Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

mihaita1988 wrote:...si totusi.....cel mai mare neajuns la kia....il reprezinta dealerii....
Eu am avut de a face o singura data cu dealerul KIA si a fost super ok.Dar vad ca multi se plang de ei deci inseamna ca ceva nu e in regula.Dar nici celelalte marci nu se pot lauda cu dealeri tocmai ok.Poate e vreo boala a celor care sunt in vanzari :lol:
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by spdblue »

Pai am sa va spun ce-mi place (Cee'd):
- linia, desenul masinii, sportiv, agresiv, dinamic, placut, atractiv;
- materialele folosite la interior;
- raportul pret/dotari/calitate (mai ramane de vazut fiabilitatea acestei masini);
- spatiul interior + portbagajul (pentru carcotasi vedeti cam ce si cat incape in albumul meu);
- consumul de combustibil, in exterior;
- tinuta de drum este grozava;
- culorile mi se par aparte, reusite (din cate am observat, acest aspect este specific pentru modelele Kia);
Desigur, agreez si modelul Rio in special Hb-ul si nu numai, dar o data cu modelele din gama cee'd, consider ca, cei de la Kia au o optiune serioasa pentru a se impune pe piata auto.

Ce nu-mi place:
- faptul ca am luat masina anul trecut si nu beneficiez de cardul de asistenta rutiera, care se da din acest an (nu mai stiu exact de cand);
- nu gasesti de exemplu la dealeri un set de becuri;
- consumul de combustibil in oras;
- after market, covorasele, jentile etc. mi se par cam scumpe;
- lipsa de agresivitate in a face reclama (fata de Hyundai sunt departe... dar stiti cum se spune: faci reclama la ce nu se vinde... =D> );

Si ar mai fi o problema nasoala: ca nu am bani sa-i fac un tunning ca sa crape de ciuda cei care nu au loc de ea si mi-o zgaraie cand, cum pot si fara mila. :(
Cam atat momentan. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Misu »

kia si-a axat strategia pe ceed tocmai pt ca reprezinta cel mai bine brand-ul. celelalte masini kia nu sunt promovate deoarece au considerat ca imaginea lor este invechita.sa recunoastem: totul este legat de marketing si publicitate unde ceed inca da lovitura!!!
precizez ca nu am nimic cu restul masinilor kia (mi-as lua sorento daca as avea bani) iar mai nou imi place forte la nebunie.
acum on topic:ce nu imi place la kia este imaginea de marca pe care o are in romania si modul in care si-au ales dealerii si cum au dezvoltat reteaua de service.
ce-mi place?restul =D>
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

cmg_george

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by cmg_george »

Imi place cum se frapeaza lumea cand vad ce masina este Ceed-ul... adica o Kia!!!... in comparatie cu alte marci consacrate. Bravo lor si felicitari pentru ce masini au incepute sa scoata (Forte este urmatorul vis, dar sa vedem preturi). Sa speram ca o sa prindem ziua in care si Dacia o sa se ridice la un nivel comparabil.

Nu-mi place ca nu este suficient de mare, dezvoltata sau cum vreti sa-i spuneti pentru a gasit mai ieftin elemente de tunning, accesorii si alte prosti dastea :). Eu inca visez sa-i pun un Multimedia All in one cu navigatie, bluetooth si un touchscreen de 7'', dar sa mearga si comenzile de pe volan... si sa nu coste 5.000 ron (cat costa Pioneer sau Kenwood)

MARS
Posts: 35
Joined: 13 Sep 2008, 13:40
Auto:
Location: OLTENITA - CALARASI

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by MARS »

In lunga mea asteptare sa-mi vina masina, m-am gandit sa-mi scriu si eu parerea!!!
Vreau sa va zic ca, kia este un brand destul de cunoscut, dar cu ceed cred ca au "spart" piata auto!
Sincer imi place aproape tot la ei, doar luminile de bord au o culoare anosta(adik ceed), si in ultimul rand cred ca ceea ce ii face pe multi sa renunte este termenul PREA MARE de asteptare pentru un ceed cu ceva dotari.Ex: am comandat masina pe 08.08.2008 si in ziua de azi tot astept o veste, dar nimic :(
viitor posesor de kia ceed HB. 1,6 base + optionale!!!
asteptarea e grea!!!

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

Am fost "atacat" :D in acest topic ca pentru mine KIA inseamna doar Ceed,dar vad ca majoritatea de aici cand scriu de Kia se refera la "marca Ceed" :wink: si mult prea putin la marca Kia
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Razvan_G »

mie nu imi place brand-ul KIA fiindca este unul in formare (chiar daca are istorie la ei in Korea), si intr-adevar nu inspira incredere :) (la prima inpresie).. sincer, nici nu luasem KIA in considerare pana m-am documentat pe net, test drive etc. KIA este totusi o masina low-cost si ma bucur ca incep tot mai multi producatori sa faca masini decente la preturi de 12 k .. cand ma intreaba lumea ce masina ti-ai luat? KIA #-o ce-i aia ? :lol: ..
OFF TOPIC: MARS, e chiar trist ce ti se intampla, din 8 august sa tot astepti..! :|
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by misuspita »

Subscriu si eu ca pana la Cee'd Kia nu imi zicea mare lucru, dar se pare ca noii patroni au dat o directie buna companiei. Modelul nelansat inca, Forte, vad ca e apreciat pe aici, iar eu sunt de aceeasi parere. Sa vedem si preturile...
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

cmg_george

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by cmg_george »

@misuspita
Forte este lansat... in corea... si la ce preturi are acolo iti cam vine sa mergi sa-ti cumperi masina de acolo :(

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Bonzai2 »

@cmg_george
La ei costa intre 7500-12500 dar la noi o sa ajunga mult mai mult.oricum mie nu mi se pare extraordinara in interior,arata mai bine Cee'd-ul in opinia mea(nu ma refer la materiale ci doar la cum arata).Exteriorul e frumos.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by Ogy »

Cei care au postat pana acum ii rog de asemenea sa urce si intr-un magentis ....de celelalte nu mai zic nimic.
Pentru cei exclusivisti BMW (cum ma consider si eu) ii rog sa se gandeasca asa, un mini cooper nou cum poate sa intre in service de 3 ori in juma de an ....nu ma credeti, vin cu dovezi ...de x5 si x6 nou, nu zic nimic sunt superbe, dar doar atat, fiabilitatea este lasata la urma pentru ca altfel nu se mai castiga nimic ...a si sa nu uitam de volvo ...ce masini faceau!!!!!!! si acum ?!? s80 sportiva lu' peste, dai in ea, si in curba sari din scaun ca deh ai motor dar scaunele sunt Fara suport lateral.....la o sportiva?!? DA!
Sa nu ma intelegeti gresit kia nu este cea mai tare dar macar incearca sa se impuna la fel ca si hyundai (ca doar sunt aceiasi firma) cu o calitate demna de invidiat doar ca pretul difera la concurenta ....si asta spune multe ....sunt dupa cateva beri...nu obisnuiesc, dar am niste probleme cu rinichii...asa ca scuze daca nu am fost inteles....
Da, de la BMW as vrea sa fiu primul care cumpara modelul GINA si sa fiu primul 30-40 ani sa moara alte etnii de ciuda :)
Deci kia nu e cea mai tare din parcare, dar daca a ajuns sa ma captiveze pe mine un exclusivist bmw care eram dispus sa imi cumpar seria 3 la mana a 2 a (sh) din 2002-2004 dar cu multi km si forjata...atunci eu zic ca aceasta firma merita respectul cuvenit!
Exista si alte masini dar de ce sa dau bani in plus cand exista kia?!? Doar pentru sigla? Ca are nu stiu cati cai in plus? Am drumuri sa-i dau?!? Sunt intrebari care isi gasesc raspuns in aceasta marca!
Si da cea mai tare de la kia la ora actuala este pro cee'd care matura cu, concurenta pe jos!
ce linii!!!!! ce design! superba....

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by bogdanf »

Ca raspuns la intrebare: momentan sunt multumit, dar voi avea o parere mai obiectiva dupa citiva ani.

Exista anumite puncte negative: autocolantele de pe stilpii portierelor care se mai dezlipesc, lumini de bord cu probleme, sisteme audio cu probleme, etc...si toate cu rezolvare in service (din cite stiu). Exista si puncte pozitive: comportament excelent la drum, confort, siguranta, etc.

Si o intrebare putin offtopic: de ce nu sunt si la noi interioare de acestea?
In poza este interiorul unui kia ceed din 2006. Asta sa fi fost un prototip?
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by L P »

Am studiat putin pozele si mi se pare ceva cusut cu ata alba .
Daca te uiti la oglinzile exterioare (mult prea mici ), gamul spate ,bara spate si nervura portbagajului ,este posibil sa fie o masina concept (mai ales ca zici ca ar fi din 2006 ).
Interiorul mi se pare mult prea incarcat .
Dar de asemenea este posibil sa fie si un desen facut cu multa inteligenta pe calculator .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by bogdanf »

Daca va uitati in dreapta jos, apare: Taken with a Canon EOS-1D Mark II. More properties. Acolo scrie ca e realizata poza in 2006 dar si ca e prelucrata cu Adobe Photoshop. Acuma depinde in ce a constat prelucrarea: lumina, contrast, etc sau s-a apucat si a desenat...
Si eu tind sa cred ca e un concept....
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Ce va place si ce nu va place la brandul Kia?

Post by mr_wizard »

Ca sa fiu on-topic:
am apreciat in primul rand la cee`d siguranta si performanta, apoi design-ul exterior si interior. Iar cand am aflat si celelalte detalii tehnice (gen multilink, distributie pe lant, etc.) si pretul, am fost total convins.
De cealalta parte, mi-ar fi placut nuanta aceea de albastru de la i30 - vivid blue - s-o am pe cee`d-ul meu.
De la KIA am mai avut ocazia sa vad si sa ma urc intr-un Magentis (aveau o promotie cand am luat eu cee`d-ul). Nu am condus-o, dar mi-a placut foarte mult. De asemenea, am mai fost atras si de Cerato si Rio sedan. Acum astept cu mare interes Forte. Numai bine!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”