Dealer Kia Oz Maraton Craiova- Impresii

Craiova
D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Dealer Kia Oz Maraton Craiova- Impresii

Post by D4OTzu »

Cei care ati comandat CEED la dealerul Kia, Oz Maraton Craiova, ce parere aveti d.p.d.v. al seriozitatii si profesionalismului ? Vi s-au anuntat seriile prin telefon, pt. lotul din 12 iulie? Cand vine urmatorul lot, tinand cont ca au spus ca se va micsora perioada de asteptare, dand comenzile spre Zilina de mai multe ori pe luna? Mie mi s-a dat un precontract de rezervare datat cu 06.06.2007 in care nu scrie de nici o perioada de livrare, se specifica doar modelul(1.4 GSL LX MT BASE), culoarea, pret DDP Bucuresti si taxa de rezervare in lei(eu am platit 30%). Este posibil ca pretul total din care s-a platit rezervarea sa creasca deoarece a scazut euro?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu are nici o legatura paritatea Ron/Euro, din moment ce pretul e pus in Euro, plus ca deja ai contract semnat cu ei si orice modificare de pret (din varii motive) nu pot interveni in contractul deja existent decat cu acordul ambelor parti semnatare
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

verbal ce termen ti-a dat omul de la dealer?
eu am dat comanda pe 26.06 si lili mi-a zis ca septembrie scrie pe mine.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Mi-a zis verbal ca va sosi in august, dar prin iulie, pe la sfarsit o sa-mi comunice seria la sasiu si trebuie sa platesc diferenta de 70%.

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

D4OTzu wrote:Mi-a zis verbal ca va sosi in august, dar prin iulie, pe la sfarsit o sa-mi comunice seria la sasiu si trebuie sa platesc diferenta de 70%.
Este data de 14 august si nici acum nu am primit seria! Mama lor de nemernici !!!
Pentru cei care mai faceti comenzi de rezervare, sa-i puneti obligatoriu sa scrie pe proforma, data de livrare cu penalizarile care se cuvin. Nu mai dati avansul pe incredere! A dat norocul peste ei cu acest model iar ei isi bat joc de noi!
Romania, tara lui Papura Voda!
Mai astept cateva zile si ii readuc cu capul pe umeri. Reclamatii la: Importator Romania; Kia Motor Corp Korea; Protectia consumatorului; Garda financiara... sa le ajunga.
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

tu cu cine ai semnat?
eu am trecut sambata pe la ei. lili era in concediu. era alt tip pe care nu stiu cum il cheama si el mi-a zis ca dupa 20 o sa apara seriile. eu m-asteptam sa fie saptamana asta, dar daca el zice saptamana viitoare nu-i asa grav. oricum mie lili mi-a zis de la bun inceput ca imi va intra masina in productie august si seria va veni tot in august. n-a specificat cand. eu m-asteptam la doua randuri de serii, unul in jur de 10-13 si unul 20-23, dar acu' nu cred sa mai fi primit ei ceva pe 10-13. probabil dealerul tau a crezut ca-ti va intra masina in productia iulie.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Madalina
Posts: 78
Joined: 23 Jul 2007, 17:51
Auto:
Location: constanta

Post by Madalina »

nu va mai agitati prea tare cu seriile eu o am din 13 iulie cand am achitat si integral si aita-ne la o luna departare si tot fara masina sunt.......nu se mai aplica teremenul de 2 saptamani de la serii pana la livrare..... :(
1.4 gsl LX MT cee'd pewter beige.........mandru proprietar

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Am o veste de la dealer.. asta dupa ce i-am luat la intrebari si dupa ce am trimis mail la D-nul importator-sef Kia Romania, Dan Chitaru, care se lauda in mass media de termene mai scurte dar a inceput sa-i cam cresca nasul :^o . Nu stiu cum, dar mi-a comunicat data exacta cand o sa primesc seria(23 august 2007). Comanda a fost data pe 05.06.2007. Spune ca trebuie sa platesc integral si pana la sf. lunii o sa am masina. Oare? Traiesc cu speranta! Ei se disculpa de intarziere si spun ca nu e vina dealerilor locali si in mare masura au dreptate.
Concluzie: Dupa data de 20 august incep sa soseasca seriile pt. comenzile din iunie. Masinile nu stiu!!! Va voi tine in continuare la curent.
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Deci masinile vin la 3 luni.Naspa. :evil:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pana la sfarsitul carei luni? :D
Pe 23 se afla seria, deci putem presupune ca pe 24-25 masina e gata. Daca presupunem si ca pleaca imediat de la fabrica, drumul de 3 zile, ar insemna ca in tzara ajunge pe 27-28. Sa o si livreze imediat, da ... ar insemna pana la sf lui august. Da ... ei nu's in stare sa livreze de 3 saptamani masini care'l la Pitesti deja ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Dealerul meu mi-a spus ca a primit seria pe 23 aug. pt. masina comandata de mine in 5 iunie(dar nu mi-a comunicat-o) si va cere la Craiova sa mi se faca factura pe diferenta de plata luni 27 aug. iar eu sa platesc in saptamana 27-31 si-mi va scrie pe contract ca data maxima de livrare, 7 sept. El spune ca masina a si ajuns in tara, iar pana la data mentionata in contract o sa am masina. Ce ziceti ? Sa-l mai cred ? Daca mai astept si dupa ce dau toti banii, o gramada? :?:
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

pe mine lili nu m-a sunat, desi am trecut pe la ea saptamana trecuta. o sa mai trec si saptamana asta sa-i zic ca daca nu intreaba ea ce se intampla cu seriile intreb eu in la seful de vanzari pe europa de est. probabil importatorul iar a adormit.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

ppcrst
Posts: 7
Joined: 27 Aug 2007, 11:32
Auto:

Post by ppcrst »

intrebare(poate cineva sa-mi raspunda):
Daca se comanda masina la Pitesti nu venea mai repede ?
Eu cred ca DA,din moment ce antrepozitul KIA in Romania se afla la Pitesti ;scuteam transportul de 3 saptamani pana la Craiova.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

deci D4OTzu, azi fusai la lili si cazuram de-acord sa injur bucurestiul si nu pe ea. ei cica trimit tot timpul mailuri la bucuresti sa le dea odata seriile ca ii capiaza clientii, iar bucurestiul le raspunde sa taca din gura (ma rog, interpretez eu ce-a spus ea in cuvinte mai frumoase). azi dimineata cica le-au promis seriile pana la sfarsitul saptamanii asteia. cel mai probabil la fel le-au promis si acu doua saptamani c-o sa vina pe 23.
drept urmare am scris un mail catre seful de vanzari pe europa de est, cu cc la kiaromania si kiacraiova. speram sa-mi explice si mie cineva cum curg informatiile la ei in firma si de ce se rupe firul la bucuresti. eu unul nu cred ca importatorul nu poate urmari o comanda de la intrarea in productie si pana cel putin in parcul din pitesti. trebuie sa fie in stare sa scoata din sistemul computerizat care controleaza productia si secunda in care s-a aplicat primul strat de vopsea si s-au strans suruburile la roti. la fel si cu ora la care s-au facut formalitatile vamale.
din pacate a venit raspunsul automat: nenea coreanul e-n concediu!!!
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Sonty, mie imi spune dealerul din Tg.Jiu sa achit diferenta si el pe contract o sa-mi treaca data maxima de livrare 15 septembrie si cu clauze de intarziere cu penalizari. Zice ca sigur pana atunci o s-o primesc.Tot el mi-a spus ca s-au primit seriile pt. comenzile din iunie incepand cu data de 23 august, desii nu mi-a comunicat nici o serie. Zice ca-mi va scrie seria pe contractul ce o sa-l inchei. Am sunat la Craiova la Oz Maraton,miercuri si mi-au zis ca au sosit seriile lotului fabricat in august dar nu au venit terminatiile individuale. Spun ca trebuie sa platesc integral pt. ca masina sa plece de la Zilina. Nu stiu ce sa mai cred si nu prea mai am incredere sa platesc toti banii tinand cont de seriozitatea lor de pana acum. Chiar vineri am vrut sa ma duc la OPC, dar am zis sa-i mai las o saptamana.Tu ai mai aflat ceva nou? Ce mai sti in sensul asta? Stie careva daca vin masinile comandate in iunie, pana pe 15 septembrie? Platim integral sau nu ? :!: Andrei0241 tu ce ma sfatuiesti ?
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

Locked

Return to “Oz Maraton”