimbi doar anvelopele, în acest caz la fiecare schimb trebuiesc echilibrate..... eventual îndreptate jantele.
Varianta "boierească" este cu roți separate vară /iarnă dar..... costă, și în acest caz trebuiesc echilibrate și eventual îndreptate jantele.
Eu am roți pe 19 inch pentru vară și 17 pentru iarnă, săptămâna trecută am trecut la rotile de vară, a trebuit să îndrept trei jante din patru, schimbul a costat 599 lei la Auto Soft, incluzând, demontare, îndreptare, echilibrare, umflare cu azot.
Fiecare își alege varianta în funcție de buzunar, eu pentru iarnă am cumpărat jante Dezent și anvelope Nokian, senzori ( totul a costat 4800lei) zic că nu merită să cumperi jante sh, merită doar dacă sunt în stare foarte bună, fără zgârieturi, fără ovalizari, lovituri.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by andrei1271984 »

Faust:) da ce te-au ars fostii mei prieteni de la Autosoft :)) eu zic sa le spui pa pa :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by akeem »

Am dat si eu 380 ron, in 2018, pentru un schimb iarna/vara. Am zis ca nu mai calc pe acolo. Aici dau vreo 300 cu hotel cu tot.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Faust
Posts: 504
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

andrei1271984

Nu vad cu ce m-au ars...... 305 lei a costat doar îndreptarea a trei jante, chiar au fost strâmbe , 50 igienizare AC, dacă nu îndreptam cele 3 jante și nu făceam igienizarea AC..... plăteam 294 lei.
La fiecare schimb de roți beneficiez și de o verificare a geometriei, reglaj, gratis!
Eu am 14 mașini, am contract cu ei de când au deschis atelierul din Sos Fundeni numai de la ei cumpăr anvelope, jante, service pentru roți, am o reducere de preț destul de mare.

De curiozitate, caută tu un preț pentru 4 jante 17 inch Dezent, 4 anvelope de iarnă Nokian, set de prezoane, 4 senzori presiune, montat, echilibrat, cu 4800lei, să vedem cu cât te "ard" alții.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”