Nivel crescut de ulei

Subiecte care nu ţin de un numit model
Robealin
Posts: 2
Joined: 24 Aug 2023, 00:02
Auto: Kia Optima
Location: România/Buzau

Nivel crescut de ulei

Post by Robealin »

Salut , dețin o Kia optima 2012 1.7 crdi fabricata in Coreea și de câteva luni ma confrunt cu următoarea problema ..ulei contaminat cu combustibil ..și am făcut următoarele :
- schimbat oringuri și șaibe injectoare
- Verificat DPF (din tester ) valoarea find 3
Acum întrebarea mea este .. e vre-o problema comuna la acest tip de motor , ecu sau nu știu ,pompa de inalte ..sau e posibil sa fie ceva fisuri prin chiuloasa ?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri ..

silv_stoian
Posts: 4
Joined: 15 Dec 2023, 01:12
Auto: Stonic
Location: United Kingdom

Re: Nivel crescut de ulei

Post by silv_stoian »

salut, i ai dat de cap?
eu am aceeasi problema , regenerari la 150 de km si baga motorina in baie ,dpf nou ,turbo nou,injectoare noi,egr nou ,admisie noua .
nu stiu ce sa i mai fac.
mersi

Robealin
Posts: 2
Joined: 24 Aug 2023, 00:02
Auto: Kia Optima
Location: România/Buzau

Re: Nivel crescut de ulei

Post by Robealin »

Salut , nu am rezolvat problema , m am interesat la Hyundai și am înțeles ca la modelele astea pompa de inalte se defectează ,și anume garnitura ei și scapa motorina pe lângă . Acum nu știu ce sa zic in situația ta , dacă ai schimbat dpf ul și tot își face regenerare la 150 km înseamnă ca ar fi problema din soft ,nu?
Când am vorbit la Kia mi au zis următoarele ,in legătura cu creșterea nivelului de ulei :
1. Verificat pe banc injectoarele și pompa de inalte in tandem
2. Schimbat dpf și înlocuirea lui din soft automat
3. Posibil softul mașinii are o problema dar asta e foarte rar
0754424443 este nr meu ,da mi mesaj pe wapp dacă mai afli ceva sau rezolvi cumva problema ca eu momentan m am dat bătut ,mulțumesc , sărbători fericite

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”