Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Galaţi
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by sender78 »

ai doua solutii:

1. ii lasi balta si le ceri printr-o scrisoare recomandata banii plus dobanda
2. accepti varianta lor, dar le ceri un discount la masina pe care vor ei sa ti-o dea, sau ceva in plus daca nu vor sa lase din pret ( primele 2 revizii gratuite, casco gratuit pe 6 luni, etc.)

daca lasi de la tine, te mananca ei, asa ca tine-te pe pozitii
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Marinaru68
Posts: 47
Joined: 05 Jun 2009, 07:45
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Marinaru68 »

Cornelush, eu cred ca dealerul ar trebui sa-ti ofere un discount ca o compensatie nu doar pt ca ti-au tinut banii, ci si pentru a compensa lipsa lor de profesionalism. Este INACCEPTABIL sa-ti spuna dupa 3 luni ca nu se poate fabrica masina in configuratia ceruta de tine. Nu cred ca e bine sa se ajunga la tribunal sau chestii din astea, cel mai bine ar fi sa ajungeti la o intelegere pe cale amiabila, dar daca nu se va intampla asa, sigur ca ai tot dreptul sa-i actionezi si in instanta. Sa speram insa ca nu se va ajunge acolo.
Ai facut f bine ca ne-ai spus si nou ce ti s-a intamplat.
1.4 GSL Best / Sunt interesat sa cumpar un garaj in Constanta. Preferabil la parter (subsol) de bloc! e-mail: marinaru68@yahoo.com

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by dulaul »

@Cornelush88 este condamnabil ce ti sa intamplat, dar avand in vedere situatia ta si optionalele comandate trebuie sa fim sinceri si sa concluzionam ca in afara de senzorul de lumina, urmatoarele sunt disponibile astfel:
1. existente pe varianta City: geamurile fumurii si cheia pliabila
2. disponibile aftermarket: pilot automat si pachetul sport (jante de 17, faruri cu interior negru, pedale aluminiu, grila tip C).
Este adevarat ca timpul tau costa pentru a monta aceste optionale dupa achizitie, dar din doua rele o alegi pe cea mai mica :mrgreen:
Si pentru ca timpul tau, costa poti "negocia" cu dealer-ul ca aceste optiuni aftermerket sa ti le monteze gratuit, ce zici, nu ar fi mai corect asa? Data fiind situatia ta, cu siguranta vor accepta aceasta propunere.
Sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor.

Bafta !
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by arlionok »

@Cornelush88 incearca sa obtii un dicount + revizii gratuite daca te hotarasti sa cumperi varianta city.
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Cornelush88 »

Este adevarat ca imi pot pune cam tot aftermarket... Si am zis si intr-un post anterior: Mie imi convine si varianta city, dar ma deranjeaza si ma jigneste nesimtirea lor... si idiotenia lor.. adica eu vreau o masina de 16000 si ei refuza sa mi-o dea pe aia si imi dau una de 14000 ? e o prostie. Mi-au dat discount 600 E la masina asta- city -... am sa negociez cand mi-o aduc de la bucuresti sa-mi dea presuri, si senzori de parcare sau daca nu le convine, sa-mi dea 2 revizii gratuite... desi nu ma prea ajuta cu nimic ca eu nu ma mai risc sa fac revizia la ei... dupa cat de neseriosi sunt dealerii nu m-as risca sa ma duc la service... si asa am auzit ca la ENA (service-ul lor) cam intra masini la revizie si pleaca cu mai putine suruburi... Cred ca am sa-mi fac reviziile la Bucuresti... apropo, imi puteti recomanda si mie un service bun autorizat kia in Buc?
Am sa va tin la curent in continuare... Azi au primit astia de la kia factura proforma si au trimis-o la banca... ca si acolo e complicat... ca primisem credit pe suma de 14000 si acum nu pot sa scad suma la 12000(cat imi trebuie pt varianta city, avand in vedere ca am dat avans plus remat cam 2500 E) ... si trebuie sa gasim o solutie...
Alta dovada de incompetenta : Termen de livrare de la Buc la Galati - 10 zile lucratoare :)))
Eu mai am si un Renault Megane Sedan II, achizitionat acum 1 an si 7 luni. L-am luat de pe stoc, tot de la Bucuresti. Termenul de livrare a fost de 3 zile calendaristice si masina a venit in 2 zile, intr-o duminica. Faceti si voi o diferenta de profesionalism si de respect fata de client.... :)
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by bumblebee »

@bumblebee - eu cu ce sunt vinovat dak la ei se fac erori de fabricatie? si de ce sunt nevoit sa astept 6 luni masina comandata cand mi s-a zis ca in maxim 2 luni vine? nu e normal ca eu care le platesc lor masina sa suport greselile si erorile lor... sunt niste nesimtiti, ce s-o mai dam din stanga in dreapta... oricum ai privi asta e problema... nesimtirea!
Cu nimic nu esti vinovat, nici nu am zis asta.
Am zis doar ca eu nu cred ca vina apartine doar partii romanesti, ci si slovacilor.
Kia Cee'd 1.4 best

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by LeCCa »

in Bucuresti, IMG, in Jilava, la iesirea spre Giurgiu din Bucuresti.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Cornelush88 »

Cu riscul de a ma repeta.... NU II INVINOVATESC PE CEI DE LA AUTOPRIM!!! La importator e problema. La Autoprim am vazut confirmarea comenzii mele pe data de 7.04, am vazut mailul primit de la Kia Romauto cum ca "masina nu poate fi fabricata", etc.. Autoprim e ok, nu am probleme cu ei... Si tocmai de asta va sfatuiesc pe toti sa aveti grija ca se poate intampla la absolut orice dealer din tara.

Nu vreau sa inteleaga cineva gresit ... sau sa se simta cei de la autoprim jigniti... eu chiar cred ca ei n-au nici o vina in toata treaba asta...

P.S : Multumesc LeCCa!
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by bumblebee »

Cine a confirmat comanda?
Fabrica sau Kia Romania?
Kia Cee'd 1.4 best

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Cornelush88 »

Fabrica si automat si Kia Romania... :)
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by bumblebee »

Bun, daca fabrica a primit si confirmat comanda, de ce nu o pot fabrica?
Ai ales cumva motor turbo ? Sau bixenoane adaptive?
Nu, ai cerut optiuni de kia cee'd.

Eu in continuare vad si vina slovacilor.
Ca ei au dat raspuns imediat ca nu se poate face si dealerul te-a anuntat dupa 3 luni asta nu avem de unde sa stim.
Dar la fel de bine poate slovacii au dat raspunsul negativ dupa 3 luni romanilor de la Kia Rom.

Parerea mea e ca a arunca cu rahat in romani doar pentru ca sunt romani e incorecta.
Vezi bine ca si slovacii nu-s mai breji.
Kia Cee'd 1.4 best

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Cornelush88 »

Eu nu am negat ca e si vina slovacilor... Si sincer iti spun ca nu ma prea intereseaza a cui e vina... eu am comandat o masina de la ei, cu sasiu, caroserie de la ei, motor de la ei, nivel de echipare de la ei, cu optionale propuse tot de ei... si ei au nesimtirea sa-mi zica DUPA 3 LUNI ca nu o pot fabrica ? Nu ma intereseaza care sunt vinovati - Fabrica sau KIA ROMANIA - ideea e ca nu imi voi primi masina... :( si sunt extrem de suparat...
Nu neaparat ca nu voi primi Style-ul cu optionale si voi primi City-ul in schimb, ci pt ca am pierdut 3 luni de zile...
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

Kiafan
Posts: 1
Joined: 03 Jul 2009, 16:36
Auto:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Kiafan »

Comanda ta nu a fost acceptata de fabrica deoarece la Procee'd versiunea Style pachetul sport este standard si nu optional, deci lor practic le aparea ca vrei sa-l puna de doua ori. Dealerul a cam incurcat treburile in cazul tau daca nu a stiut treaba asta.

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by LeCCa »

da, se pare ca da, acum cu noile oferte (style inainte includea jantele de 17) . acum nu le mai include dar au adaugat pachetul sport ? adica pedalele sport si culoarea sport negru interior? ... aiurea.... oricum ar fii vina exclusiv a dealerului ca nu stie noile combinatii....
tin minte pe cineva de pe forum care a avut o situatie asemanatoare , comandand senzori presiune pneuri si jante tip C, combinatie imposibila conform fabricantului dar fapt nestiut de dealer....
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by quelloo »

e imputita rau treaba. Parerea mea ca nu ar fi trebuit sa accepti oferta cu city-u. O sa ramai profund dezamagit ca nu ai primit ce ai vrut de la bun inceput. Cat despre faptul ca poti sa le pui si aftermarket, cred ca te-ar costa triplu sa faci asta si nu ai nici garantia ca o sa fie ca de la mama ei :( .E alegerea ta dar daca as fi in locul tau nu as accepta asa zisa ,,oferta".
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Autoprim”