www.eunublochezintersectia.ro

Subiecte care nu ţin de un numit model
SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Sunt trei factori care dau acest rezultat:
1. Infrastructura a ramas aceeasi de 20 ani dar nr. de masini creste.
2. Nu se aplica legea; e ca un fel de trafic de 'voie' sau mai bine spus ''trece cine-i SMECHER" pentru ca logic nimeni nu le aplica legea acestor "smecheri".
3. Mijloace de transport in comun total insuficiente (vorbesc de Buc.) + lipsa alternative:
Exemplu personal: eu nu pot ajunge la munca decat cu masina deoarece nu exista mijloace de transport in comun pe o portiune de 3km.

Asa ca trebuie sa blocam intersectia ca sa evitam degetele mijlocii...deci eu blochez intersectia!

Sanatate
Last edited by SeKAh on 19 Nov 2008, 13:32, edited 1 time in total.

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re:

Post by Bonzai2 »

SeKAh wrote:Plus ca, vorba lui ida01ro, trebuie sa blocam intersectia ca sa evitam degetele mijlocii...deci eu blochez intersectia!
Numai cu bun simt si respect putem evolua.Din aceasta cauza suntem undem suntem.
"Felicitari" SeKAh
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by ida01ro »

chiar ieri am oprit inaintea semaforului care era verde, mai erau 6 sec...coloana din fata mea s-a deplasat ..si chiar cand ma bucuram ca intersectia s-a eliberat un pik..cei de pe banda din stanga au completat imediat spatiul ramas liber din fata mea spre disperarea celor din spatele meu care m-au claxonat, injurat...etc :(

@bonzai2: chiar is curios ce cai de crestere a bunului simt & respectului sugerezi ? xcum, educatia din scoala este in cadere libera (am inceput sa "producem" analfabeti functionali !!), cea de acasa lipseste pt ca parintii sunt plecati.....

@SeKAh : rastalmacesti vorbele mele ! [-X
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by Bonzai2 »

ida01ro wrote: spre disperarea celor din spatele meu care m-au claxonat, injurat...etc :(
Si eu am patit de mai multe ori asa si putin imi pasa.Eu prefer sa folosesc transportul in comun(in special metroul) iar cand merg cu masina (numai daca am nevoie,nu o folosesc pe post de umbrela ca altii) sunt foarte calm si incerc sa nu incalc regulile de circulatie.

ida01ro wrote:@bonzai2: chiar is curios ce cai de crestere a bunului simt & respectului sugerezi ? xcum, educatia din scoala este in cadere libera (am inceput sa "producem" analfabeti functionali !!), cea de acasa lipseste pt ca parintii sunt plecati.....
Totusi nu toti parintii sunt plecati de acasa,problema e la cei care sunt si sunt prastie.Eu acum ma refer la cei ce conduc in momentul actual in trafic care nu au NICI UN RESPECT,NICI UN BUN SIMT.Atata timp cat romanul sta cu chirie,mananca ce poate,dar isi etaleaza masina in fata la toti avem o mare problema.Pai cum in 2008 romanul sa foloseasca transportul in comun,il folosesc doar cei ce nu au masina (nu generalizez,dar majoritatea sta fac).Romanul este in general o persoana foarte frustrata,vrea sa se imbogateasca repede si usor fara munca,iar multa din aceasta frustrare si-o varsa in trafic conducand ca un cur si nerespectand regulile de circulatie.
Sa stii ca imi place la nebunie sa conduc regulamentar,mai ales ca ii innebunesc pe cei din spatele meu :lol: .
Eu inca mai sunt optimist ca se poate schimba atitutidea asta tiganeasca pe care a capatat-o o mare parte din poporul roman si ma deranjeaza foarte tare cand aud remarci de genul:daca ala face asa eu de ce sa nu fac la fel? sau eu singur nu pot schimba nimic si multe altele.

NUMAI PRIN BUN SIMT SI RESPECT ROMANIA POATE EVOLUA (excelenta reclama de la petrom =D> )
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by sorinh »

Nu exista bun simt nativ, si foarte rar educat. Este numai impus prin pedeapsa. Ar trebui camere de filmat la toate refugiile de tramvai, si filmati cei care merg pe sina de tramvai, si amendati. Trebuie scoasa din regulament fraza ca se poate circula pe sina daca nu incurci tramvaiul. Trebuie filmate intersectiile si amendati cei care blocheaza intersectia, precum si cei care nu te lasa sa iesi din intersectie facandu-te sa blochezi intersectia. Trebuie impuse amenzi mari si crescute numarul de puncte pentru contraventiile de genul "eu sunt mai smecher". Dintre ele:
-mersul pe sina de tramvai, culminand cu trecerea prin refugiu;
-parcarea in dreptul refugiului;
-dublarea si triplarea in dreptul magazinelor;
-vorbitul la telefon in timpul mersului (fara HF);
-blocarea intersectiei, dar mai ales blocarea ALTUIA in intersectie;
-incadrarea pe banda de stanga (sau de dreapta) si regruparea pe benzile de mers inainte pe trecerea de pietoni sau chiar dupa trecere.
-slalomul prin trafic.
Sunt convins ca la un moment dat fiecare dintre noi am facut toate astea, si probabil ca le vom mai face. Dar zilele trecute era un baiat cu camera video pe refugiul de la Stefan cel Mare colt cu Barbu Vacarescu care filma in lungul sinei catre circ. NIMENI nu a mai mers pe sina si nu a trecut prin refugiu.
Deci se poate!
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by Bonzai2 »

Normal ca se poate doar ca trebuie initiativa mai multa din partea politiei si normal a soferilor.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by SeKAh »

1. Pana nu ia masuri politia, asa se va circula, indiferent de ce spun moralistii.
Ce vina am eu ca politia doarme? Toti speculam sistemul!

2. Daca esti moralist si te iei de mine in trafic, am bata de baseball si boxa pozitionate strategic la indemana! Va astept! :lol: (gluma)
ida01ro wrote: @SeKAh : rastalmacesti vorbele mele ! [-X
Am modificat, cu scuzele de rigoare!


User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by Bonzai2 »

SeKAh wrote:Ce vina am eu ca politia doarme? Toti speculam sistemul!
" =D> "
SeKAh wrote:2. Daca esti moralist si te iei de mine in trafic, am bata de baseball si boxa pozitionate strategic la indemana! Va astept! :lol: (gluma)
Eu nu ma iau de nimeni in trafic,dar daca cineva se ia de mine am sprayul paralizant (nu e gluma) :x

Cei ce nu au bun simt si respect in trafic nu au nici in viata de zi cu zi.

@cmg_george mie mi se pare excelent primarul asta.8 ani cu idiotul de Ghise nu s-a vazut nimic in Brasov,de 4 ani de cand a venit Scripcariu a inflorit orasul.A devenit iarasi unul dintre cele mai frumoase din Romania. Si Ghise tot mai are curajul sa candideze.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by SeKAh »

Mai, eu vad ca tu te iei de mine si-mi transmiti "felicitarile" tale, plus niste "aplauze" ironice.
Mai ai putin si treci si la jigniri!
Nici nu vreau sa ma gandesc ce-ai vrut sa spui prin acele ghilimele!

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by Bonzai2 »

Mai, eu nu am nimic personal cu tine.Stai linistit ca eu nu jignesc lumea,nici in trafic si mai ales aici pe forum.Eu doar imi spun parerea cu cei care blocheaza intersectia si care nu au nici un pic de respect in trafic.Eu nu m-am luat personal de tine,dar daca tu te simti printre cei ce blocheaza intersectia e normal sa te simti cumva atacat aici.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by SeKAh »

Bonzai2 wrote:Mai, eu nu am nimic personal cu tine.Stai linistit ca eu nu jignesc lumea,...
Bravo mai! In sfarsit un moralist desavarsit printre noi! :D

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by Bonzai2 »

SeKAh wrote:Bravo mai! In sfarsit un moralist desavarsit printre noi! :D
Asta e,unora le place sa traiasca corect,sa gandeasca corect, sa creada in respect si in bun simt si sa nu incerce sa fenteze sistemul :lol:
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by SeKAh »

Daca esti din Bucuresti, poate-mi spui si mie la o bere (fac cinste) cum sa ramai calm tot timpul in traficul din micul paris, ca eu nu pot! :oops: :D

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: www.eunublochezintersectia.ro

Post by Bonzai2 »

Pai depinde,eu de exemplu ma enervez doar cand ceilalti soferi conduc neregulamentar.Eu ma ma enervez ca stau in coloana.Nu ca imi place,dar nu incalc regulile din cauza asta.Nu imi folosesc masina pe post de umbrela cum fac multi dintre bucuresteni.Eu nu m-am nascut in masina ca sa nu imi pot da fundul jos si sa merg si cu altceva.Acum vad ca tu nu ai cum sa ajungi la munca cu transportul in comun,deci ma refer la ceilalti.Incerc pe cat posibil sa circul intre orele de varf si iti garantez ca se circula excelent.
Iar faptul ca trebuie sa ramai calm face bine si la sanatatea ta si a celorlalti. :D

PS1:In marele Paris se circula exact ca in micul Paris

PS2:Daca ne vedem la bere sa nu arunci cu sticla dupa mine :lol:
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”