INCOMPETENTA SAU NESIMTIRE DEALER KIA !!!

Craiova
angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

multumesc gerula pentru info !! daca nu se gaseste o solutie la problema mea nu am ce face decat sa fac plangere la sefii lor sau mai departe in Koreea. dupa cate vad nu sunt singurul cu probleme. am cam inceput sa am indoieli in privinta acestei marci, daca peste tot in tara sunt probleme.

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

pogo wrote:@angellus: Eu n-am inteles. Cine a facut greseala: leasingul sau dealerul? Adica firma de leasing a facut comanda gresit, sau au gresit cei de la Kia. E o diferenta ...
greseala este a dealerului. cu incheierea contractului de leasing este cu totul si cu totul alta problema.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@diacos ... lui Teleleu i'au dat de fapt o serie care ulterior au zis ca e gresita ... deci mai bine nu i'o dadeau deloc

Cat despre problema lui angellus ... chiar pe forum p'aici zicea cineva de o incurcatura la VW. Cineva comandase un Polo o anumita culoarea, pcare insa nu mai era in productie ... dar dealer'ul nu s'a asigurat. In compensatie, a primit Golf aceeasi culoare si dotari similare.
Evident ca intr'o lume ideala ... greseala lor ar trebui rezolvata cu livrarea 1.6 GSL'ului ... daca lor astea le'a venit ptr comanda ta ... insa cum noi suntem departe de ideal, nu pot decat sa'ti doresc sa'ti rezolvi cat mai repede problema!
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

@andrei0241: masina abia s-a fabricat, ca ieri defapt de asta ma sunase sa-mi zica seria de sasiu si spre sfarsitul conversatiei mi-a aruncat o intrebare de control: "auzi, dar tu ai un diesel 1.6, nu ?"
asa am descoperit amandoi greseala produsa, ca iti dai seama ca daca ma puneau in fata faptului implinit fara sa verifice le ceream 1.6 DSL la pretul pe care l-am achitat la 1.4 GSL. asta a fost norocul lor si poate nesansa mea.

am vorbit cu dealerul si mi-a spus ca nu a putut rezolva nimic azi, intr-un timp atat de scurt si sa-l mai las pana maine ca ar fi o solutie: "trebuie sa fac eu o magarie, nu pot sa-ti spun acum la telefon ... dar stai linistit ca te rezolv !" mai astept pana maine dupa-amiaza si daca tot nu-mi ofera nimic concret o sa le trimit plangere la KIA Romania.

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

situatia fost simpla .cu siguranta am spus-o si mai demult.. in iunie m-am hotarat sa iau masina.. kia cee'd.. am sunat la mai multi dealeri si cel din valcea.. mi-a spus ca a dat comanda din mai la mai multe masini..si ca ar trebui sa ajunga in iulie.. toate bune si frumoase.. pe 8 iulie cred..imi da .o serie de masina... si dupa o saptamana ma suna si imi spune ca seria era gresita.. in momentul ala am sunat la mit-motors.. si aflu cu stupare ca de fapt la masina mea era data comanda in iunie bineinteles pe numele meu.. si seria aia nu avea nici o legatura cu masina mea..intre timp bineinteles ca am platit toti banii.. dar problema e ca mi-au calculat un curs aiurea..cu vreo 20 mil mai mult..si nici macar nu stiau sa-mi spuna la ce curs.. si acum suntem in 3 oct:) si eu nu am masina...pe scurt cam astea ar fii..
LX BEST 1.4 SO RED

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Andrei, eu am inteles ca i-aun dat o serie gresita, ce nu inteleg este cum de a facut comanda in iunie si i-au dat seria la inceputul lui iulie!!!!

Despre masina comandata "gresit" (sincer si eu cred ca este o manareala la mijloc) de dealer problema nu este doar de 1.6 ci si de 1.6 diesel!!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

bineinteles ca nu sunt singurul caruia i-au facut aceeasi chestie.. dan-craiova..care e pe forumm a patit exact acelasi lucru ..aceasi minciuna premeditata..
LX BEST 1.4 SO RED

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

intre timp scandaluri..vorbit cu cei de la kia romaniai de la cel mai mic la cel mai mare.degeaba.. nu am avut ce sa rezolv..masina comandata in iunie. trebuia sa vina in august ... bineinteles cu balbaileile cu transporturile.. si toate celelalte probleme..inca nu a ajuns.. la mine..si suntem in octombrie..de trei luni dealerul se foloseste de banii mei..nu mai spun de fatul ca masina trebuia sa o am de trei luni dupa promisiunile initiale.. pare atat de demult..de aceea credet-ma.. ca am trecut prin toate si stiu de ce sunt capabili...
LX BEST 1.4 SO RED

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

@teleleu: foarte nasoala si problema ta, sincer sunt praf astia de la KIA !!! degeaba e masina frumoasa/buna daca avem atatea probleme incepand cu achizitionarea !!!

"Voi, cei care intrati in Infern lasati orice semn!"
Dante A.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Lasati orice speranta,....

Pacat ca se intampla asa. Sunt solidar cu tine si trebuie ca in continuare sa ne tii la curent cu tot ce se intampla.
Masina nu are nici o vina, crede-ma.
Daca-i scrii d-lui Damian sa-i lasi si nr. de telefon la care te poate contacta pt. un eventual raspuns.
Sa iei in considerare ca SIAB incepe peste 2 zile si ar exista si posibilitatea sa nu primest un raspuns prompt.
Succes!
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Malata
Posts: 81
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Malata »

Nu le-ai cerut o masina la schimb? Macar asa, sa-ti bati joc de ea, asa cum au facut ei cu situatia ta. :evil:
Cee'd 1.4 GSL - Pewter beige cu proiectoare ceata, jenti aliaj, scaun sofer reglabil, volan si schimbator in piele, alarma si foarte frumoasa

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

de tinut la curent va tin:).. de agitat m-am saturat..pur si simplu..m-am interesat singur pe unde e masina..direct la importator.. , la transportator.. si masina ajunge in seara asta in ramnicu valcea.., dar am multe de rezolvat cu dealarul..factura,.. banii cu care mi-au incarcat factura ..minciunile.. , cei de la mit-motors chiar m-au ajutat..( problemele le fac dealerii credeti-ma.).. ca bineinteles ca sunt varza cu organizarea.. ,transporturile service si altele astea sunt adevarate.... dar credet-ma ca ce face dealarul din valcea depaseste orice imaginatie.. ms de suport oricum..si o sa ne vedem la"jurnal de bord"
LX BEST 1.4 SO RED

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Teleleu, imi pare rau pentru situatia in care esti. Te inteleg perfect. Pentru mult mai putine motive eu am renuntat la Cee'd. Cand am simtit ca incearca sa ma duca cu presul am spus pas. E drept ca s-a invit si o alternativa convenabila din punctul meu de vedere.
Insa, in locul tau, i-as fi lasat sa aduca masina si pe urma direct la OPC. Le ceream fie sa-mi livreze masina adusa la pretul de 1,4 fie sa-mi dea masina de care sa ma folosesc pana aduceau ce ai comandat.
Inca o data imi pare rau pentru problemele pe care le ai.

Gandestete bine inainte de a-i actiona in judecata. Un proces, dureaza mult prea mult in RO. Daca masina e luata pe persoana fizica, OPC-ul cred ca e cea mai buna solutie daca, nu-si recunosc greseala si nu ti se ofera o alternativa convenabila si fara costuri suplimentare.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Teleleu;angellus va invit vineri alaturi de mine la SIAB sa protestam in fata standului Kia.
Eu am facut plangere in data de 20.09.2007 si la Garda Financiara.Din pacate raspunsul trebuie sa-l primesc in max.30 zile.
Cat despre domnul George Damian nu-ti raspunde decat la prima interpelare in care te felicita ca ai ales masina si in cazul in care i-ai pus si o intrebare iti va spune o minciuna.Daca mai vrei sa-l intrebi ceva,sa afli amanunte,nu se va mai obosi sa-ti raspunda.
Din pacate asta este mentalitatea unora peste care a dat norocul(deoarece masina se vinde singura),ca daca ar fi trebuit sa munceasca(cum fac altii), ar fi facut acel prim target prognozat(500 buc) in 10 ani.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

@pompilius: eu sambata ma duc la SIAB si vreau sa vorbesc cu cei de acolo in legatura cu problema mea. asta in ideea in care dealerul nu-mi rezolva problema pana atunci.
sunt convins ca respectivul domn nu are timp de plangeri de astea si nu-l intereseaza, pentru ca vanzarile sunt mari si-si permit probabil sa piarda clienti. eu vreau sa apelez si la presa, probabil atunci vor lua masuri. sper !!
traim in Romania si mori cu dreptatea in brate ! am vizitat si alte cluburi gen skoda, ford, toyota ... nu vezi lume nemultumita, acolo se discuta altceva, e incredibil !!
sa postati cum s-au rezolvat problemele voastre !

Locked

Return to “Oz Maraton”