Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Mersi frumos de info!
M-am uitat pe un site de piese si aparent discurile OEM fata sunt vreo 600 RON iar cele spate vreo 900-1000 RON. Huh?
Cred ca discurile fata trebuie schimbate, dar cele pe spate par OK. Parca imi soptesc sa le mai tin si sa dau banii pe altceva :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Am fost la revizie azi. De obicei lucrez WFH (Work From Home), azi am avut ocazia sa lucrez putin WFS (Work From Showroom), langa portocala aceasta frumoasa:
20210113_145437.jpg
ODO: 112.718 km
20210113_132429.jpg
Deviz final:
20210113_161642.jpg
Se pare ca discurile sunt OK, ma asteptam dupa ce le-am mai verificat, dar se pare ca si placutele sunt in regula. Nu ma asteptam, ziceau la revizia trecuta ca probabil la aceasta revizie vor trebui inlocuite.
Vad ca se recomanda sa se schimbe pe la 6 mm (un minim 4 mm ar trebui sa aiba), deci probabil voi merge sa le schimb in viitorul apropiat, cel putin pe cele de pe spate.

Eu le-am cerut sa schimbe si filtrul de motorina, de aceea a costa mai mult: 1200 RON. Puteam sa mai astept cateva mii, dar am zis ca nu are rost.
Ah, filtrul de polen era rau de tot imbacsit, cred ca o sa il schimb eu in jumatate de an, era negru, cu mizerii. Si merg in mare parte in afara orasului. Si filtrul de aer era uratel, dar nu se compara.

Vad si o mentiune referitoare la opritorul usa stanga fata, ca necesita inlocuire. Care e acel opritor? Trebuia sa ii intreb daca il pot schimba, dar am vazut asta cand am ajuns acasa.

In cateva luni o sa ma duc si vreau sa:
- schimbe placutele spate, poate si cele de pe fata desi nu stiu daca are rost, ma mai gandesc, poate ajung la 7 mm pana atunci
- sa repare acel opritor, ce o fi el, nu am remarcat vreo problema :D
- sa schimb si uleiul la diferentiale/cutie de transfer, se schimba pe la 120.000 dar vreau sa nu mai am asta pe creier

Experienta la MIT a fost foarte ok pentru mine, ca de obicei. A durat vreo 2 ore.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by zaboss »

Cred că filtrul de polen la Sportage este efectiv o "eroare de proiectare". La nici una din celelalte mașini pe care le am/avut nu am găsit țărână în el. Și eu l-am schimbat la șase luni după prima revizie când am fost șocat de cum arăta.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Da, nu stiu cum e proiectat si de unde trage aer, dar cel putin filtrul prinde multe chestii :D
Nu pare tocmai complicat de schimbat deci ar trebui (sper) sa ma descurc.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Azi am facut si niveul 3 (avansat) al cursului de conducere defensiva care s-a tinut 1 la 1, doar eu cu un instructor, toata ziua.
A fost super util, cel putin pentru mine, dar eu cred ca ar fi pentru oricine.

A avut 2 parti:
- partea teoretica unde au fost foarte multe lucruri noi
- partea practica in care am mers in trafic si am fost evaluat din punctul de vedere al conducerii defensive

Legat de partea teoretica, desi am mai avut 2 astfel de parti, am ramas surprins de cat de multe lucruri sunt relevante. Sper doar sa le tin minte cat mai mult timp, pe cat mai multe dintre ele. Am avut ocazia sa ii pun 1 milion de intrebari si am discutat extrem de multe lucruri (unele doar legate de masini, nu neaparat de conducere defensiva) si probabil instructorul a ajuns acasa cu capul mare. :D

La partea practica am mers destul de mult in trafic si mi-a evaluat multe lucruri in mers. La final am luat un punctaj si am "trecut", putea si pica aceasta evaluare. Am luat un scor bun deoarece in general conduc prudent, dar se poate si mai bine si mi-a explicat ce ar trebui sa imbunatatesc (imi explica asta si in timp ce mergeam, pe fiecare caz in parte).

Ca o concluzie, conduc mai preventiv, mult mai preventiv decat o faceam inainte. Si sunt mult mai atent la ce se intampla in jurul meu, nu doar la masina din fata si la banda mea. In plus, acum as stii cum sa reactionez (teoretic, sper sa nu fie nevoie practic) in multe situatii urate in care poate fi pus un sofer.

Sugestia mea ar fi ca oricine sa faca un astfel de curs. Desi unii considera ca daca au condus cativa ani sunt experti, cred ca sunt multe lucruri la care nu se gandesc. Da, unele lucruri se invata cu timpul, dar altele nu. Pentru mine a fost extrem de util. Probabil o sa am discutii cand o sa ii pun pe cei din spate sa poarte centura, sau sa nu fie lucruri aruncate prin masina si multe altele, dar am vazut ce se poate intampla la un impact.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by zaboss »

Apropo de atenție. Am observat că pe măsură ce trece timpul, șoferii sunt din ce în ce mai puțin atenți la ce se întâmplă în jur. Unul dintre indicatori este numărul celor care mă lasă să ies din parcarea blocului într-o arteră foarte aglomerată. Dacă acum 5-6 ani când m-am mutat aici erau maxim 3 mașini până mă lăsau, acum sunt zile în care stau minute întregi. Nu neapărat că "s-a făcut lumea rea, maică", ci că pur și simplu nu mă văd.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Poate sa fie relevant, unul dintre lucrurile pe care le-am invatat ieri a fost tocmai faptul ca majoritatea accidentelor se produc pe drumuri cunoscute soferilor. Daca pe un drum "nou" trebuie sa fie atenti ca nu stiu la ce sa se astepte, pe un drum circulat des, unde stiu fiecare groapa, atentia scade si se conduce mai mult din subconstient.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Azi i-am facut o baita si un mic detailing interior amator, cum am putut si eu.

La exterior doar am curatat geamurile (dupa spalare):
20210130_150916.jpg
20210130_150939.jpg
20210130_150928.jpg
La interior:
- curatare bord cu ceva solutie (Cherry) luata de la benzinaria Mol (32 RON) - miroase a cireste, imi place
- curatare scaune, usi, praguri si tot ce se poate
- protectie piele cu o solutie
- protectie hidrofoba textile
- uns chedere cu solutie pentru iarna

Poze (in anumite poze se vad presurile murdare, e pentru ca inca nu le curatasem, ulterior am facut-o):
20210130_144246.jpg
20210130_144232.jpg
20210130_150814.jpg
20210130_144255.jpg
20210130_150442.jpg
Solutiile folosite (nu stiu cat de bune sunt, nu ma pricep):
20210130_144124.jpg
Per total a iesit bine, nu tocmai cum ar iesi de la un atelier de detailing, nici pe departe, dar destul de OK pentru un amator.
Cred ca mi-a luat cam 2 ore, dar a meritat.

Ca sugestie, daca folositi tot felul de substante de acest fel, recomand sa folositi masca. Solutia pentru geamuri, sau cea pentru textile (hidrofoba) se simteau rau de tot. Faceti asta intr-un spatiu deschis (eu eram in parcare la Mol).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

ODO se apropie de 115.000, 2 weekend-uri catre Transalpina Ski Resort, curatenie parca nu am facut niciodata in ea, dar ma ocup :D
Weekend-ul acesta, 2 mici probleme:
1. La plecare, pe autostrada, parea ca directia nu e foarte ok dar nu aveam nici un martor in bord. Opresc la benzinarie pentru cumparat chestii, plec si se aprinde si martorul TPMS. Cu putin noroc, foarte aproape, inca o benzinarie, opresc si umflu rotile, cele de pe spate erau putin moi, dar nu era vizibil. Apoi a fost ok. Ma intreb de ce nu s-a aprins pana la prima benzinarie, dar cine stie.
2. Pe undeva pe drum, nu stiu pe unde, cred ca am luat o piatra. Se aude ceva sub masina, in special cand accelerez. Se aude cumva "ca motorul", dar ca e mai ascutit, se aude in paralel si cu aceeasi intensitate ca motorul cand accelerez, ca un motor cu elice de avion/elicopter. Masina merge insa bine, nu sunt probleme. Dar miercuri am programare la MIT sa vada ce are. Eu ma gandesc ca e fie toba intermediara, sau vreo teava, fie ceva pe la axul cardanic (sper ca nu), ramane sa aflu miercuri. Pareri? Ce ar putea fi? E greu de inregistrat audio, ca nu se aude prea bine din cauza ca se aude si motorul.
Weekendul viitor un nou drum, sper sa nu se mai intample nimic. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Gata, problema a fost rezolvata! Se pare ca piatra a lovit parea din spate a scutului de la motor care nu mai statea fix. L-au fixat si acum nu se mai aude nimic!
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by quelloo »

salut. cum se mai prezinta lucrurile la Transalpina ski resort? au deschis si lunea cumva?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Salut, da, doar marti e inchis pentru revizie. Bine, nu e deschis nici daca nu sunt conditii, daca e bate vantul cu mai mult de 70-80 kmph (pe aici pe undeva). Uneori, din diverse cauze, nu deschid tot, dar anunta pe pagina lor de Facebook.
Daca mergi, iti recomand sa mergi pe Voineasa. Desi drumul e uratel, faramitat pe anumite portiuni, din cate am vazut e oricum mult mai bun decat dinspre Petrosani. Atentie la pietrele de pe drum care pot fi prin zona Malaia - Voineasa. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by quelloo »

mersi. o sa merg dinspre petrosani ca o sa vin de la straja si planuiesc ca ultima zi de ski sa fie la ei.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by Nesta3 »

Stai liniștit cu drumul ala.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Gata inca un drum Bucuresti - Transalpina Ski Resort (sper sa mai fie vreme buna, vreau sa mai merg). Consum mediu in bord: 8L (poate un 7.9). La dus am mers mai tare, la intors, seara si oboseala, am lasat-o mai moale.

Kiuta s-a descurcat expemplar, ca de obicei. Ii place prin curbe dar la cele in ac de par nu fortez rau deoarece nu sunt 100% sigur ca o sa fie totul ok. Trebuie neaparat sa ii fac o baie, parca s-a jucat in namol.

Ce vreau sa zic: atentie la pietrele care cad pe drum in toata zona Brezoi - Voineasa - Transalpina (prima parte a drumului). In fata mea un Elantra a luat ditamai bolovanul si erau mai multe zone cu pietre destul de mari. Spre Transalpina, de la Voineasa, dimineata (inainte sa treaca utilajele) se mai pot gasi zone cu gheata pe drum sau zapada si aluneca putin, lucru care imi place. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”