Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by MeGeNe »

Cumnatul meu si-a pus niste placute de frana ieftine la o Toyota Yaris si acum ii e rusine sa mai mearga cu masina. Scirtaie de-l da afara din masina. Daca il auziti prin oras, sa stiti ca el e. Acum ar trebui sa le schimbe, ca e naspa cu astea. Bineinteles, alti bani, alta distractie....
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by rayman »

Eu am 55500 km cu placutele originale, si inca nu au inceput sa scoata zgomotul specific placutelor uzate. Doar ca frana tine jos acum si e moale.
O sa-mi iau tot "originale" (nu stiu cine e producatorul, dar banuiesc ca nu l-au schimbat) fiindca is foarte multumit de astea.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

julienb
Posts: 17
Joined: 07 Dec 2009, 09:48
Auto:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by julienb »

eu am schimbat placutele (la alta masina) la 75 000 .. si nu erau total uzate.. asa ca la 5500... :roll:

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by gabz »

rayman wrote:Doar ca frana tine jos acum si e moale.
mai completeaza cu lichid de frana, daca vrei sa tina iar sus. milimetrii pierduti prin uzura sabotilor trebuie umpluti cu lichid de frana
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by cconiac »

gabz wrote: mai completeaza cu lichid de frana, daca vrei sa tina iar sus. milimetrii pierduti prin uzura sabotilor trebuie umpluti cu lichid de frana
Hmmm. Si totusi eu as crede ca atat vreme cat lichidul de frana se afla intre max si minim nu ar trebui sa aiba vreun efect asupra pedalei. Doar este un rezervor pentru ce contine un surplus.
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by scdvv »

julienb wrote:eu am schimbat placutele (la alta masina) la 75 000 .. si nu erau total uzate.. asa ca la 5500... :roll:
Ex meu la Ford:
La revizia de 43000 cei de la Service mi-au zis ca-s tocite la jumate nu mi le schimba dar sa mai trec la verificari din cand in cand intre revizii.
Am mai facut 10000 si am programat-o azi la schimbat totusi, ca nu vreu sa ma lase franele si sa ma prinda cine stie ce viscol pe drumurile patriei.
Oricum la 53000 schimbul, zic ca este ok, sper sa ma duca si kia (cel putin) tot atat.

O sa postez dupa ce fac schimbul si valoarea facturii sa comparam Ford cu Kia.

Conteaza insa f mult stilul de condus, eu de ex in ideea de economie la consum, folosesc f des (excesiv) frana de motor (chiar si in oras cand am ocazia). La frana de motor se decupleaza automat alimentarea (instant: 0-0,5%). Deci economie si la placute si la benzina.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by crispisu »

Si aceasta oferta se prelungeste si in luna ianuarie. Va reamintesc pe scurt despre ce era vorba:

Rreduceri oferite în tot lanţul de service-uri KIA din România:

Până la 31.01.2009, în toate serviceurile autorizate KIA se aplică următoarele discounturi:

19% la consumabile
27% la piese de caroserie

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by cconiac »

Poate nu ar strica ca cineva de la Kia Rom sa se deplaseze prin tara incognito sa intrebe, in calitate de potentiale client, service-urile cat costa o revizie si daca aplica discount.
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by gabz »

ai perfecta dreptate cconiac. mie la oz maraton in craiova cand am facut revizia mi-au zis ca nu beneficiez de reducere ca si membru clubkia, ca reducerea este numai pt manopera doar la alte chestii, nu pt revizii. cand mi-am montat carkit-ul mi-au zis ca nu beneficiez de reducere, ca reducerea de membru clubkia este NUMAI PT REVIZII!!

dovada de nepasare grasa, ca sa nu zic mai rau... pt 10-20 lei cat era reducerea nu am avut chef sa ma cert cu ei, dar daca iar im baga pe gat la urmatoarea revizie filtrul ala de polen de cacat care dupa 2000 km a trebuit sa-l schimb si m-au mai taxat si 150 lei le pun OPC-ul in cap
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by cconiac »

Eu am schimbat filtrul de polen la fiecare 7000-8000 km. Dar le-am cumparat de la un magazin din iasi cu 40 lei bucata. Am scris pe topicul aferent detalii. La revizie, am refuzat inlocuirea lui (cum sa dau 150 de ron pe o strecuratoare din fibre de 2 lei) si mi-au scris in cartea de service la observatii: "Clientul a refuzat inlocuirea filtrului de polen". Oare se gaseste vreun dealer care sa inventeze pierderea garantiei la sistemul de ventilatie ? :D
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by Nesta3 »

cconiac wrote: Oare se gaseste vreun dealer care sa inventeze pierderea garantiei la sistemul de ventilatie ? :D
E mare gradina Domnului stai linistit.... :lol: :lol: :lol:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by matcs »

salut!
am intrebat de o revizie la service bosh constanta pt motorul de 1.4 si ma ajunge undeva pe la 750 ron :shock: cu tot cu bujii. am intrebat si de o eventuala reducere si mi s-a spus ca a fost pana la sfarsitul anului [-X ... ce sa mai zic? ma gandesc serios sa-mi fac eu schimbul de ulei si ce mai trebuie... oricum garantia este doar de 3 ani la partea mecanica deci as mai avea o singura revizie si gata cu banii aruncati la service-uri agreate de kia...ma mai gandesc...

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by gabz »

nu era 7 ani la motor+cutie?
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by matcs »

garantie 7 ani? bine ca nu am luat masina pe considerentul asta... va spun sigur ca la partea mecanica este de 3 ani garantia, asa ca daca aveti batai sau nu mai stiu ce duceti-va si remediati-le pe garantie ( de ex bielete antiruliu ).
revenind la subiect, unde in constanta se aplica reducerile respective? sau mai bine zis, se aplica la revizie? avand in vedere ca se apropie revizia 3 pt mine. -repet-la bosh reducerile au fost pana la sfarsitul anului...
multumesc si numai bine!

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi reduceri la consumabile şi piese de caroserie la KIA!

Post by Skyppy »

doar 3 ani ? sti tu sigur ? ai in scris? ti-a zis vre-un dealer ? da si tu amanunte. ne lasi ca pe copchiid e 5 ani cu ochii in soare. "stiu eu ca sunt roboti care culeg dude, da nu zic unde ca sa imi dea numa mie" ceva de genu

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”