Salonul Auto Bucuresti 2015

Subiecte care nu ţin de un numit model
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Salonul Auto Bucuresti 2015

Post by quelloo »

Sincer nu aveam de gand sa merg la salonul asta stiind ca este doar o gluma in comparatie cu fostul SIAB, dar cum am observat in presa ca si DHS avea un stand acolo m-am gandit ca poate ma fac cu o reducere suplimentara la o bicicleta noua (si chiar asa a si fost)

Am ajuns astazi in Constitutiei imediat dupa munca la 18:15 si aveam teoretic o ora 45 min pentru a vedea toate standurile.
Am platit biletul (15lei) si am primit si un voucher de 10% pentru produsele din categoria Auto la Emag si un biletel pentru inscrierea la o tombola cu premii interesante (nu-mi fac sperante).
Imediat dupa intrare e un spatiu cu diferite reviste auto moto si nu numai. Destule pentru toti vizitatorii (Auto Bild, Auto supermarket, Auto motor si sport, Auto Expert, Viva etc. unele mai vechi, altele din martie) - am acoperit banii de bilet de aici :P
Imediat ce intri in prima parte, dai peste ATV-uri, Segway, Jante, anvelope, vopseluri, Chiptunning, un magazin cu articole militare si niste scoli auto si moto.
Dupa, urmeaza colectia de supermasini a lui Tiriac (recunosc, am fost impresionat, chiar daca il injuram in gand invidios fiind) - Mustang-uri de toate tipurile, Bugatti, Porsche, Lamborghini Diablo, Cadillac, Rolls Royce etc etc etc. Pastrand tenta de mega-car-uri, urmeaza un Koenigssegg CCX S plin de reclame dar si asa f impresionant.
Alte 2 modele speciale: un Lupo de 880 de cai si o skoda octavia cu 2 motoare de 1300 cai
Atat despre exotice, sa trecem la masinile normale!
Ce m-a dezamagit:
1. toate masinile Mitsubishi aveau un interior asa de trist incat era sa adorm uitandu-ma la ele.
2. CLA-ul desi materialele din interior erau de super calitate, masina arata f misto de afara, cand esti in interior, zici ca esti in cavou (sau in tanc). O lipsa acuta de spatiu si spatiu interior.
3. Polo si Jetta sunt foarte low cost la interior si nu sar in evidenta cu nimic.
4. toata gama Seat (desi arata ok la exterior) in interior au bordul de la Golf V (too old, too late)
5. Jeep Grand Cherokee (full option) - are de toate (lemn, piele, televizoare in spate si in fata, scaune electrice, display etc etc) dar, modul in care sunt prezentate/aranjate/finisate zici ca au fost facute pentru niste tarani fara pic de gust.
6. Scaunele fata de pe Mazda 3. Cand m-am asezat mi-era frica sa nu le rup sincer. au sub 10cm grosime si se misca ca toti dracii cand te pui in ele. Poate ca merg pe Mazda 2, dar la Mazda 3 ma asteptam la mai mult.
7. Citroen Cactus - mi-a placut in mare masina dar locurile din fata sunt ca o bancheta cam ciudata si poti sa treci fara probleme din partea pasagerului la sofer. Nu ma incanta deloc lipsa consolei dintre locurile fata.
Ce m-a impresionat:
1. Citroen DS5 - e misto si de afara, chiar daca e putin cam inalt pentru gusturile mele, dar interiorul este ff tare. zici ca esti in masina lui Batman :P (piele misto, scaune cu super suport, spatii vitrate mari, consola masiva si bine pusa la punct etc.)
2. Kia Sorento: recunosc ca nu-mi plac deloc masinile mari, dar interiorul noului Sorento trebuie sa recunosc ca m-a dat pe spate (sa ma ierte posesorii de sportage dar fata de sportage, interiorul asta e in cu totul alta liga) ce sa mai, it's a great place to be. (bonus, mai avea si deschidere si inchidere automata a portbagajului)
3. Mazda 6. mi se pare pachetul total in clasa. Aspect exterior, interior (are alte scaune fata de mazda 3 slava domnului), spatiu portbagaj, pozitia la volan, spatiile vitrate.
Singura problema care o vad sunt cei 200cm3 in plus la cilindeea diesel care supara statul roman :(. Din concurentii prezenti am mai intrat si in Noul Mondeo: care arata f bine exterior si e ok si la interior dar imi da senzatia la interior de foarte ieftin asamblat. Noul Passat: imi place mai mult decat vechiul si este plin de tehnologie, dar ii lipseste acel je ne sais quoi, si este si cam scump. Opel insignia arata si el bine, doar ca la interior pare destul de aglomerat (volanul imi place f mult la masina asta), iar performantele declarate din motorul de 195 de cai sunt destul de slabe.
4. Skoda Superb - chiar daca e barca din afara, in interior pare vapor :p. este si f dotata, arata totul ok inauntru. Daca as vrea o masina in care sa fiu sofat (dar n-as avea bani de S classe, seria 7 sau phaeton asta ar fi alternativa 100% :P
5. Skoda Octavia - masina in sine nu m-a impresionat intr-un mod anume, dar pretul ei da. Cel putin la targ, primesti destula masina pentru 14000 eur
6. Smart 4 2 - parea o masina f fun (prin dimensiunile f mici si paleta de culori si forme la interior)
7. Opel Cascada - m-a impresionat tapiteria din piele ventilata si scaunele cu un suport lateral super (zici ca erau facute pentru spinarea mea)

Pana la iesire m-am mai ales cu 10% reducere la mult dorita bicicleta si un stick de 8GB in forma de card de credit de la Opel.
Concluzie: it was worth it!

PS: desi in weekend o sa coste 20 lei biletul, o sa inchida traficul pe bulevardul unirii si se organizeaza si testare de karturi + o parada a motociclistilor si niste demonstratii de drift.
PS2: Sper ca nu v-am plictisit prea rau!
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Salonul Auto Bucuresti 2015

Post by quelloo »

merge careva la SAB romaero weekendu asta?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”