acceleratie motor

Post Reply
paul gherman
Posts: 10
Joined: 03 Mar 2013, 09:13
Auto: kia picanto

acceleratie motor

Post by paul gherman »

masina se tureaza cu oarecare intarziere cand o accelerez in gol iar in mers la relantiu are unele balbaieli iar in sarcina parca nu are suficienta putere ,nu se accelereaza imediat chiar la viteza 1 sau 2 nu are imediat cuplu .Ce poate fi?

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: acceleratie motor

Post by FURNICA »

Buna ziua,

An fabricatie,motorizare, km , ultima revizie ?


Astept pm ., o zi placuta !

paul gherman
Posts: 10
Joined: 03 Mar 2013, 09:13
Auto: kia picanto

Re: acceleratie motor

Post by paul gherman »

kia picanto benzina 1086 an fabricatie 2004 100.000 km ultima revizie 90.000 la testul motor nu arata nici un defect emisile de gaze bune 0,2 la drum intins se duce fara probleme dar la plecarea de pe loc nu are putere chiaR SI IN treapta 1 nu are cuplu decat cu intarziere am vazut la relanti ,pe intuneric, scantei la fise langa bujii si chiar pe lungime fiselor in turatie nu se mai vad .am fise silicon noi si bujii tot noi am schimbat si senzorul de presiune pe galeria de admisie dar degeaba ,nici filtru de benzina nu este infundat am presiune buna masurata la rezervor

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: acceleratie motor

Post by Dannyboy »

as zice sa faci un test ia de la cineva un alt set de fise nu stiu cat de indicate sunt cele din „silicon” in mod normal nu trebuie sa se vada nici o scanteie inseamna ca undeva izolatia e fisurata deci apare fenomenul de „dat la masa” si nu e corect dupa ce faci proba cu alte fise sa ne spui si noua ce ai constatat

L.E. Mi-a iesit din prima, fara edit.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

paul gherman
Posts: 10
Joined: 03 Mar 2013, 09:13
Auto: kia picanto

Re: acceleratie motor

Post by paul gherman »

nu am de la cine sa imprumut setul de fise la noi in oras doar eu am kia picanto ce set bun de fise mi-ati recomanda sa cumpar?

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: acceleratie motor

Post by FURNICA »

paul gherman wrote:nu am de la cine sa imprumut setul de fise la noi in oras doar eu am kia picanto ce set bun de fise mi-ati recomanda sa cumpar?
Buna ziua ,

Cel mai bine si mai sigur , inainte sa cumparati mergeti intr-un service unde le are pe stoc (un set de fise originale sunt 32 euro+tva - un set de bujii originale sunt 12 euro+tva ) , le puteti proba = daca se rezolva le cumparati daca nu , nu .

paul gherman
Posts: 10
Joined: 03 Mar 2013, 09:13
Auto: kia picanto

Re: acceleratie motor

Post by paul gherman »

am gasit cauza pierderii de putere
multumesc personalului de lareprezentanta kia arad
care mi-au dat solutia -era uzat pinionul de la distributie si sa deplasat modificand aprinderea
l-am inlocuit si merge perfect are putere si s-a redus consumul
acum e alta masina

Victor Ionut
Posts: 3
Joined: 14 Nov 2013, 13:04
Auto: Kia Picanto

Re: acceleratie motor

Post by Victor Ionut »

Buna ziua!
Cat a costat schimbarea pinionului?

paul gherman
Posts: 10
Joined: 03 Mar 2013, 09:13
Auto: kia picanto

Re: acceleratie motor

Post by paul gherman »

pinionul a costat 136 lei iar manopera cu reducere 120 lei -Paul

Victor Ionut
Posts: 3
Joined: 14 Nov 2013, 13:04
Auto: Kia Picanto

Re: acceleratie motor

Post by Victor Ionut »

Multumesc!
Cred ca si masina mea (picanto crdi) are aceeasi problema. Am dus-o in service de 3 ori, dar, ei spun ca li se pare absolut normal pentru un motor de 1,1 crdi. O sa incerc si o revizie a distributiei.
Multumesc inca o data pentru raspuns!

Teodora Ionescu
Posts: 1
Joined: 27 Jan 2017, 13:56
Auto: kia picanto

Re: acceleratie motor

Post by Teodora Ionescu »

Buna ziua! Am o Kia Picanto1.1 (benzina), an fabricatie 2006/inmatriculata 2007. Sunt foarte multumita de masina, dar de aproximativ 1 an are o problema: din cand in cand se accelereaza fara motiv apparent. Daca apas usor pedala de acceleratie, isi revine la functionarea normala. Aceasta se poate intampla o data pe saptamana , o data pe luna sau de doua ori in aceeasi zi. Am fost cu ea la trei service-uri, inclusiv Kia, a fost testata si mi s-a spus ca nu are nimic.
A mai avut cineva o problema asemanatoare? Care ar putea fi cauza?

Post Reply

Return to “Picanto”