Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Nesta3 »

Hai si cu jurnalul de bord :mrgreen:
Este un alt capitol pe parte de auto.Am schimbat si marca, dar am schimbat si tipul de propulsie: de la benzina la full electric.

Peugeot E-2008 electric

Culoare : Orange Fusion
Echipare : GT-Line
Motor : electric 100kw / 136CP/ Cuplu 260Nm/ Acceleratie 0-100 in 8,3 secunde/ Tractiune fata
Baterie : 50kwh
Incarcare: DC maxima de 100kwh-30 minute de la 0 la 80%, AC maxima de 7.4kwh-7 ore.La o priza normala de 2.3kwh se incarca in vreo 20 de ore.Cu un incarcator/statie cu putere reglabila, poti incarca de acasa de la 2.3 pana la 7,4 kwh.Cel mai probabil, majoritatea inclusiv eu, va incarca cu vreo 5 kwh pentru a fi safe pentru instalatia casei.
Autonomie WLTP : 310 km.Dupa testele altora, peste 350km in oras fara AC sau folosit moderat, 300km in afara orasului la viteze de 70-100km/h si 200km in regim de autostrada.
Foarte important:management termic al bateriei, adica incalzire si racire activa.In combinație cu aplicatia My Peugeot, poti seta preincalzirea bateriilor sau racirea /incalzirea habitaclului.
Deci, iarna ai caldura in masina si bateriile incalzite, iar vara intri in masina si nu te mai coci .

Ca dotari, am urmatoarele mentiuni:
-la Peugeot exista 4 nivele de echipare: Active, Allure, GT Line, GT
-de exemplu, in cazul configurarii, ajungi la acelasi pret daca pui toate optionalele pe un Allure ca sa ajungi sa la nivel de GT Line.
-dar, de la GT Line, inclusiv GT, ai unele optiuni pe care nu le poti pune pe nivelele inferioare: scaune sport, tapiterie alcantara, interior complet negru( stalpi, plafon, fete usi, capitonaje etc), plafon exterior negru, lumini ambientale, piele pe usi, isofix pe scaunul pasagerului din fata, si altele pe care nu mi le mai amintesc.

Deci, GT Line are urmatoarele dotari:
Exterior
Faruri si stopuri full led, proiectoare ceata led, interior led
Jante 17 cu anvelope Michelin Primacy 4
Geamuri fumurii
Bare longitudinale plafon
Elemente GT Line/GT: bandouri cromate pe usi, stilizari ale barelor fata spate, oglinzi black glossy

Interior
Scaune sport cu cusatura verde lime
Piele pe usi cu aceeasi cusatura
Lumini ambientale in 8 culori
Cadrane digitale: cockpit 3D + navi 7'' android/apple car play
Volan GT cu cusatura verde lime
Fascie centrala black glossy
Frana de mana electrica si 3 moduri de condus: eco, normal, sport
Geamuri electrice fata spate cu impuls
Porturi: 1 usb type c (incarcare) + usb normal (conectare) pe fata si 2 usb normale pentru pasagerii spate
Interior complet negru+iluminare led cu touch
Portbagaj pe 2 niveluri cu o capacitate de 430l
Praguri aluminiu cu inscriptie Peugeot
Pedalier cromat sport
Si alte acareturi

Confort si siguranta:
Scaune reglabile manual pe inaltime si suport lombar
Keyless
Asistenta faza lunga, senzori ploaie, senzori lumini
Safety pack: ABS, ESP, controlul tractiunii, hill assist, senzori parcare fata spate, camera reverse 180grade, asistenta coliziune cu masini, pietoni, biciclisti, franare activa de urgenta atat pe timp de zi cat si pe noapte, recunoastere semne circulatie, lane assist, franare regenerativa,pilot automat etc

Ar mai fi cate ceva, dar in mare, astea sunt dotarile pe care mi le amintesc.


Pret de lista: 38mii euro
Pret final dupa rabla plus+rabla clasic+reducere Peugeot : 26 mii euro
Livrare : 11 decembrie 2020

Pentru cine are rabdare sa vizioneze, asa arata masina, mai putin culoarea:
https://youtu.be/lCV-TYwGBjk
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by andrei1271984 »

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea !
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Caralumba »

Felicitari! Sa te bucuri de ea cel putin la fel cum ai facut-o cu celelalte.
Aplause.gif
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fair day, be well !
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Nesta3 »

Multumesc!
Cam asa arata(poze de la chinezi, ca e singura GT line Orange din tot netul):
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by ionutp »

La cati mai multi km fara probleme!

"Incarcare: DC maxima de 100kwh-30 minute de la 0 la 80%" - Cam ce fel de statii de incarcare se gasesc prin tara? Ma gandesc la plecari din oras.
Eu am cautat putin si am vazut ca sunt multe la 22kWh, ar dura ceva o incarcare completa. Vei merge cu ea prin afara orasului, sau va fi "Buc only"?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Nesta3 »

Sunt 3 tipuri se incarcari: type 2, CCS(combined charging sistem) si chademo(asta e doar la nissan leaf si inca una)
La majoritatea electricelor, inclusiv Peugeot, portul de incarcare e format din 2 intrari:type 2 si CCS
Type 2 la masina asta incarca maxim cu 7.4 kwh(ca atat suporta masina), iar cand folosesti cele 2 porturi in acelasi timp, adica CCS, masina incarca cu pana la 100kwh.Deci, statiile de 22 kw sunt in mare doar type 2, iar restul, 50 si 100 sunt si type 2 dar si CCS.
Punctul slab la masina asta e ca incarcatorul onboard accepta maxim 7.4 kw pe type 2.Zoe incarca cu 22kw.Ca sa raspund la intrebare, sunt statii suficiente si inca se dezvolta treaba, dar primordial e sa gasesc statii care au CCS, ca sa nu stau de la 3 ore in sus pentru incarcare AC type 2.Sau opresti mai des la incarcari.Depinde ce ai pe traseu.
Poza cu portul masinii si cablurile aferente:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by ionutp »

Utile informatiile, cand cautasem statii de incarcare vazusem type 2 si CCS dar nu aveam idee ce sunt.
Par insa sa fie destul de multe si peste tot. Si ar trebui sa se dezvolte tot mai mult aceasta infrastructura.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Nesta3 »

Azi am luat si anvelopele
Bridgestone Blizzak LM-005 pe dimensiunea 215/60R17
Indici A la aderenta, C la consum, 71dB zgomot.
Made in Turkey.Cica ar fi cea mai tare fabrica acolo unde Bridgestone a investit peste 4 miliarde de euro.Sa speram ca doar mana de lucru ar fi mai ieftina si calitatea sa nu fie afectata.
Am mai luat si o priza combinata trifazic+shucko si un disjunctor Schneider.Mai am de luat cablul si statia.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by panzer »

Sa fie intr-un ceas bun.

Normal ca o sa aiba grija de ea. Sa vedeti ce o mai polisheaza si pe asta! :mrgreen:

Deci ai trifazic acasa? Sau la birou? Sau te bazezi pe cele gratis de la Kaufland si Lidl. Cred ca nu ai calculat masina cu combustibilul gratis cum fac diversi "influenceri" de la noi, nu?

Am si eu un amic cu Tesla. Si-a pus si panouri electrice, a modificat casa sa ii iasa unghiul acoperisului pt panouri, a chelit copacii sa nu mai fac umbra peste garaj. Vezi sa nu calci pe urmele lui.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Nesta3 »

Multumesc!
Am monofazic acasa, dar am luat priza aia deoarece voi lua o statie de incarcare portabila cu conector trifazic care posibilitatea setarii curentului de încărcare:10-13-16-20-24-32A.Deci, ma ajuta si acasa pe mono dar si in deplasari pe la diverse prize trifazice (cee rosu alea).
Încărcarea se va realiza in mare parte acasa iar prin oras la statiile cu plata.E mai bine, e mai rapid si nu dai de toti "ploua in gura" care isi uita mașinile la incarcat, nu dau checkin la statie si se mai si uita urat la tine cand le bati obrazul.Adica, uberistii, spark si altii.
La 20-30 lei per incarcare rapida, nu se merita chinul cu statiile gratis.Poate doar la cele rapide care sunt:libere, rapide si la care poate ai treaba in zona (cumparaturi de ex).

Pentru casa in constructie care e la stadiul de acte terminate si aprobate, am pus trifazic.Dar mai e pana la finish.
Nu stiu daca o sa ma ia flama, dar cu masina eco, casa eco adica structura lemn la standard de casa pasiva si alte treburi, o iau incet incet:)).
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by panzer »

Te-ai uitat la Buhnici? E greu cu casa pasiva. Mai ales geamurile de pasiva. O garnitura najpa si s-a dus casa pasiva.
Dupa calculele mele, decat sa te duci in pasiva mai "corecta" este una super eficienta: super izolata + sistem de ventilare cu recuperare de caldura. Nici macar pompa de caldura nu e "must!"

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Nesta3 »

E " la standard de casă pasiva" nu casa pasiva.
Peretii exteriori+ interiori+ acoperis au iesit cu un coeficient de transfer termic de U=0,12w, iar ferestrele se duc undeva la un coeficient U=0.70W.
Ce a facut Buhnici e in primul rand sponsorizat, iar in al doilea rand, e la un cost de peste 1milion euro.
Astea sunt alte discutii.Fac topic la cafenea si pentru asta, pentru cine e interesat de treburi de genul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Ogy »

Sa o stapaniti sanatosi!
Ps: mut intr-o alta categorie (ca nu e kia) ...:)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by Nesta3 »

S-a decalat livrarea si acum vine(acum e sigur) pe 23 decembrie.
O astept ca pe Mos Craciun:))
Am reusit sa trag cablul pentru priza, mai ramane decat sa leg priza afara.
Am pus siguranță rcbo de 25a si cablu 3x6mm.Voi incarca maxim cu 3,6kw(am putere avizata de 4.5kw).Trebuie sa ma decid daca sa imi iau o statie portabila sau sa pun una fixa de 16a.M-ar ajuta prin deplasari una portabila cu mufa trifazica, daca as mufa-o la o priza trifazica si sa incarc cu 32a.Dar foarte multe deplasari nu se prevad.Asa, am gasit o statie fixa cu curent reglabil 8-13-16-32a pe care o pot folosi la bloc pe maxim 16a si pe viitor cand ne vom muta la casa, pe 32a.

Mi-a venit si cablul type2.Spiralat, 32a single phase, 550 lei de pe ali, cu livrare din Germania.Cam in 3 zile a venit.

Deci, imi mai trebuie masina:))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

pieseauto
Posts: 6
Joined: 06 Oct 2020, 11:19
Auto: suzuki
Location: Bulevardul Iuliu Maniu 425, București, Romania

Re: Peugeot E-2008 : Leul electrificat

Post by pieseauto »

noroc pentru tine

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”