2 dsl awd mt

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by Ogy »

Oricum la peste 200 consum in jur de 20 instantaneu
La mine "blana" undeva la 197 km/h pe ceas 18,3 instant-constant (pe ceed). Cred ca ai un consum "decent" :) Trebuie alimentat la iesirea de pe autostrada....

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Sau la intrare! :D

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Am facut a doua revizie la 39400 km. Placutele ca de obicei duse. Si fata si spate. Fata luasem deja, aveam un set Ate in portbagaj. Spate nu, vreo 400 cu manopera de la ei. Partea mai trista e ca m-au anuntat ca la urmatoarea revizie sa ma pregatesc si de discuri. O sa incerc tot Ate, ca astea originale vad ca nu rezista la mine. Soarta... Altceva nimic in neregula, am tras de toate peste tot, e tepana ca un lemn uscat. Super multumit de masina, pare foarte "strong" ca sa zic asa, rezista bine la abuzuri. Sincer chiar pot sa spun ca mi-a intrecut asteptarile. In oras, cu toata nebunia asta cu pasajele de la Big si Scanteia am ajuns la 9.5. Si le-am prins pe amandoua in aceeasi zi.
Daca tot eram la ei, am luat un Sorento nou la drive-test. Am condus de la Kia cam toate masinile astea noi, dar Sorento (modelul asta nou) e altceva. Nu m-am uitat inca pe review-uri (am fost foarte ocupat in ultimul timp), dar masina asta m-a impresionat. Nu vorbesc de scaune, electronica desteapta (pilot automat inteligent adaptiv), care functioneaza super, finisari, piele si alte auxiliare. Masina are in sfarsit o directie corecta si mai presus de orice o suspensie si o tinuta de drum incredibila. Nu simti ca esti intr-o masina de doua tone. Nu vreau sa fac comparatii, dar cuvantul "nemteasca" imi sta pe limba. Si nu ma refer la Opel. la vreo 37000 euroi merita fiecare banut. Parerea mea. Este incredibila ambitia coreenilor. Cu fiecare generatie parca schimba toata masina, cel putin in punctele esentiale: tinuta de drum, confort, insonorizare, DIRECTIE etc. Varianta condusa a fost 2.2 dsl at de 200 cai. Cutia nu-mi place cand o conduci sportiv, retrogadeaza mai mult decat e necesar mai ales la kickdown, ai senzatia ca face frana de motor, si clar se simte cum pierde timp. A mea e mai rapida la plecari de pe loc, clar. In rest masinile nu se compara. A, si sa nu uit, am testat si sistemul Infinty. Nu e ceea ce trebuie, am ascultat inclusiv din surse externe. Cam astea ar fi punctele slabe gasite de mine: softul automatei si muzica (grupul hyundai trebuie sa gaseasca un colaborator serios la capitolul asta, lumea vrea sonorizare decenta la nivelul asta de pret). In rest WOWWWWWW!!!!! SINCER!

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: 2 dsl awd mt

Post by gteisan »

cu ce marca de placute de frana vine masina noua? stii cumva ce placute de frana pun ei la revizie? se apropie revizia si la mine si sigur trebuie schimbate. In caz ca le cumpar eu, ce placute recomandati? Nu conduc sportiv

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Placutele se schimba doar la uzura, nu au un interval determinat, cum ar fi uleiul. Exista colegi aici pe forum, tot Sportage dar alta configuratie, care au trecut de 50000 cu placutele originale. Deci se poate, mai cu rabdare. De unde stiti sigur ca le veti schimba la revizie? Doar dupa o verificare fizica a placutelor se poate determina necesitatea schimbarii lor. In sfarsit, deocamdata nu pot recomanda nimic, pentru ca nu stiu cum se vor comporta Ate pe Sportage. Pe fostul Gtc au fost super, si bonus sunt cu vreo 100 de lei mai ieftine decat cele originale, care la mine se incapataneaza sa-si dea duhul la fiecare revizie. Cu Dusterul am 80000, discurile originale, si un singur set de placute schimbat la 60000. Si doar nu-l menajez deloc, ca tot a mea e. Intr-adevar, ia viteza mult mai greu ca Sporty, deci nici nu prea solicit franele ca la coreeana. Cea mai tare faza e ca eu si pun frana de motor la greu, la mine nu prea e diferenta la stilul de condus iarna-vara.
Ca sa nu mai divagam, daca nici nu se conduce sportiv, as recomanda unele mai ieftine, care sunt totusi agreate de importator, pentru a nu exista discutii ulterioare.

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: 2 dsl awd mt

Post by gteisan »

Stiu ca trebuie sa le schimb deoarece la prima revizie, efectuata la 1 an si 15000 km, mi-au spus ca in mod cert vor fi schimbate la următoarea revizie.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

nu te lua dupa ce-ti spun astia la revizie ca-s niste idioti.
personal mi-au spus la prima revizie (20000) ca placutele mai au 4mm si la urmatoarea revizie trebuie schimbate. la revizia 2 (40000) au verificat placutele si acum cica mai aveau 5mm :O
verifica singur cata carne mai au pe ele (personal le verific cu ocazia schimbarii rotilor iarna/vara)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by BAU »

Si eu la fel le verific si le schimb singur. :D
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: 2 dsl awd mt

Post by gteisan »

pai daca le schimbi singur, nu piezi garantia?
in cazul in care se tocesc, computerul de bord anunta ceva?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by BAU »

Citeste cu atentie manualul utilizatorului la ce se acorda si la ce nu se acorda garantie - este important de stiut .
Placutele de frina intra la consumabile . Apoi computerul de bord nu stie ca le-ai schimbat , in service nu au cum sa-si dea seama ca au fost schimbate si oricum nu-i intereseaza , interesul lor este sa le schimbe , iti vor spune ca sunt uzate ( vizual) si dupa ce le schimbi iti dai seama ca uzura era la jumatate . Citeste si postarile de mai sus - quello . Atentionarea uzurii maxime se face mecanic, cu zgomot la atingerea senzorului de discuri, sau printr-un bec in bord daca ai senzor electric. Nu stiu daca masinile noi au trecerea senzorului de frina ( chiar daca este electric ), prin CB , mi s-ar parea inutil .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by andytzu »

mongol, referitor la relatarile tale despre contestatiile in instanta, pot sa iti spun doar atat: poza postata de tine, coroborata cu post-ul tau in care recunosti ca ai mers cu viteza aia pe A2 sunt arhisuficiente pentru a iti retine permisul, in instanta. Iti garantez ca niciun judecator nu va decide altfel daca ii vor fi prezentate aceste doua probe. Ca politia nu are avocati buni si exista lipsa de interes, asta e o alta poveste... Eu ti-am dat, insa, un sfat prietenesc. Better be safe than sorry! ;)

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by belghiru »

In RO justitia decide in litera legii.
Litera legii spune ca viteza trebuie "constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic."
N-o sa-i ia nimeni permisul si mai ales n-o sa i-l retina judecatorul. In primul rand viteza nu a fost masurata conform legii iar apoi nu exista probe ca viteza aceea a fost inregistrata intr-o anumita masina, pe o anumita strada dintr-o anumita tara sau de un anumit sofer. Declaratiile nu reprezinta mare lucru fara probe.
Cand eram in liceu aveam un amic care punea Dacia 1310 a familiei pe butuci in garaj si stabilea niste recorduri de viteza. N-avea nici permis deci ar fi trebuit sa intre in penal.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Absolut corect! Ca sa aplici legea trebuie sa respecti legea! Prostiile pe care le spunem noi pe aici n-au valoare legala. Ca sa intelegi, pot sa afirm ca eu stiu unde e ingropata Elodia, dar absolut nimeni nu poate sa ia asta ca o declaratie legala. De la ce ni se pare noua si pana la modul exact de aplicare a unei legi e cale lunga. Mai consultati-va din cand in cand cu un avocat, o sa ramaneti surprinsi de cate lucruri credeti ca stiti, dar nu e asa.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: 2 dsl awd mt

Post by andytzu »

belghiru, in RO, justitia decide in litera SI SPIRITUL legii!

Nu judecatorul retine permisul, judecatorul poate da o sentinta care, prin aplicarea ei, sa duca la retinerea permisului. Conform noului cod rutier, in vigoare din februarie 2015, pentru depasirea vitezei legale cu peste 60 km/h, amenda este intre 1680 si 4000 de lei iar permisul se retine pentru 180 de zile!
Proba ca viteza a fost inregistrata este chiar declaratia publica (pe internet) a conducatorului auto, care recunoaste negru pe alb ca a mers cu viteza respectiva pe autostrada A2 din Romania. Mai mult, este precizata si ziua in care s-a comis fapta.

Ai fi uimit sa stii cati oameni au fost condamnati si sunt actualmente in puscarie sau anchetati in Romania pentru declaratii/interceptari/denunturi fara niciun fel de alte probe! Nu numai atat, dar unii sunt anchetati pentru declaratii care nici macar nu le apartin! Uite asa, ca au vorbit unii despre ce au facut ei...

Eu nu spun ca in cazul de fata se va autosesiza cineva dar, asa cum am spus-o si o repet: better safe than sorry! Ca sa nu iti mai spun ca in alte tari mai civilizate, pentru o asemenea postare, se putea ajunge la condamnare cu inchisoare. O astfel de viteza poate fi incadrata, foarte usor, in multe locuri, la pericol public si punerea in pericol a vietilor celorlalti participanti la trafic. Daca vrei, iti dau si exemple.

E adevarat ca se pot da explicatii cum ca declaratia nu a fost reala, ca omul voia doar sa se laude si sa impresioneze colegii de forum etc. Dar de ce sa ajungi sa dai explicatii cand poti sa stai linistit? Nu vreau sa creez o polemica pe baza acestui subiect. Sfatul meu a fost unul prietenesc, bazat, de altfel, pe experienta mea academica si aplicata in domeniul juridic. Consider ca reactia a fost, ca si postarea initiala, una infantila si aroganta, de genul "eu sunt cel mai tare, n-au ce sa-mi faca ei mie ca sunt jmecher, pot sa merg cu 300 la ora ca ii dau in judecata si ii fac la loc comanda, asa cum i-am mai facut de atatea ori". Pot sa iti spun ca, chiar si in Romania, un astfel de mesaj ajuns in fata unui judecator ar influenta enorm decizia luata in final. In orice caz, nu vreau sa cobor nivelul si sa deviem prea tare de la topic asa ca ma voi opri aici.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

n-a intrat in vigoare codul ala rutier. un prieten a luat amenda pentru centura acum cateva saptamani si a fost 95 lei parca. Nu a fost 1600 cat trambitau idiotii.
anyway, nu te cauta nimeni pentru chestii postate pe net.
oricum, nu viteza omoara.. sunt alte cauze pentru accidente dar le e cel mai simplu sa dea vina pe viteza ca pica vina pe sofer, nu pe administratorii drumurilor sau pe pietonii retardati care trec strada ca vitele pe oriunde si n-au bunul simt sa se si uite inainte.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”