Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Subiecte care nu ţin de un numit model
bogdan-m
fan Stiinta
Posts: 44
Joined: 04 Apr 2008, 22:18
Auto:
Location: Constanta

Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by bogdan-m »

Cum deja suntem destui posesori de Kia deschid o discutie care mi se pare interesanta: ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Voi incepe cu parerea mea:

Ce imi place la Kia:
- au deschis o fabrica noua la Zilina cu tehnologie moderna ceea ce permite realizarea unor masini de calitate;
- au scos un model (Cee'd) care domina segmentul sau de piata cu un raport pret/calitate foarte bun;
- investesc mult in reclama, mai ales in sport sponsorizand urmatoarele echipe si competitii:
- tenis: Australian Open 2008;
- fotbal: Turneul final al Campionatului European de fotbal Austria-Elvetia 2008;
- fotbal: sponsor principal la cateva echipe cu nume in fotbalul european: Atletico Madrid, Bordeaux;
- fotbal: sponsor secundar la F.C. Vaslui (probabil banii sunt dati de Rodav Vaslui)

Ce nu-mi place la Kia:
- culorile - recunosc, o parere subiectiva (as fi preferat alb-albastru in loc de alb-rosu, mai ales ca tin cu Universitatea Craiova)

Ca o concluzie pot spune ca m-am simtit foarte bine cand urmaream finala C.E. Germania-Spania iar pe marginea terenului era reclama la Kia Cee'd. Deasemenea conduc o masina care a fost aleasa masina anului 2008 in Romania. Sper sa nu ma dezamageasca ca fiabilitate, singurul criteriu care este cam greu de evaluat in acest moment.
Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue Constanta

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

Mie nu-mi place la KIA ca in afara de Ceed nu as avea ce alege de la ei.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Ogy »

Mai este si sorento, rio hb care imi plac :P
Mie nu-mi plac parerile neavizatilor: kia? ce asta e marca? -spusa in principal de posesorii de marca skoda....apropo inca mai exista neindoieli din partea celor cu nemtoaice.
oricum cel mai tare model scos de kia pana acum este kia pro cee'd -cel putin ca si design...rupe gura!
Oricum eu am luat-o pentru ca mi-a placut in banii astia ....daca aveam alti bani ma gandeam la ceva mai mare...de ce nu si un sorento ...apropo si face-lift-ul de la sportage imi place ...expusa in carrefour baneasa .
Sa mai treaca cativa ani si o sa fie la fel de respectata ca si alte marci ...doar daca o tin tot asa.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by cmihai »

ca brand cel putin de 1 an incoace imi place mult mai ales de cind sa deschis fabrica de la zilina care promite mult in viitor.Ceea ce nu imi place este ca cei de la kia romauto si-au ales gresit unii dealeri care nu pot tine pasul cu schimbarile pe care incearca sa le fac cei de la kia in privinta brandului
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by mikey_VS »

@Bonzai2 - kia nu inseamna doar cee'd... poate tie nu-ti plac cerato, rio hatchback de care spunea si Ogy, Opirus (e drept, alta clasa), sau cele doua 4x4 sorento si sportage. Dar, daca tie nu-ti plac, nu poti spune ca nu ai ce alege din kia... Daca te uiti la o concurenta mult mai bine reprezentata in Romania, ai de ales intre...logan si ...logan :D , aaaaa, scuze, mai nou, intre logan si sandero. Buuuun, hai ca asta a fost o gluma, :D , nu vreau sa necajesc pe nimeni. Iti dau insa dreptate daca ai vrut sa spui ca cee'd e cu totul altceva.
On topic, ce imi place la kia:
- au un "ceva" specific in design, care m-a atras chiar dinainte de aparitia cee'dului (am fost placut impresionat de kia rio hb si de cerato, modelul 2005 - 2006)
- se vede si se simte o preocupare pentru calitatea imbinarilor, pentru un aspect ingrijit si "curatel" al masinii, atat la interior cat si la exterior; cee'dul este chiar o masina frumoasa, in toate variantele de caroserie... stiu ca sunt subiectiv, ca altii spun ca este o masina pe care trebuie sa o memorezi ca altfel o uiti... ma rog, de gustibus...
- se simte acea atitudine "asiatica" in ceea ce priveste un lucru bine facut (discutam cu multi ani in urma, cand daewoo era la mare trecere in Romania, cu un inginer de la Craiova, care imi spunea ca sud-coreenii ii considera pe japonezi niste lenesi, apropo de cultul muncii! acuma... e drept ca daewoo a cam picat, dar ideea ramane).
- au curaj si sustinere, au atacat segmente de piata unde firme europene faceau legea pana nu demult; pana si faptul ca cee'd-ul a fost testat comparativ cu A3, Golf5, Megane, C4, Astra si Ford Focus reprezinta o recunoastere a accederii in lumea buna automobilistica.
- sper sa continue ce au inceput, si sa-si imbunatateasca reteaua de dealeri si service, altfel risca sa devina o marca buna doar pentru visatori, si care o sa elimine cumparatorii pragmatici.
La kia nu-mi place:
- proasta reprezentare in Romania - dar e de inteles daca o privim prin prisma vanzarilor de pana acum... de acum insa, cresc pretentiile si vor trebui sa creasca si ei.
- retea de service subtire, ca sa nu zic mai mult - dar si aici au o scuza: in Romania acest lucru este valabil si pentru marci mai exclusiviste... practic, nu exista marca auto care sa nu aiba probleme de imagine cand vine vorba de service.
Pai, cam atat...
Poate putem sa incepem un topic (sau sa-l continuam pe prezentul) referitor la ce ne place si ce nu ne place la cee'dul best, ca asta este majoritar printre posesori, nu?
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

mikey_VS wrote:@Bonzai2 - kia nu inseamna doar cee'd... poate tie nu-ti plac cerato, rio hatchback de care spunea si Ogy, Opirus (e drept, alta clasa), sau cele doua 4x4 sorento si sportage. Dar, daca tie nu-ti plac, nu poti spune ca nu ai ce alege din kia... Daca te uiti la o concurenta mult mai bine reprezentata in Romania, ai de ales intre...logan si ...logan :D , aaaaa, scuze, mai nou, intre logan si sandero. Buuuun, hai ca asta a fost o gluma, :D , nu vreau sa necajesc pe nimeni. Iti dau insa dreptate daca ai vrut sa spui ca cee'd e cu totul altceva.
Pentru mine KIA inseamna doar Ceed.E parere personala,nu vreau sa jignesc pe nimeni care are alte modele de la KIA, insa eu nu as cumpara altceva de la ei decat Ceed.Tocmai am vazut o emisiune auto de curand si era prezentat Opirus la 38000 euro.Pai la suma asta eu nu mi-as lua Opirus nici sa ma tai.Or avea preturi bune si la Sportage sau la Sorento pentru un SUV dar mie personal nu-mi plac deloc masinile astea,iar de la 17-18 mii in sus as lua clar alta marca.

Daca nu era ceed acest forum nu exista sau avea cateva topicuri de le numarai pe degete.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by singlecrys »

Ce imi place:
-pentru mine KIA inseamna o marca coreana de automobile, care prinde contur de cand cu fabrica din Slovakia :) !Cee`d se vinde cel mai bine in Romania de la ei, dar sa nu uitam ca anul acesta si-a facut aparitia si Forte, care...atunci cand isi va face prezenta in Romania, parerea mea ca la pretul redus pe care sigur il va avea v-a matura pe jos cu alte marci conscrate europene!
Ce nu imi place:
- nu-mi place lipsa de experienta a oamenilor lor, ma refer la unii dealeri care pur si simplu( din ce am citit pe forum) te trateaza cu dezinteres mergand pe conceptia ca : "las` c`o vindem la altu`"!
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Ogy »

Daca uiti ca e opirus si dai 38000euro ai sa constati cu stupoare ca are aceiasi calitate si aceleasi materiale si aceleasi optionale cu una la pret dublu de la alta firma ...dar deh ezitarea se vede si printre voi ...e totusi kia nu?
Mari vedete de afara se imbraca de la SH constiente de faptul ca in curand se vor epuiza mai toate resursele (de orice tip).
Am intrebat un prieten de ce si-a luat lexus is220D anul trecut cand nici nu aparuse la noi ...era la 47000e a luat-o la 43000e ca a mai luat o toyota si acolo e cu discount nu ca la noi....
Pei simplu a vizitat reprezentantele BMW, Mercedes ,Audi etc....aparuse atunci audi a5 -s-ul era pe drum ....singurul lucru care i-a placut la el ...bordul......in rest i-a placut bmw-ul in materie de tot ...dar a renuntat la el ca are tot romanul :)...asa ca si-a luat aceasta masina de care este super multumit. Nu stiu ce i-a placut la audi a 5 la bord, nu stiu daca ati vazut cand se aprinde un bord de lexus in ce hal face ...mai iti trebuie mansa...
Ideea este ca iei ce iti place in banii pe care ii ai, in mofturile si parturile in care esti dresat etc.
Sa revenim la kia ....da cred ca este singura marca care a dat o palma celorlalte marci, prin pret,calitate,design....ceilalti cred ca se ieftinesc masinile datorita crizei financiare mondiale....ahahahhaa astia inca mai cred in mos craciun...

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

Ogy wrote:Daca uiti ca e opirus si dai 38000euro ai sa constati cu stupoare ca are aceiasi calitate si aceleasi materiale si aceleasi optionale cu una la pret dublu de la alta firma ...dar deh ezitarea se vede si printre voi ...e totusi kia nu?
Daca tu vrei sa dai 38 mii pe Opirus e problema ta,nu te judeca nimeni,dar eu as da 38 mii pe un CKlasse ,un BMW seria 3,un Jaguar,un Freelander.Pur si simplu mi se pare hidoasa masina asta Opirus si nu-mi place,nu cred ca e mare tragedie.Oricum daca Kia vrea ceva mai mult de la piata auto trebuie sa vina cu altfel de masini, care sa aiba impactul Ceed-ului.
Ogy wrote: Sa revenim la kia ....da cred ca este singura marca care a dat o palma celorlalte marci, prin pret,calitate,design...
A dat prin Ceed si poate prin Sorento si Sportage ca sunt cele mai ieftine SUV-uri de la noi dar la restul masinilor?
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Sorcee'd »

mai bonzai,tu esti gica-contra rau de tot,nene....ma speriasem o clipa ca ai avea niste argumente intr-adevar solide,dar cind mi-ai dat in cap cu cklasse,bmw3 si,mai ales,freelander...m-am linistit.
ai zis ca sportage si sorento sunt cele mai ieftine suv-uri.obisnuiesti sa faci afirmatii doar de dragul de a-ti adauga inca un post?
si inca un lucru.ai facut vreun drive test cu sorento, touareg, pajero, x5 ca sa poti sa vii si sa tratezi de sus o masina despre care nici macar nu ai habar?
imi pare rau ca a trebuit sa fiu dur un pic,dar sunt satul de oameni care se baga in treaba doar asa,de-a lelea.
bafta!
p.s.si ca sa ma intorc la topic,imi plac multe lucruri la kia - nu sunt obsedat de kia,dar intr-adevar are multe lucruri bune.ce nu-mi place?cel mai mult faptul ca ne lovim de oameni care ori nu stiu sa-si faca meseria,ori nu le pasa,ori nu au nici cea mai vaga idee de ce ar presupune jobul lor(si ma refer la cei de care te lovesti de la cumpararea masinii ,revizii,reparatii,etc,etc).din fericire sunt si citeva exceptii care te fac sa speri....
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

Sorcee'd wrote:mai bonzai,tu esti gica-contra rau de tot,nene....ma speriasem o clipa ca ai avea niste argumente intr-adevar solide,dar cind mi-ai dat in cap cu cklasse,bmw3 si,mai ales,freelander...m-am linistit.
ai zis ca sportage si sorento sunt cele mai ieftine suv-uri.obisnuiesti sa faci afirmatii doar de dragul de a-ti adauga inca un post?
si inca un lucru.ai facut vreun drive test cu sorento, touareg, pajero, x5 ca sa poti sa vii si sa tratezi de sus o masina despre care nici macar nu ai habar?
imi pare rau ca a trebuit sa fiu dur un pic,dar sunt satul de oameni care se baga in treaba doar asa,de-a lelea.
bafta!
Adica daca nu am aceeasi opinie cu tine sau cu altii sunt gica-contra?Daca mie nu-mi place Opirus de 38 de mii ce vrei?sa ma obligi sa-mi placa.Si care ii problema daca la 38 de mii mie mi se pare mai misto o masina ca C Klasse?sau BMW 3 sau FREELENDER(care apropo se misca excelent ,fa un drive test)Si am mers si cu Pajero si cu Tuareg si nu se compara cu Sorento,ASTA E OPINIA MEA.
Acum fi ceed o masina super super misto la un pret ce sparge tot,dar asta nu inseamna ca nu trebe sa-mi placa alte masini.

Intrebare pentru tine @Sorcee'd:Ce masina ti-ai lua la 38 de mii?Dar incearca sa fii obiectiv te rog.daca nu vrei sa fii offtopic aici da-mi un PM
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Sorcee'd »

cu riscul de a fi offtopic...citeste semnatura mea.nu stii preturile de la sorento,nu?
nu vreau sa-ti placa ce-mi place mie...doamne fereste!!! e dreptul tau.dar e si dreptul meu sa trag concluzii functie de preferintele si ce iese din tastatura cuiva.si pot s-o fac si altfel decit in gind,ca de aia e forum.
si,fara suparare...nu cred ca ai facut drive test cu sorento.tu.nu incerca sa ma convingi,te rog.aici am incheiat si sper ca nu te-ai suparat prea tare.e doar opinia unuia dintre cei multi...sper! :wink:
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by mikey_VS »

Bonzai2 - iti respect opiniile si taria de a ti le sustine. In mod cert, eu unul nu am amintit de celelalte masini de la kia incercand sa te fac sa te indragostesti de ele! Daca nu ti-au placut cand le-ai vazut prima data, putine sanse sa-ti placa ulterior. Ceea ce am spus insa este ca, in general, nu se poate spune despre kia ca este un brand reprezentat exclusiv de cee\d. Am inteles ca pentru tine restul nu conteaza, dpdv comercial, dar asta nu inseamna ca nu exista, nu :D (semnul intrebarii, ca nu stiu unde e pe tastatura asta nenorocita!)
Ok, cred ca e normal sa-ti spui parerea, si e bine si pentru altii... in fond, din diversitate se naste progresul, zic eu :)
Indiferent daca sunt sau nu de acord cu ideile sau parerile tale, iti dau dreptate cand spui ca cee\d trebuie sa fie numai inceputul... si se pare ca asa si este, urmeaza si alte modele de senzatie!
Nu le-o lua in nume de rau colegilor care te-au repezit putin: au fost totusi eleganti, fata de cum este tratata kia in general de catre toti atotstiutorii (cu ghilimele), care conduc masini cu lumini mov cu rosu la bord! Unul dintre acestia, un om pe care-l stimez pentru cunostintele lui de altfel, mi-a spus ca el nu si-ar lua niciodata kia. Dupa ce am insistat mult ca sa-mi motiveze afirmatia lui, a catadicsit sa-mi spuna: pentru ca-s niste comunisti, de-aia! Intelegi deci, ca atunci cand o masina indragita este aruncata la gunoi din pura ignoranta, incaptanare si rea-vointa, poti sa-ntorci spatele o data, de doua ori, apoi treaba devine cam personala.
Oricum, esti binevenit sa-ti argumentezi opiniile =D>
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

@mikey_VS Topicul era ce va place si ce nu va place.Cum am spus mai sus ce nu imi place MIE (personal) e ca nu am altceva ce alege.Daca KIA iese cu alte modele gen Cee'd,adica cu un alt design etc etc eu nu am nici o problema in a o cumpara pentru ca este KIA.
Chiar sa se faca un topic in care sa se spuna cine si-ar lua Opirus la 38 mii sau ar alege altceva.

Referitor la povestea ta cu prietenul tau "comunist" :D sa stii ca atunci cand m-am decis sa imi iau masina noua nici nu ma gandeam la Kia deoarece nu stiam nimic de marca asta.Si am inceput sa ma interesez pe net de diverse masini si din greseala am dat peste un review la ceed si apoi am intrat pe forum si m-am decis sa o cumpar.Am facut actele pe mail,am platit masina dar eu nu o vazusem niciodata in realitate decat in poze si din descrierile de pe site.Pana in momentul in care m-am dusa sa o ridic(platita fiind deja) eu nu am vazut aceasta masina (si nu a fost varianta de baza).Totul s-a derulat pe internet.Asta ca sa nu zici ca am vreo problema cu marca KIA sau ca sunt snob si vreau neaparat BMW sau C Klasse dar pur si simplu nu imi plac celelalte modele.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by mihaita1988 »

...si totusi.....cel mai mare neajuns la kia....il reprezinta dealerii....nu stiu daca e asa si afara...dar eu am avut o drama in 3 acte(a se citi luni) de la comanda pana la primire...cat despre faptul ca hyundai-kia nu face tocmai masini premium....pot trai cu chestia asta :D
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”