Montare scaun bebe

Post Reply
axara_me
Posts: 4
Joined: 18 Mar 2009, 11:01
Auto:

Montare scaun bebe

Post by axara_me »

buna,

are cineva idee in ce pozitie se poate monta scaunul pt copii pe bancheta din spate? se poate monta si pe mijloc? sau doar in partile laterale?

Multumesc!

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by crispisu »

In primul rand, spun-ne ce tip de scaun auto ai...

axara_me
Posts: 4
Joined: 18 Mar 2009, 11:01
Auto:

Re: Montare scaun bebe

Post by axara_me »

crispisu wrote:In primul rand, spun-ne ce tip de scaun auto ai...

buna,
inca nu l-am cumparat, insa ma roade daca se poate monta pe mijloc sau nu. am vazut scaune de bb montate pe mijlocul banchetei, insa nu la picanto. nu stiu daca pot si eu monta unul in aceeasi pozitie.
credeam ca scaunele auto sunt cu prindere universala, ca difera doar prinderea de la bancheta.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by sorinh »

nu este recomandat sa montezi pe mijloc.
de asemenea, verifica dimensiunea scaunului. eu am unul care merge montat cu fata la sensul de mers, dar nu in sens invers (pentru copii mai micuti)
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

axara_me
Posts: 4
Joined: 18 Mar 2009, 11:01
Auto:

Re: Montare scaun bebe

Post by axara_me »

montarea pe mijloc ma face sa cred ca la impactul lateral(stanga sau dreapta) copilul este mai ferit. iar probabilitatea de a zbura din scaun asa cum am vazut o reclama cred ca este mica, doar si scaunul este ancorat bine, si copilul are centura.

scaunul va fi unul pentru copii de peste 6 luni (10 kg in sus)

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by crispisu »

de la 10 kg in sus..ok, dar exista de la 10 kg in sus care se monteaza cu fata catre directia de mers, cu spatele catre directia de mers, cu sistem isofix...care din ele...?
chiar, tu ai sistem isofix pe masina?

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by sorinh »

maaaarele sistem isofix este reprezentat de niste cleme in portbagaj si intre perne. le am si eu, le ai si tu. scaunul meu nu este cu isofix, se fixeaza cu centura de siguranta, este relativ acelasi lucru la rapiditatea montajului.
statistic, impactul lateral este mai rar decat impactul frontal sau posterior, ceeace face copilul mai supus la pericole atunci cand sta intre scaune.
uite facuta de spanioli o prezentare cu un scaun "normal" adica nu cine stie ce marca sau superpret.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by crispisu »

sorinh, acelasi tip de scaun il am si eu...nu am isofix...
si lasand la o parte statistica...vei observa fff usor ca daca pui scunul pe mijloc nu vei mai avea loc nici in stanga nici in dreapta :D ; asa am gandit si eu initial...ca cel mai bine pe mijloc, dar cand am trecut la practica mi-am dat seama ca nu mere

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by sorinh »

eu am primit scaunul de la colegi, cand s-a nascut printesa. inca nu l-am folosit, pentru ca avem o "scoica" care se preteaza mai bine copiilor mici. ideea este ca iei boracul cu tot cu scoica si il pui pe caruciorul de cumparaturi, sau il intorci cum vrei tu in masina.
am facut cumparaturi si "singurei", cu scoica asezata pe scaunul din fata contra mersului si ab dezactivat. singura problema ca a trebuit ca sa iasa casiera de dupa tejghea ca sa citeasca preturile, eu eram prea ocupat cu indesatul caciulei pe cap. nu stiu ce o apucase exact la casa, sa decida ca nu ii sta bine acolo si ca trebuie trasa pe ochi, desi era legata sub barbie?! :shock:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by crispisu »

sorinh, cat are printesica ta?

axara_me
Posts: 4
Joined: 18 Mar 2009, 11:01
Auto:

Re: Montare scaun bebe

Post by axara_me »

crispisu wrote:sorinh, acelasi tip de scaun il am si eu...nu am isofix...
si lasand la o parte statistica...vei observa fff usor ca daca pui scunul pe mijloc nu vei mai avea loc nici in stanga nici in dreapta :D ; asa am gandit si eu initial...ca cel mai bine pe mijloc, dar cand am trecut la practica mi-am dat seama ca nu mere
mda...daca nu ai loc in stg sau dreapta in cee'd...dar in picanto...:)
grea decizie! bine ca mai am timp de teste! deocamdata raman la scoica :)

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by sorinh »

crispisu wrote:sorinh, cat are printesica ta?
acum are aproape 9 luni, si este un viermisor. nu mai sta linistita nici la schimbat scutecul. ieri a trebuit sa ma schimb de camasa si asa ma spal, pentru ca in timpul schimbului s-a repezit sa avanseze spre marginea patului si a trebuit sa o ridic, altfel cadea. :lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

PICASSO
Ex-user aurelianpintilie
Posts: 25
Joined: 27 Jun 2009, 20:42
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Montare scaun bebe

Post by PICASSO »

Ola, eu am picanto, mai bine zis nevasta, scaunelul de copii niu are isofix, chiar daca masina are, asa ca am folosit centura din spate, scunelul l-am montat pe partea dreapta spate , ca scaunul soferului sa nu fie deranjat, si injectul si ejectul, produsului de iubire sa fie mai usor la parcarea langa bordura , pe dreapta, scaunelul are 2 centuri de prindere a bebelului tip racing, asa ca la impact prea putin probabil sa zboare din el.
Succes :D
KIA SORENTO, 2.5, CRDI, EX, AT, NEGRU, B-88-JJS
KIA RIO, 1.4, BENZ, MT, GRI, B-88JJR
KIA OPIRUS, 3.5, BENZ, EX, AT, GRI, P-2419-AH
MITSUBISHI PAJERO, BENZ, AT, VERDE P-7951-AH

Post Reply

Return to “Picanto”