SAB 2015

Subiecte care nu ţin de un numit model
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

SAB 2015

Post by quelloo »

Am fost in weekend la minunatul SAB 2015. Motiv sa ma plang iar de lipsa unui SIAB la Bucuresti.
am fost de dimineata si nu era f aglomerat. 3 hale mari: 1 cu masini clasice (unele si de vanzare), 2 cu piese/scule/accesorii, 3 cea cu masinile + un mic spatiu afara cu ceva utilitare si niste Kia de vanzare.
Din start spun ca cel mai impresionant a fost in Hala 2 la un stand cu trotinete electrice pe care le puteai testa prin hala. (chiar ma bate gandul sa iau asa ceva acum)
In hala cu masini clasice a fost dragut. Cateva muscle car-uri clasice unele mai intretinute decat altele, niste 4x4 de armata + alte cateva modele de colectie: Lancia Delta Integrale, Mercedes SL, Jaguar E-type, porsche 944 (asta mi-a facut pofta de jucat NFS)

In hala principala principalii dealeri prezenti in Romania si-au expus modelele. Normal, cele mai scumpe si cele mai sport modele erau inchise. (chiar vroiam sa ma asez in civic typeR :( )
Ce mi-a placut mie:
+ Noul Volvo XC90 mega luxos, f misto (subiectiv), super materiale, mega pret
+ prezenta Mazdei MX5 (f misto masinuta. Doar un vis momentan la 27000 eur :( ) - initial era inchisa (si decapotata fiind tot nu merg deschise portierele actionate din interior) dar am avut noroc si a fost deschisa pentru cateva minute de catre domnisoara de la Mazda. Nemaipomenita pozitia la volan. Sunt f interesat de un testdrive.
+ prezenta motorului de 2.0GSL pe Optima (stiam ca are doar posibilitatea 1.7DSL) - imi da sperante pentru motoare mai potente in caz ca baga in productie sportspace
+ Spatele noului Sportage + calitatea materialelor din interior + forma scaunelor (mult mult mai bine ca la modelul care-l inlocuieste). Din pacate nimeni de la Kia (cand reuseai sa-i opresti sa-i intrebi) nu zice nimic de preturi - chiar cred ca o sa coste destul de mult in plus.
+ noul Mustang :twisted: cele mai misto scaune - super suport lateral (din cele in care s-a putut intra)
+ portbagajul si spatiu la Superb imens (pentru cine vrea asta)
+ portbagajul (cu tot cu gura de intrare) si dotarile pentru pret - Mondeo
+ liniile f agresive de la Civic TypeR (din pacate fara posibilitatea de a intra in el)
+ interioarele Fiesta ST si Focus ST
+ Interiorul DS5 inca ma uimeste - Batmobilul
+ DS3 e acum si echipare (nu stiam asta, credeam ca e doar modelul de 160 cai)
+ Tucson tapiterie, scaune, materiale identice ca la noul sportage (asa e impresia mea, ca era cineva pe FB care zicea ca ala la Kia-s mai bune) + bordul mai organizat cu mai putin butoane ceva mai placut parerea mea
+mi-au placut farurile (forma si cum aratau in interior) de la peugeot 508
Ce nu mi-a placut.... mai jos...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: SAB 2015

Post by quelloo »

Ce nu mi-a placut:
- faptul ca nu le-a trecut prin cap ca tinand masinile cu motoarele oprite o sa moara bateriile masinilor. A trebuit sa astept sa vina unii cu redresoarele ca sa pot sa deschid si eu portbagajele la mai multe masini (inclusiv noul sportage).
- faptul ca au tinut inchise multe masini. Am inteles, nu vrei sa para uzate tapiteriile masinilor mai scumpe/sport pe care o sa le vinzi mai tarziu dar de ce le mai aduci? exteriorul il vad in poze sau pe strada, de asezat in ea mai greu.
- cam scump biletul pentru cati expozanti au fost si cate masini au adus. Plus parcarea platita separat (de parca atunci cand au inchiriat spatiu, nu luau si zona din fata halelor).
acum la masini:
- cea mai mare dezamagire: Jaguar XE, pe cat de ok la exterior, pe atat de ieftin la interior. bordul era parca luat de la un vectra de acum 4 generatii, cel mai slab plastic dupa Jeep, iar bomboana de pe coliva, in portbagaj eu nu fac diferenta intre logan si masina asta peste 35000 euro. Sunt de parere ca nu trebuie sa mai vad tabla in portbagaj ca la o duba de transport pentru banii dati. (poze o sa pun mai jos)
- pe cat de misto e Mondeo ca si pachet complet (pret, spatiu, dotari, probabil tinuta de drum (nu l-am condus dar daca e si 50% din fostul tot e ok)) inca nu inteleg calitatea asa slaba a materialelor si a asamblarii. Pe variantele ST de la Fiesta si Focus e totul perfect, macar pe titanium sa fie mai ok.
- fata de pe Sportage si bordul ca de avion (cu 1000 de butoane) vazute live mie nu mi-au schimbat parerea originala (a facut pauza designer-ul la partea asta :P)
- portbagajul de la Sportage si Tucson este f inalt din cauza rotilor de rezerva de dimensiuni normale. Parerea mea e ca se sacrifica peste 100l din cauza asta. mergea un kit de pana sau macar o roata d-aia mai mica. Baiatul de la Hyundai mi-a zis ca doar asa vine masina. Cel de la Kia avea treaba cu redresorul :P.
- BMW seria 4 cu 4 usi???? WTF??? DE CE??? :O
- Scaunele de la Mazda 3 (mereu ma supar cand le vad asa subtiri)
- masinile Jeep - Wrangler e pt off-road => super; Grand Cherokee pentru firme care nu-si mai permit masini 4X4 mai ok pentru management. restu chiar nush :) - sunt rau dar chiar nu-mi plac
- SantaFe - teoretic fratele lui Sorento, n-are o treaba dupa parerea mea la calitate. poate trebuie sa mai iasa o varianta de Santa Fe.
- la standul BMW au expus un Mini SH :O WTF

poze urc mai jos
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: SAB 2015

Post by quelloo »

primul batch de poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: SAB 2015

Post by quelloo »

batch 2
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: SAB 2015

Post by quelloo »

batch 3
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: SAB 2015

Post by quelloo »

si astea ultimele, clasicele :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: SAB 2015

Post by eugenflorinmanea »

Pentru mine a fost cam dezamagire... foarte putine masini ...VW ioc, la fel si Audi, BMW nu avea X1...am cam mers degeaba.
Sotiei i-a placut in schimb I40 SW, mai mult decat Opel Insignia.
A...mi- a placut gluma buna a celor de la Opel referitor la Noul Astra: sarim peste clasa premium (e o reclama).
Cred ca a ras Mercedes sau Audi cu gura pana la urechi... nu poti sa zici asa ceva in conditiile in care pe usile din spate pui plastic de dacia logan.
Rusinica.........
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: SAB 2015

Post by eugenflorinmanea »

A..era sa uit ne-am uitat la noua Octavia si noul Superb. Superbul cel putin foarte frumoasa masina cu un portbagaj mai mult decat imens. Totusi...parca scaunele nu prea au fost pe placul nostru..parca erau cam subtiri asa si nu prea iti gaseai pozitia.
SAAB 9-5

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: SAB 2015

Post by stenso »

Vw sta pitit..ii e rusine sa mai scoata capu afara...dupa ce a fost demascat ca facea magarii.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: SAB 2015

Post by Ogy »

Sotiei i-a placut in schimb I40 SW, mai mult decat Opel Insignia.
Zi mai multe de i40 pls.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: SAB 2015

Post by bondalicir »

Da si mie imi place maxim i40 sw
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: SAB 2015

Post by eugenflorinmanea »

Pai cred ca cel mai bine il vezi live...Destul de interesant la interior cu materiale ce pareau de calitate si un bord destul de futurist. Portbagaj foarte mare la sw (atentie varianta sedan are o gura foarte ingusta de incarcare), pare mai bine lucrat decat Insignia. Varianta expusa era full si costa 31,000 eur dar am vazut niste sw uri foarte interesante si sh. De 2 lucruri imi e frica: motorul de 1.7 136 cai- nu stiu mare lucru despre el; directia-suspensia, nu stiu daca au mai recuperat din decalajul fata de marcile consacrate. Trebuie un test drive
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: SAB 2015

Post by Ogy »

Nu ma intereseaza diesel. 1.6 gdi e perfect.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: SAB 2015

Post by quelloo »

eu n-am vazut decat 1.7DSL in oferta lor. cum era si cu Optima, pe care sincer as alege-o inaintea I40-ului.
interioarele mi s-au parut similare cu un mic plus la i40 in departamentul calitate tapiterie dar un mare minus la plasticele de pe bord (si cand m-am urcat in Hyundai Genesis coupe asta a fost singurul minus)
daca vrei SW eu zic sa astepti pana la anu Sportspace in caz ca apare :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: SAB 2015

Post by b76bgaarh »

se gaseste la noi 1.6gdi?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”