Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Fraierica »

Ha ha ha.
Ma faceti sa fiu foarte increzator insa voi aveti ceva ce eu nu am si anume rabdare si bun simt.
Exista service-uri in afara Romaniei, exista reprezentante prin tari civilizate iar Slovacia nu e asa departe.
Desigur exista surubelnite, ciocane si asigurare full Casco iar amenda pentru vandalizarea sediului MIT nu e asa mare, la prima abatere iau NUP cu siguranta.

Am si timp si bani...cu rabdarea stau rau de tot.

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by crismcl313 »

Bun asa🤣
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by surfer »

Geamantan, chiar m-am abtinut pana acum sa o zic, parca sperand totusi ca nu e chiar asa, dar e clar, asa ca o zic: mai e si dupa sufletul omului.
Si daca recunosti ca nu ai bun simt, pai atunci meriti sa ti se intample, si sigur ti s-ar fi intamplat cu orice masina ai fi cumparat. Si tare curios as fi sa te fi vazut vandalizand reprezentanta Bentley :)

La subiect, pot spune doar atat, desi stiu ca nu vei lua in considerare: ia si bucura-te de masina, si nu te mai crampona de fiecare ml de antigel sau fir de praf cazut pe masina. Nu am o solutie la "problema" ta (chiar nu cred ca e o problema, si sper ca vei avea suficienta rabdare sa vezi ca asa va fi), dar asa cum vorba dulce mult aduce, asa si cu optimismul, s-ar putea sa iti aduca mai multe decat acel email la reprezentanta, importator, producator, Maica Tereza sau Sfintii Apostoli.

PS: parere mea :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
FlorinHM
Posts: 277
Joined: 23 Jun 2017, 16:05
Auto: 1.6 T-GDI 6MT 4x4 GTLine Infra
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by FlorinHM »

@surfer -> Subscriu și eu le cele spuse de tine:) Peace to all of you!

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Fraierica »

Surfer ai si tu dreptatea ta , se mai uita si dupa sufletul omului, fie vorba intre noi daca era asa trebuia sa conduc tramvaiul 41 de la piata Montreal in Crangasi.
Legat de optimism ... te rog sa rezisti cu optimismul pe 30k euro ai tai din banca, eu pe banii mei nu pot sa fiu optimist cand masina noua nu face Bucuresti-Linz-Bucuresti fara sa consume juma de kil de antigel si fara sa ma asigur ca am semnal la mobil ca sa chem KAR-ul la nevoie.

Cat despre bun simt, el se opreste acolo unde vezi ca esti luat de fraier si "asa e normal" sau" asa face toate" apare.
Cat despre consumul de antigel ia sa va uitati voi la pozele puse de gagiul de la Turatii.ro sa vedeti nivel antigel la cald pe noul Sportage sa vedeti ca e un pic sub maxim , asta insemnand ca la rece si pe masina de test drive antigelul e sub nivelul minim optim.
Si masina aia are sub 6000 km cu siguranta.

Da ce stiu eu... stiu doar ca o sa apara in 6 luni un recall si o sa citeasca cineva si mesajele astea de pe aici.

Legat de vandalism...cand esti nervos spui multe, nici nu discut cu MIT-ul la nervi ... pe 24 sept am programare iar , le cer sa imi puna o a 3-a intrare in service pe acelasi defect sesizat si apoi voi pleca cu masina la expertiza in afara pe banii mei.

Voi demonta motorul in service Kia autorizat in afara Romaniei si costurile daca apar vor fi suportate de importator pentru ca ii voi actiona in instanta daca nu ma despagubesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Nesta3 »

"Cat despre bun simt, el se opreste acolo unde vezi ca esti luat de fraier si "asa e normal" sau" asa face toate" apare.
Cat despre consumul de antigel ia sa va uitati voi la pozele puse de gagiul de la Turatii.ro sa vedeti nivel antigel la cald pe noul Sportage sa vedeti ca e un pic sub maxim , asta insemnand ca la rece si pe masina de test drive antigelul e sub nivelul minim optim."


Asa trebuie sa fie.
Completeaza cu niste apa distilata si las-o asa.Asa a fost si la mine pana la prima revizie, unde a fost completat cu apa distilata si de atunci e la nivel normal.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bogdanlex
Posts: 102
Joined: 24 Jun 2012, 18:34
Auto: Kia Sportage 2018 1.7 DSL DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by bogdanlex »

Salut Fraierica,

Da, ai dreptate cand zici ca ai dat o gramada de bani pe masina si identifici o problema de asta.

Insa, din experienta, iti spun ca vei avea batai de cap cu recuperarea banilor pe care vrei sa ii dai tu pe expertizare in afara etc., ce vrei sa faci tu. Un astfel de proces e costisitor si te vei plictisi la un moment dat.

Ce ti-as sugera, sa duci masina la service in RO, sa o lasi acolo pana se rezolva treaba si sa ceri una de inlocuire. Si, bineinteles, sa ceri rapoarte, devize, tot ce poti obtine scris cu privire la defectiunea reclamata. Pentru ca, intr-un final, un proces nu il poti exclude.

Cere-le sa iti schimbe vasul de expansiune, supapa aia de care ziceai, poate se evapora pe la un plastic defect pe undeva, pe unde pierderea este insesizabila.

Tine tot ce inseamna chitante pentru antigelul cumparat si cere-le banii.

Daca, intr-un final, nu se rezolva problema in RO, poti merge si prin afara, doar ca acolo e posibil sa mai platesti ceva.

Eu am scris odata un mail catre fabrica din Slovacia, cu privire la livrare, si mi-au raspuns cam in 2 - 3 saptamani.

Eventual, poti incerca si asa.





Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Kia Sportage 2018, 1.7 DSL DCT Style

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by adrian deleanu »

Cred că toți cam am dat sfaturi f bune. Merită să încerci toate metodele, dar trebuie să ai răbdare și să te gândești la scop: vrei mașina, e bună, îți place însă cei care ți-au vandut-o de la cei care au construit-o trebuie să își respecte obligațiile contractuale. Când mergi la reprezentanta spune-le tot ce vrei in scris. Vorbele nu se vor putea coase la un eventual dosar susținut într-o instanță.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Fraierica »

Evident ca is sfaturi bune , de aia si discutam aici.
Lumea e bine intentionata aici si problema pare mica insa cand pun antigel la fiecare sfarsit de saptamana in vas pentru mine nu e o placere si se acumuleaza frustrare mai ales ca se pare ca mecanicii abia acum isi fac training-ul pe noul Sportage , nu exista documentatie , nu exista pregatire nimic.

Cat despre consumul de antigel multi spun ca daca nu este in ulei si nici nu sunt pierderi vizibile atunci lichidul fie se pierde prin por in chiuloasa sau se arde in motor si nu iese fum pentru ca e o cantitate mica.
In ambele cazuri motorul trebuie desfacut si urmarita toata instalatia... vad ca multi reclama ca si ei la revizie au gasit nivel scazut si ca au pus completare.
Fratilor eu fac revizia de 15 mii in 30 zile in ritmul asta al meu , eu le observ mult mai repede ca voi... daca faceam 10k intr-un an nici nu vedeam ca pierde si nici nu imi pasa.

Luni pe 24 sept ma duc cu 8000 km in bord la ei , dupa 7 saptamani de la achizitie... despre ce vorbim aici? In 12 luni vand masina ca trece de 50.000 km.

Nu fac Uber si nici Bla Bla si nici nu is profesionist, doar ca cel putin odata pe saptamana is la Timisoara si apoi inapoi in Bucale. Iar pana la TM fac cam 6 ore din clipa in care am iesit pe autostrada, adica nu am mila.

Service KIA din Austria mi-a zis atat ... hai cu ea aici dam jos totul si nu pleci pana nu gasim buba. Te costa atat , dureaza atat si daca descoperim ceva naspa rau ajunge fix la corean pe mail poza cu defectul ca asa se identifica problemele pe masini abia lansate nu cu apa distilata pusa la revizie.
In Ro pun antigel si iti spun sa te mai uiti la masina din cand in cand...iar daca pierde antigel si nu ai rezerva chemi KAR-ul...pai asa se face mai baieti la masina de 30k, model 2019?

Ii mai aud pe cei cu Ceed ca au probleme cu bordul care se dezlipeste...:)) , pai mai baieti voi sunteti seriosi? Cata rabdare aveti? Vreau bord nou acum si scrisoare de la Kia ca au fost probleme si noul bord e impecabil...despre ce vorbim aici?

Pace to all.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Nesta3 »

Ai facut sesizare da?
Au zis ca e ok da?
Mergi fratele meu cu masina pana crapa.Ai garantie, ai asistenta, esti acoperit.NU o sa iti desfaca nimeni motorul pentru ce zici tu acolo.
Atata timp cat tu ai sesizat reprezentanta despre problema, nu vad pentru ce iti mai bati capul.
La VW aia umbla cu bidoanele de ulei in portbagaj, service-urile isi bat joc de ei prin preturi si ce crezi, e inca masina poporului.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by adrian deleanu »

Total de acord. Numai că fă și in scris....

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by sonty »

Ai incercat si prin formularul de contact de pe https://www.kia.com/worldwide/main.do ?
Cand am facut eu asta acum niste multi ani am fost sunat in cateva zile. Prima oara ca s-a gasit masina care nu mai venea si a doua oara sa discutam despre tacheti si verificarea lor care nu se putea face decat cu rugaminti speciale la Bucuresti.
Stai linistit ca incompetenta e regina peste tot, nu doar la kia, nu doar in sectorul auto si nu doar in Romania. S-ar putea sa ai surprize neplacute si-n Austria, in ciuda declaratiilor sefilor. Sigur si-n Romania exista macar unul destept care sa poata s-o rezolve, dar trebuie sa-i stresezi sefii pana sa-l scoata la interval. Fara stress tot ciocanari o sa gasesti.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Miria »

Eu nu stiu de ce te-ai inhamat la un motor nou iesit pe piata. De cele mai multe ori prima varianta de motor este cu asa numitele boli ale copilariei.Nu cred ca as fi de acord sa mi desfaca motorul de pe masina, la 8000 de km, una e asamblat de robot si alta de diversi ciocanari de prin service uri.

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by DragosB »

ceva noutati ?
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by ionutz »

De Miercuri am devenit si eu proprietar de Kia sportage Gt line, 1.6 Tgdi AT, penta metal :).Acum sunt in asteptarea CIV-ului. Poate cineva sa-mi comunice (din cei care au deja CIV-ul), ce alte dimensiuni de anvelope sunt trecute acolo, deoarece vreau sa-mi cumpar din timp jante si anvelope pt iarna si as merge pe cele de 16”, insa nu stiu daca sunt trecute in CIV ( pe stalpul stg al masini este trecuta dimensiunea pt 16”.
Multumesc anticipat pt raspuns!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”