Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Subiecte care nu ţin de un numit model
RazvanC
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020, 21:43
Auto: Kia
Location: Buzau

Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by RazvanC »

Salut ! Sunt un nou membru pe acest forum și sunt puțin indecis , sper că veteranii acestui grup sa mă aducă pe drumul corect . Mă interesează achiziționarea unui autovehicul , dintre următoarele : Hyundai i40 modelul din 2015 cu motor de 1.7 motorina 136Cp cu cutie manuala , varianta full , KIA optima modelul din 2014 cu motorul de 1.7 motorina 136Cp , cutie manuala , la fel varianta full dotări și mă uit și la un Ford focus , modelul din 2016 , cu motorul 1L pe benzina de 125Cp . Țin să precizez că în acest topic am inclus fordul focus pentru că îmi place și cum se comporta acel motor de 1L benzina . Ce mă interesează la o mașină , din cele trei ar fi un consum cat de cat ok , o putere la fel cat de cat ok , vreau sa nu tremur când fac o depășire pe la vreo 100 - 130 km/h , sa aibe o ținută de drum buna , și să poata sa ruleze și la viteze ceva mai mari , in jur de 140-150 , menționez și că nu călătoresc prea mult , fiind student cel mai mult călătoresc spre facultate , făcând uneori naveta , problema pentru bagaje nu e o adevărată problema la nici una dintre mașini . Acum vine întrebarea cea mai importantă , ce îmi recomandați voi , și care dintre ele credeți că sunt cele mai fiabile . Va mulțumesc anticipat!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by Nesta3 »

Salut
Baga linkuri
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

RazvanC
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020, 21:43
Auto: Kia
Location: Buzau

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by RazvanC »

Nu am niste linkuri anume , mă interesează în general , pentru că investiția va fi într-un viitor cat de cat apropiat , dar nu știu momentan , cat de apropiat . Mulțumesc !

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by quelloo »

i40 si optima vor fi mai mari decat focusul si mult mai luxoase la interior.
personal prefer interiorul de pe optima desi i40 e ultimul hyundai cu un interior cat de cat bine facut doar ca e mai batranesc.

si exteriorul tot optima prefer personal.

motoarele sunt toate o apa si-un pamant = nu o sa impresioneze niciunul, dar la viteze mai mari sigur iti consuma mai putin 1.7-le ala.
Focus-ul sta mai bine pe viraje decat optima dar e si mult mai usor

la ce pret sunt variantele astea expuse? Nu cumva gasesti un ceed GT de prin 2015 in banii astia? ar fi o varianta mult mai ok din punctul meu de vedere.

a, si la kia ai mai avea si garantie daca iei din 2015.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

RazvanC
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020, 21:43
Auto: Kia
Location: Buzau

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by RazvanC »

Ce-i drept la exterior dintre toate cel mai tare îmi face cu ochiul optima , cat despre preturi , i40 și optima se învârt pe la 9000-9500 , dar focusul fiind puțin mai nou are ceva km mai puțini din ce am văzut pe net , prețul fiind pe 10.000-11.000 . Cât despre ceed gt , găsisem ceva din 2016 , pe la 10.200 de euro însă cu motorul pe motorina cu 136Cp , un benzina nu ar fi mai bun pe o ceed ? Întreb doar ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by Nesta3 »

Din start, compari masini din clase diferite, deci nu vad Focusul in schema, atat ca design cat si calitativ construit.
Tot din start, la 8000-9000 euro, I40 si Optima au peste 100mii km, daca nu peste 150mii km.La Hyundai,2020 e ultimul an de garantie, ori a expirat, ori mai are putin.L kia ar trebui sa mai ai 2 ani sau pana la 150mii km.Focusul a avut garantie.
Bugetul tau este cat?Daca te intereseaza si nr de km al masinilor, la un 10k euro gasesti foarte greu ceva ok.
Unde mergi cu masina?Daca mergi in oras si te intereseaza consumul, niciuna din variantele tale nu va consuma mai jos de 8 dar nici nu va sari de 10, asta in conditii de Bucuresti neafectat de coronavirus.Daca vrei diesel care sa consume decent in oras, te uiti la un ceed 1.6, gen :
https://www.autovit.ro/anunt/kia-ceed-ID7GzzAZ.html
Motoare extraordinar de fiabile si finute, consum mic, performante foarte bune.Daca masina va merge preponderent in exterior, iei clar diesel.

Ai zis de ceed benzina.Dcca vrei o varianta echilibrata ca si performante/consum, alegi 1.6benzina.Mai jos e o masina care indeplineste multe din cerintele tale:
https://www.olx.ro/oferta/kia-ceed-1-6-gdi-IDdsVX8.html

Oricum ai analiza treaba,bugetul e primul factor de luat in calcul.Dupa el iti filtrezi optiunile.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

RazvanC
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020, 21:43
Auto: Kia
Location: Buzau

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by RazvanC »

Salut ! Am ales sa compar focusul cu cele două pentru că pe una dintre ele aș cumpăra o , știu că sunt din game diferite . Cât despre km , nu sunt un factor esențial , dar e demn de luat in calcul , pentru modul meu de exploatare , un i40 frumos am găsit 115k km iar o optima și pe 130k km , bugetul sa zic , maxim 11.500 . Mă întreb in mod special cum sunt cele 3 variante la întreținere și fiabilitate . Cât despre drumul în oraș , mersul în oraș exista , însă în orașul meu Buzău nu e un trafic așa de aglomerat și merg rar cu ea prin oraș , drumul lung este cel mai frecvent , vin de pe un diesel de 2.0 cu care am scos la drum lung consum și de 5l , astfel daca la viitoarea mea mașină consum o sa fie diferit cu 1l /1.5l nu e capăt de lume .

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by quelloo »

RazvanC wrote: 22 Mar 2020, 22:49 Cât despre ceed gt , găsisem ceva din 2016 , pe la 10.200 de euro însă cu motorul pe motorina cu 136Cp , un benzina nu ar fi mai bun pe o ceed ? Întreb doar ?
vezi ca Ceed GT e modelul, nu e nivel de echipare.
e doar un singur motor de 1.6 si 204 cai.
ceva de genu: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... b806a61a6c
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by Nesta3 »

https://www.autovit.ro/anunt/hyundai-i40-ID7GB2XH.html
Atunci asta mi se pare o varianta mai mult decat ok.Plus ca ai si cutie automata.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

zmarianmarin
Posts: 1
Joined: 27 Apr 2020, 14:30
Auto: Kia
Location: london

Re: Alegere Hyundai i40 , KIA optima sau Ford focus

Post by zmarianmarin »

Salut pana la urma ce masina ti ai cumparat?sunt posesor de kia optima 2014 daca ai nevoie de anumite sfaturi da un semn.

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”