NR. ROSII + PACHET LEGISLATIV

Iaşi
klado
Klado Motors Iasi
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2007, 00:09
Auto:
Contact:

NR. ROSII + PACHET LEGISLATIV

Post by klado »

toti cei care si-au comandat cee'd sau vor comanda (cumpara),de la oricare dealear din tara este rugat sa citeasca pe pliante sau pe oferta de pret generala pusa la dispozitie de KIA ROM AUTO si vor constata urmatorul lucru :
*** la pretul final de vanzare, se va adauga pachetul legislativ obligatoriu conform ORD. 2218/2005 in valoare de 35 EUR fara TVA. Pachetul este
compus din trusa medicala, triunghi reflectorizant si extinctor.

Nu stiu daca aceasta specificatie este respectata doar de cei din Iasi, care va pune la dispozitie pachetul legislativ la pretul specificat de KIA ROM AUTO.
Cei care au nelamuriri sunt rugati sa sune si la alti dealeari (ex. Rodav) si o sa constate ca acolo este la pretul de 270 ron, si la multi alti dealeari care nu pot da pretul mai jos .

Nr. rosii nu sunt obligatorii , avem clienti care au venit cu nr. in sacosa si rca-ul , au semnat un proces verbal de predare primire si s-a livrat masina.

Acum nu stiu cine si cum va impune pachetul legislativ Klado sau Kia Romania??

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Domnilor, ma scuzati ca intervin, dar pana acum ati solicitat 185 ron pentru numere cand nicaieri nu sunt mai scumpe de 119 si nu ati permis sa vina clientii cu pachetele lor ca peste tot si cand ati vazut ca va scad profiturile va dati mari ca respectati legile. Pai va doresc sa primiti un premiu pentru asta si sa-l afisati pe geamuri !!!.
Pana atunci invatati sa respectati clientii !!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

respectivul ordin:


ORDIN nr. 2218 din 22 decembrie 2005 pentru modificarea Ordinului ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr. 211/2003 pentru aprobarea Reglementarilor privind conditiile tehnice pe care trebuie sa le ?ndeplineasca vehiculele rutiere ?n vederea admiterii ?n circulatie pe drumurile publice din Rom?nia - RNTR 2, cu modificarile si completarile ulterioare

si undeva zice asa:

63.Capitolul VI va avea urmatorul cuprins:
"1. ?n conformitate cu legislatia nationala privind circulatia pe drumurile publice din Rom?nia, autovehiculele trebuie sa fie dotate cu:
- trusa medicala, certificata de Ministerul Sanatatii ?n conformitate cu prevederile legale ?n vigoare;
- triunghi de presemnalizare, omologat ?n conformitate cu prevederile Regulamentului nr. 27 CEE-O.N.U.;
- stingator de incendiu, omologat ?n conformitate cu prevederile legale ?n vigoare.
Aceste dotari vor fi amplasate ?n autovehicul ?ntr-un spatiu ?n care sa nu prezinte risc de ranire pentru conducatorul autovehiculului sau pentru pasageri ?n caz de impact ori fr?nare brusca (de exemplu: spatiul destinat bagajelor, spatii prevazute cu sistem de ?nchidere din interiorul sau exteriorul cabinei, spatii special amenajate etc.)
La prima ?nmatriculare, aceste prevederi se aplica ?ncep?nd cu a 30-a zi de la data intrarii ?n vigoare a prezentelor reglementari.


de unde si pina unde respectivul ordin impune comercializarea pachetului legislativ de catre vinzator?
pachetul e obligatoriu in circulatia pe drumurile nationale dar NU ESTE OBLIGATORIU sa-l cumperi de la dealer.


daca sint alte pareri,va rog!
Sageata Albastra-BC18GBA

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Corect Babu. Eu deja m-am saturat de acest mesaj scris de este ori, de comportamentul lor, de modul lor de a gandi o afacere.

Ar trebuie sa mai aplece urechea la ce spun mai multi oameni(ca doar n-or fi tampiti cu totii). Asa ar avea si ei de castigat.

Klado, crezi ca pe noi de incanta faptul ca voi perdeti clienti?

Sincer m-ar bucura sa stiu ca toti dealerii KIA sunt seriosi etc, ca avem un service bun oriunde.

Si noi si voi am avea de castigat, nu credeti?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

@psystem

e bataie de joc.mare bataie de joc!!!

eu am cumparat pachetul legislativ cu 800 de mii(lei vechi) din sellgros.e diferenta fata de "pachetul klado".sa admitem ca problema nu e pretul.
prima problema mare este "acoperirea" legislativa pe care se sprijina unele contracte de vinzare,"acoperire" in care sint speculate doar lipsa de informare a clientului si nicidecum legislatia in vigoare.
a 2 a si cea mai mare problema este tupeul.
mi se pare f. grav sa induci clientul in eroare fluturind smechereste si cu tupeu un oarecare act legislativ pt. a cistiga o bruma de parale.

asta e...din pacate.parafrazind un "clasic" in viata:

traim in romania si asta...pt. ca avem tupeu!
Sageata Albastra-BC18GBA

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Adevarat ce zici. Nu supara pretul ci faptul ca ti-l impune intr-un mod nelegal.

Dupa cum zice si in lege, pentru o masina noua trebuie sa ai pachetul legislativ(si toate celea) pana la 30 dupa. Corect? Deci o poti ridica si fara sa prezinti acel pachet. O iei si dotezi masina cu pachetul in termen de 30 zile.

Interesant, nu?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Pozi?ie oficial? Kia Romauto:

Ca si orice alt importator, Kia Romauto impune fie achizitionarea pachetului legislativ obligatoriu odata cu vehiculul, fie ca noul proprietar de Kia sa faca dovada posesiei unui pachet legislativ obligatoriu (factura de achizitie).
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

catalin eftime
born on 13th
Posts: 96
Joined: 19 Nov 2007, 13:27
Auto:
Location: bucuresti, chitila

Post by catalin eftime »

o fi pozitia oficiala, dar pot sa-ti spun ca atuncii cand am ridicat masina am luat din vechea masina extinctorul, trusa si triunghiul si le-am pus pe masa baiatului de l-a vanzari. Am facut dovada fizic ca le am. Nu m-au batut la cap cu alte detalii.
cee'd best 1.4 dakar yellow
B 73 WXX
consum mediu 6,7 % - 12.000 km

Alina
Posts: 11
Joined: 05 Dec 2007, 08:12
Auto:
Location: Tg.Mures
Contact:

Post by Alina »

Eu nu am avut probleme in sensul asta,pachetul legislativ nu l-am cumparat de la ei ci l-am dus,si nu m-au obligat nici sa inchei RCA-ul prin ei.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Eu am luat masina fara pachet. Nu m-a intrebat nici dealerul nimic de ele. Oricum le-am transplantat din vechea masina, cand am ajuns acasa.

E mai mult o sperietoare "obligativitatea" asta, ca sa scoata in plus niste bani.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Nici pe mine nu m-au intrebat nimic, RCA-ul l-am facut in alta parte si pachetul legislativ tot din Sellgros l-am luat cu aprox 80 RON iar pe numerele rosii am dat 100 RON (luate de la dealer).
1.4 MPI SW BEST, MARO

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crispisu »

Da...obligativitatea cumpararii pachetului legislativ este doar la klado! Doar ei spun ca Kia Romania impune acest lucru! Cum e klado? cine impune achizitionarea obligatorie? Kia Romania spune ca esti obligat SA AI pachetul legislativ, nu sa il cumperi!

luckas
Posts: 9
Joined: 06 Mar 2008, 17:50
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by luckas »

nu mai sunt obligatorii nici pachetul legislativ iar nr rosii poti sa le ridici singur dupa venirea civ

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: NR. ROSII + PACHET LEGISLATIV

Post by helici_florin »

adica nu tre sa mai am in masina trusa medicala deloc ????? hmmm

si ... pt klado : nu mai zici nimic ? ti-a papat pisica limba ? mai argumenteaza acum cu ceva ....
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

cmg_george

Re: NR. ROSII + PACHET LEGISLATIV

Post by cmg_george »

Pe mine Martax Brasov nu m-a obligat sa cumpar de la ei pachetul legislativ... si nici nu am facut-o... in Carrefoure am dar 75 Ron pe tot!

Post Reply

Return to “Klado Motors”