Dealer Kia Oz Maraton Craiova- Impresii

Craiova
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Plateste, dar sa iti treaca data si penalizari pt intirziere pe contract.
Iar daca depasete OPC.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Daca intr'adevar iti vor trece pe contract ce au mentionat ei ... eu zic ca sa platesti fara griji totusi. Insa, mi se pare cam ciudat ... m'as mira sa dea ei contract cu data maxima de livrare si penalizari in caz de intarziere.

Indiferent ca platesti sau nu masina integral, ea oricum vine in tara, asta e sigura treaba

Ciudata e si treaba cu: au venit seriile, dar nu terminatiile individuale. Pai, mersi, dar seria, ma putin terminatia individuala ... ti'o pot spune si eu, ca aceasta depinde doar de motorizare, culoare, an de fabricatie si inca 2-3 maruntisuri. Terminatia e cea care conteaza de fapt. Cu alte cuvinte ... ei n'au seriile de fapt :D Incearca sa'i explici asta dealer'ului tau, paote termina cu minciunile totusi (ca eu asta cred ca se intampla totusi ...)

Repet, mai ales ca ei s'au oferit ... insista sa primesti contract cu data ferma de livrare si penalizari in caz ca apar intarzieri. Chiar sunt curios daca dau sau nu asa ceva ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

io n-am mai aflat nimic. o sa sun sau o sa pic pe-acolo maine sau poimaine sa vad daca si la ei e oficiala amanarea pentru serii pe 7 septembrie. oricum cred ca de luni o sa devin spam-ul alora din korea. un mail pe zi saptamana asta, doua pe zi saptamana viitoare, s.a.m.d. sa-i puna dracu sa nu raspunda sau sa-mi filtreze mailurile.
de dat nu le dau nici un ban ca la mine-n precontract nu scrie nimic de asa ceva. sa vina seria, sa vina masina, sa-mi spuna exact unde e si ce se intampla cu ea, sa-mi dea impresia ca ii platesc pentru niste servicii si atunci o sa vada banii.
in cazul tau, sa-ti arate contractul inainte de-a vira banii. o sa ai atunci motiv sa te duci la OPC daca nu vine in doua saptamani. parerea mea e ca dealer-ul tau s-a plictisit de tine si e gata sa-si bage firma in rahat ca sa scape de gura ta. felicitari.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Sonty, ai primit seria? De la Oz Maraton Craiova m-au sunat si mi-au zis ca au venit o parte din serii la comanda pe iunie, bineinteles ca a mea inca nu a venit(desii am comandat masina pe 5 iunie). :( ??? Au spus ca o sa mai vina alte serii pana vineri si ma anunta. Au zis si de livrare ca o sa vina toate pana pe 20 sept. probabil transportul in tara, dar pana la proprietar, cine stie? Om trai si om vedea! Numai bine!
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

fusai prins la servici toata ziua. cand cu treaba cand cu sedinte. de sunat nu ma suna. maine e o noua zi. nici spam n-apucai sa le trimit...
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

in timpul mesei de pranz am fost sunat c-a venit seria asa ca dupa masa m-am dus sa iau proforma cu seria trecuta. ajuns inapoi la servici am constatat si prima greseala la ea: e pus un O in loc de 0. subtila diferenta, dar deh.
partea urata urma dupa aia. fata de la credit vrea neaparat serie de motor si caroserie pe factura, iar dealerul n-are de unde. asa ca dau de problema in care au dat si altii de pe-aci: convingerea bancii sa accepte o serie motor din burta. o s-o facem si pe-asta. maine trimit mail in korea si slovacia. importatorul n-ar trebui sa ceara banii inainte de-a avea masina.
altfel oltcitul merge. sunt curios ce-o sa faca. eu la alta banca nu ma duc. bani n-am de unde le da. in precontract n-am data de expirare. sa-i puna naiba s-o dea altcuiva ca sa vezi ce despagubiri cer si avocati se cumpara destul de buni cu banii dati avans la kia.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

M-au sunat si pe mine azi dimineata si mi-au comunicat ca a sosit seria de sasiu. Au spus sa fac plata pana vineri si pana pe 20 sept. o sa am masina. Trebuie sa trec la actiune. Ma mira coincidenta platii acum cand euro a crescut destul! Daca vine sigur, o facem si pe asta!
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

la mine, dupa lungi zbateri ale fetei de la VB, ajungand pana la directorul sucursalei mi s-a aprobat creditul. sunt suparati rau pe kia romania. in conditiile in care o sa accept casco de la omniasig cu care-s cei de la VB infratiti o sa semnez vineri. azi le-am mai dat 9000 de lei, deci in total de la mine au pana acum 15000. sta-le-ar in gat alora de la bucuresti pentru cata baza mi-am luat de la colegi cu asteptatul dupa masina asta. toti care si-au mai luat masini au rezolvat totul fara nervi si stress in cateva ore, iar in cateva saptamani au avut masina.
ma gandesc, daca nu aduc masina pana pe 20 sa gasesc o metoda sa redirectez tot spam-ul de pe serverul de la firma catre ei, dar parca seamana a facutul de apeluri false la salvare.
astazi am trimis un nou mail catre seful de vanzari din korea, cu cc la domnu damian de la bucuresti. sa m-astept la raspuns?
un coleg si-a luat opel astra din 2001 cu vreo 7500 de euro la 105.000km. am vrut io sa fiu mai cu motz...
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Sonty :D Lasa ca o sa compensam cu masina. Modelul este bun d.p.d.v.calitate-dotari-performante-pret in schimb dealerii si importatorul sunt la pamant.
Sa ne bucuram ca atunci cand o sa conducem "samanta" o sa atragem multe priviri si invidii, iar mistocarii o sa se oftice. Masina este beton. Dupa atata asteptare tot CEED as alege. Numai bine.
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si frati'miu tot la VB a facut creditul auto, insa nu i s'a impus CASCO undeva anume. EL, a facut, de ex, la Generalli
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

pai hai sa zicem ca nu au zis tre' musai cu omniasig. e un pic ilegal. mi-au refuzat alegerea mea cu ing pe motiv ca nu au plata anticipata pe 6 luni sau 1 an, ci doar pe fiecare luna in parte, desi polita e valabila pe tot anul. deci ca asigurator daca arati un pic de respect pentru client te lovesti de de-astea. asa ca trebuie sa aleg intr-o zi dintre mai multe oferte mult inferioare. ei au zis doar ca sunt prieteni cu generalii, omniasig si asirom sau asiban. generalli pune 100 de euro franshiza, ceea ce-i scoate din calcul. raman omniasig si asirom, iar de asirom n-a zis nimeni nimic pe-aci, pe la servici lumea mai are omniasig...
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, si la noi a fost conditia ca plata CASCO sa se faca in cel mult 2 rate. Nu stiu ezac ce tarife ai primit tu, insa eu am facut niste calcule la momentul respectiv si nu ies mai rau cu Generalli decat daca am cel putin 3 incidente/an.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Eu am platit cash. Nu mai am incurcaturi cu nimeni. Am doar rata la banca si atat. N-am fost de acord cu leasingul din motive de comisioane si conditii.
Azi am platit si eu diferenta de bani si luni vine contractul de la Craiova.
Mi-au spus ca ieri 6 sept. a plecat platforma si cu ceed-ul meu. Mi-au mai zis ceva de data fabricatiei ca ar fi intrat pe anul 2008. Ma asigura mereu ca max. pe 20 sept. o sa am masina si nu o sa mai fie probleme. As vrea sa-i cred, daaa ..... nu stiu. :D O sa vedem!
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

am muncit vreo juma de ora la o proforma care sa specifice tot ce-a vrut banca. pana la urma vineri dimineata am semnat creditul si banii au plecat de la banca.
am intrebat de contract si mi s-a raspuns "ce contract?toate cele cand vine masina". ce tre' sa zica in contractul tau? ca ti-au vandut o masina? ca au primit banii? luni sau marti o sa trec sa-mi confirme plata si sa-mi dea macar factura fiscala si pe banii dati de banca.
baietii din korea nu stiu sa raspunda la mailuri. macar un 'va multumim pentru interes. v-am citit mailul. am luat la cunostinta. fac tot ce pot'. poate doare.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Factura finala ti'o dau abia dupa ce vine masina ... cel putin asa a fost la mine
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Locked

Return to “Oz Maraton”