In cautarea unei posibile viitoare masini

Subiecte care nu ţin de un numit model
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by eugenflorinmanea »

Astazi mi-am luat sotia de mana si am facut un tur de forta pe la dealeri sa vedem care mai e treaba..Criterii eliminatorii: xenon, pilot, scaune incalzite, sportbagaj mai mare decat al meu- sa simt si eu ca schimb masina daca tot e sa fac un efort.
1. Honda- prima oprire. Eram chititi pe o Honda Civic Sedan pentru ca are o oferta foarte buna: cu de toate (xenon scaune incalzite, trapa, pilot etc)- in jur de 15,000 EUR cu Rabla, motor 1.8 142 cai. Cred ca daca ne placea sapatamana viitoare incepeam demersurile la banca.
Dar...din pacate Sedane ul are cam motorul in comun cu Civic Hatch, in rest dezamagire crunta. Bordul din material tare (doar la Rapid am mai vazut asa- revin mai jos), nu tu scaune din alea de se strang ca sa bagi 'frigiderul'...in concluzie nu e o masina care sa ma faca sa spun WOW vreau sa o am.
In schimb CIVIC ul Hatch.... e de tot WOW ul- din toate masinile vazute astazi e masina care m-a incantat - masina e pur si simplu geniala! Inchipuiti-va un hatch care arata bestial si are un portbagaj de 480 l!!! Nu mai zic ca scaunele din spate sunt ínteligente'in sensul ca se pliaza lipite de spatar si poti baga inauntru masina spalat, carucior copil etc. Iar Civic ul SW e si mai si!
Din pacate pentru ce stie masina mi se pare scumpa- SW ul era 21,000 fara xenon (pentru mine e esential sa aiba xenon), iar cu xenon sarea de 26,000 EUR. Mi-a placut si Accord ul dar era 25,000 diesel ul- deci iese din bugetul meu.

2. Next stop Skoda. Mi-a placut balenuta Octavia, o masina corecta ce isi merita banii. Portbagaj IMENS- 590 l, spatiul interior foarte mare- eu nu am vazut diferente fata de Superb. Configurata cu 'de toate'ce imi trebuie mie inclusiv cornering lights etc si motor 1.4 TFSI 150 cai (EURO 6 au venit cu 10 cai in plus la TFSI si 5 cai la TDI de 1.6), in jur de 21,500 din care se scad 1,000 EUR rabla. Daca vreau 2.0 TDI 170 cai- adaug in jur de 1,700 EUR.
Sotiei i a placut deci ramane pe lista scurta alaturi de alta masina...va spun mai jos ca e supriza :)
Nu prea stiu ce sa zic de motorul asta TFSI si daca i-au trecut bolile copilariei- ei se lauda ca da! (noul TFSI Euro 6 vine pe curea). E de luat in calcul si TDI ul de 170 cai dar si 1.6 le de 110 cai (trebuie sa fac un test drive sa vad cum se simte...are un cuplu bunisor de 250)).
Rapid ul mi s-a parut o masina 'n am bani de Octavia dar vreau Skoda'- facuta din ieftineala cu bord din material tare.

3. VW. Passat ul nou e f frumos la interior, dar iese din buget iar Jetta are acelasi pret cu Octavia, dar ca si calitate mi s-a parut sub.

4. Renault. Am intrat in Renault Laguna si Fluence ...si am iesit repede. Fara suparare pentru posesorii de Renault dar mi se pare ca au ramas in urma putin la interior/exterior fata de concurenta (mai putin noul Clio ).

5. Kia. Ceed ul SW e OK dar nu e WOW (poate ca am si un deja -vu cand sunt la volan si ma intreb de ce sa scot 14,000 EUR din buzunar ca sa o dau pe actuala si sa o schimb cu un alt Ceed). Mi-a placut mult Sorento- foarte frumoasa masina.
Si...ne-am urcat si in Spotage care a devenit a doua masina de pe lista scurta. O masina corecta , cam cu mult plastic tare la interior, dar a trecut testul 'sotiei'. M a cam dezamagit portbagajul care e ocupat jumate cu roata de rezerva de dimensiuni normale. Daca ar exista posibilitatea sa optezi pentru kit pana si sa dublezi portbagajul, cred ca ar fi mult mai OK (exista?).

6. Ford. Eram interesati de SW dar nu era in showroom. Totusi noul Focus ni s-a parut inghesuit la interior, portbagaj mic...nu a trecut testul.

7. Mazda. Aici trebuie aprofundat ca era ora 13 si se inchidea reprezentanta. Mazda 6 e geniala dar e peste buget; Mazda 3 ne-a placut dar nu aveau SEDAN ul sa ii vedem portbagajul.

In concluzie daca ne hotaram pana la urma sa schimbam atelajul pe lista scurta raman Octavia, Sportage si poate Mazda 3. Asta in cazul in care nu gasesc ceva SH mai premium din anul 2010 plus, sub 75,000 km si sa poata fi 'verificabila'' .
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by Ogy »

Nu am vazut ca ai scris nimic de Hyundai. Mie imi face cu ochiul i40 break

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by GabiA »

Eu as merge pe un Cee'd GT. Pacat ca nu exista si in versiunea SW.

Ford focus mi se pare interesant in combinatie cu motorul de 1.5 ecoboost. Poate arata inghesuit in interior, dar se conduce bine. Nu prea ai cum sa dai gres cu masina asta.

Mazdele sunt frumoase, dar am mai citit ca nu sunt f bine izolate fonic.

Peugeot 308?
Clio RS?
Duster? :mrgreen:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

La i40 apare faceliftul deci s-ar putea sa ai ceva discount la generatia actuala iar daca tot te ai uitat la sportage..compara l cu ix35.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by zaboss »

1) Laguna este o mașină din 2008 și cu viitor incert - sunt zvonuri că se va scoate un model între Laguna și Latitude, dar deocamdată nu este nimic concret. Megane 4 apare abia anul viitor. Varianta break mi se pare unul dintre cele mai frumoase breakuri, dar fiind un model la sfâșit de viață, nu prea merită dacă te gândești la revânzare.

2) Spațiul din portbagajul „pe bune” la Sportage este cam cât al unei Laguna, în jur de 480l, având și avantajul că nu are „capac”, fiind retractabil. În plus, în spațiul din interiorul spațiului acela poate fi utilizat - eu am pus acolo „kitul de iarnă” (lopată, racletă, măturică, un set de mănuși,căciulă,fular), o pungă de lichid de parbriz, pachetul legislativ, cabluri pentru curent și încă mai e loc să mai ascunzi ceva, astfel am permanent liber portbagajul. Din păcate, la interior nu ai prea multe spații de depozitare. Cu roata de rezervă, eu nu aș cumpăra o mașină fără, fie ea și de dimensiuni reduse. E adevărat că, de când am mașină, o singură dată am făcut pană și a trebuit să schimb în trafic roata, în rest reușind să ajung la o vulcanizare în timp util (cred că de vreo 4 ori). Și în plus, cred că tu vei pune acolo GPL :D Comparația cu vărul ix35 este în favoarea lui Sporty.

3) Până în 22000 mai ai noul Xtrail - mai mare ca Sportage, dar probabil cu mai puține dotări și au o singură motorizare, 1,6 Diesel de 130. Mie mi-a plăcut mașina.

4) O variantă interesantă este Elantra, la 17500 cu automată, unde, dacă spațiul în portbagaj nu ți se pare suficient, ai posibilitatea rabatării banchetei spate.

5) Ar fi bine să treci și pe la Opel, ei au un sistem aberant - prețuri mari și discounturi uriașe și în bugetul respectiv poți găsi o Insignia.

Bine, probabil că, până la urmă, tot pe aia cu țâțe mai matri o vei alege :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by eugenflorinmanea »

Deci ca sa ne intelegem...vreau o masina mai mare decat actuala (implicit cu portbagaj mai mare) si sa aiba ce nu am pe actuala: xenon, scaune incalzite, pilot automat.
Si nu imi trebuie masini cu care sa fug- am cam trecut de varsta...imi trebuie o masina de familie spatioasa, sigura, bine antifonata si cu un motor decent care sa aiba mai multi cai decat actuala si nici sa ma rupa la consum. Iar la compacte intra in calcul doar SW urile pentru ca nu am de ce sa dau o compacta care inca merge foarte bine pe o alta compacta .
Deci tot ce inseamna GT ca e Clio Ceed etc pica din start- n am ce sa fac cu ea.
Hyndai I40 e o varianta interesanta, dar a picat testul cand am vazut gura de incarcare a portbagajului care..parerea mea...este un BAG de proiectare (puteau f bine sa puna sistemul de la Octavia si rezolvau problema).
Elantra mi se pare o masina mai slaba decat actualul Proceed- din cauza lipsei suspensiei independente pe spate.
Focusul a picat pentru ca e inghesuit si nu imi place.
Opelul- nici el nu prea e in carti la fel ca si Toyota. Toyota nu imi place mie (am la serviciu Avensis si nu m-a dat pe spate cu nimic) iar Opel sotiei.
In carti a intrat si Superb ul care are un pret foarte interesant la SH.
De exemplu:
http://www.autovit.ro/skoda-superb-C36637092.html

Dar repet..asta daca ma hotarasc sa dau Proceed ul pentru ca stau in dubii daca sa fac miscarea sau sa mai astept.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by quelloo »

asta vroiam sa-ti recomand si eu. Superbul e sala de concerte :P. poti sa faci "100" de copiii si-i bagi pe toti in spate.
nu stiu costuri si variante de motoare la asta pentru ca nu ma intereseaza masini d-astea gen TIR :p dar, de cand am urcat in ea la salonul auto pot sa spun ca, daca candva voi avea nevoie de o masina cu propriul cod postal, clar asta o sa fie superbul (asta daca pe vremea aia nu am bani de S, A8, rolls and alte barci d-astea premium)

PS: m-ai omorat cu BAG ala. :( sunt asa de obosit incat am citit de vreo 10 ori paragraful ala ca sa inteleg ce vroiai sa zici :))
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by Razica »

Eu la cum vad situatia, cred ca in curte la VAG te opresti. Si octavia 3 e o solutie buna, dar daca ai bani de superb..ia superb :D.
vorbesc strict de octavia 3, vezi ca acuma suspensie independenta pe puntea spate se pune la motorizari de peste 150 cp. 2.0 tdi cr de 150cp nu are si nu stiu daca poti sa o pui ca optiune.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by eugenflorinmanea »

Aham interesat de stiut- deci 2.0 la Octavia zici ca nu are independenta pe spate? Si nici 1.4 150 cai?
Apropo odata cu trecerea la Euro 6 au crescut numarul de cai.
1.4 TFSI 140 cai Euro 5 -> 150 cai Euro 6
1.6 TDI 105 cai Euro 5 -> 110 cai Euro 6
2.0 140 cai Euro 5 -> 170 cai Euro 6.

Superb- doar varianta SH ca nou e 26,000 cu reducere.
Am mers si eu cu un Superb (nu la volan) - era foarte vechi de prin 2006 dar era full option masina inclusiv piele DSG etc si motor de 2.7 parca.
Pur si simplu m-am simtit ca in sufragerie in spate.
Nu stiu cum e pozitia la voan- am inteles ca nu prea vezi gropile din fata :).

PS si Kia Proceed are un 'bug' (scuze mai sus am scris in viteza aiurea) si anume parasolarele- daca le lasi in jos nu mai vezi in fata si nici sa le impingi spre parbriz nu merg.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by quelloo »

cresterea cailor eu zic ca s-a facut odata cu cresterea presiunii in turbo. decat de la cresterea EUR5-EUR6.

faza cu parasolarele la ceed am mai auzit-o la cineva parca dar sincer eu nush despre ce vorbiti.
Poate nu-s eu destul de inalt dar la 1.75 ai mei cu scaunul jos, nici vorba sa nu mai vad in fata, chiar simt nevoia sa mai ridic de el cand merg spre vest dupa ora 5 asa. Si, din nou, cum sa nu mearga impinse spre parbriz? nu sunt cu arc, sa se duca ele singure acolo dar daca le duc spre parbriz, acolo raman.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by Razica »

eu zic strict de 2.0 tdi 150 cp. iar regula e generala si la golf dar si la leon.
de 1.4 tsi nu stiu...asa cum nu stiu daca poti sa o pui optional. dar nu strica niste intrebari in plus.
1.8 tsi are sigur independenta..dar are 170 sau 180cp.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by panzer »

Gand la gand cu bucurie. Si eu fac fix acelasi lucru ca si tine. Am cam fost pe peste tot. Unele le-am si condus si am descris la sectiunea test drive.

Eu avand o skoda octavia 1.2 tsi si experiente de 4 ani si jumatate cu service-ul Skoda (apropo, Brady e cel mai bun de departe) fix la VAG nu mai intru. Multi bani pierduti, revizii duble la pret. Pot sa scriu 1001 de pagini, dar n-am sa-o fac.

Poti astepta nou ceed GT Line care apare prin toamna. Facelift-ul de i30 iti arata cum o sa fie. Ceed SW este fix cat Octavia la milimetru aproape dar mai ales ca si portbagaj. Octavia pare mai polivalenta insa datorita garzi la sol mai inalte. Oricum ar fi daca iei ceva de la VAG nu pune botul la "pachetul de drumuri grele". Nu te ajuta cu nimic dar strica comportamentul masinii. Romanii il pun automat ca cica nu avem drumuri, dar ruineaza confortul masinii.

Apropo: mie mi-a placut facelift-ul lui i30 la un capitol f subtil: scaunul de la sofer. Pur si simplu scaunul e super fain, aproape de cele de la Honda.

Pe lista mea scurta din motive diferite insa au ramas: Kia Ceed si Honda CRV cu benzinarul de 2L - cred ca cel mai rafinat motor pe care l-am condus vreodata. Se apropie de el ca si rafinament 1.6 gdi pentru cei de aproape.
Acordul 20 benzina mai era pe lista scurta dar a iesit de acolo pt ca este end of life: pur si simplu nu il vor mai aduce in europa.

Hyundai are multe oferte acum la vechiul i30 care este end of life. Treci pe la ei ca au mai ales versiuni de top.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by eugenflorinmanea »

Kia Ceed SW
Lungime, Latime, Inaltime (mm) 4,505 / 1,780 / 1,485
Capacitate portbagaj 528 l

Skoda Octavia 3

Dimensiuni L x l x h: 4.659 x 1.814 x 1.461 mm
Capacitate portbagaj: 590-1580 litri

Deci nu prea e la fel :)

Avia cum ti se pare ?
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by Ogy »

E 1,642 portbagajul la ceed cu scaunele rabatate.
Vorbund strict de dimensiuni. Eu la urmatoarea vreau sa ma orientez catre altceva, forma ceed-ului nu mai este pe placul meu de la fl.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by panzer »

Ai dreptate. Octavia 3 a mai crescut - eu am comparat mai demult cu 2ul. Oricum la nivelul ala de portbagaj e suficent de mare.

Avia-ul il stiu doar pe cel de pe Dreptatii, dar e un service mic. Am avut o problema cu becul de temperatura care se aprindea in mers si se stingea. M-am plimabat la toate service-urile Skoda. F greu i-am dat de cap ca pe tester nu aparea nimic, si puteam cala motorul. Pana la urma tot cei de Brady au rezolvat-o, dar abia la a 4a intrare in service.

Cel mai rau la VAG este ca fac ce vor ei cu masina ta: la fiecare revizie baga alt soft. Masina mea cand am luat-o era distractiva foc: intra turbina pe la 1500 rpm si dadea sa rupa gumele. Desi nu vor recunoaste niciodata acum turbina intra pe la 2000-2200 rpm si mult mai putin abrupt. Practic nu mai e la fel. Si te prinzi f usor daca faci test drive cu Octavia 3 1.2 tsi si apoi pleci acasa cu masina proprie octavia 2 fl 1.2 tsi.

Daca insisti sa iei Octavia ia diesel-ul de 2L. Parerea mea. Si fara drumuri grele. :mrgreen: Vezi am putine idei dar fixe.

Am dat cu Edit sa nu fac multiple posturi: Mondeo?

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”