AM COMANDAT cee'd-uri PT. STOC

Iaşi
klado
Klado Motors Iasi
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2007, 00:09
Auto:
Contact:

AM COMANDAT cee'd-uri PT. STOC

Post by klado »

10 bc. 1.4 benzina best diverse culori - 11854 euro
5 bc. 1.6 diesel 115cp base diverse culori - 14529 euro

masinile sunt cu fabricatie ianuarie, si livrarea in februarie.

cei interesati pt. rezervare sau achizitionarea sunt rugati sa sune la 0232/24.22.22
consultanti: 0729.922.002-Bogdan , 0729.889.961-Ionut
sau sa se prezinte la showroom.

Incercam sa eliminam perioada de asteptare pt. Kia cee'd , pentru variantele standard de fabricatie.
Cei care vor sa mai adauge optionale termenul de livrare este acelasi ca pe toata tara.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

Felicitari, asta e o veste buna! :)
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Felicitari Klado, in sfarsit se simte concurenta, nu?
Cand e de criticat, criticam dar cand e de laudat, hai sa si laudam!!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

sper sa-l laudam pe klado si pentru un pret rezonabil pentru numere. oricum, se afla pe drumul cel bun.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

f.misto!!..hai sa vindem masini pe forumul asta!

mare destepti aia de la klado!..au dat lovitura in marketing!

si pachetul legislativ?..tot de la voi la pret de monopol?

adevarul ca se confirma,din pacate,vorba de iasi:

doi incarca,trei descarca!
Sageata Albastra-BC18GBA

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Da...trebuie sa va ajunga vreo cateva luni 15 masini, nu? Dar cum de v-a venit ideea asta? Nu va e frica sa ramaneti cu ele, asa multe...
GL 07 DJK

klado
Klado Motors Iasi
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2007, 00:09
Auto:
Contact:

medie vanzare

Post by klado »

media de vanzare pe Iasi in coditii de comanda este de 15 bc./luna
media de vanzare in conditiile in care am avut masini pe stoc in luna decembrie a fost de 10 bc. in 3 zile.
deci cele 15 comandate cu fabricatie in ianuarie livrare in februarie se vor epuiza f.f. repede ,deja sunt 2 rezervari.
mai avem 3 bc. libere in ianuarie (fab. decembrie) 1.4 best

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

ssa intelegem deci ca decizia de a face stocuri a dus la cresterea comenzilor de la 15 bc./luna la ~100 bc./luna(valoare extrapolata din 10bc.in3zile).
mai e nevoie sa comentam?
ai luat o decizie corecta, klado, in sfarsit.
si, poate recunosti sau nu, a fost aici si contribuita celor ce au scris pe clubkia.ro!
asteptam si o decizie referitoare la pretul numerelor rosii si din acel moment poti fi sigur ca iti vei asigura nu numar de clienti care va depasi avantajele adaosului comercial exagerat pe care il practici la numerele rosii!

calcul simplu! la o medie de 15 masini pe luna comandate klado castiga din adaosul la numerele rosii, fata de ceilalti dealeri, la acelasi numar de masini pe luna livrate(15) undeva in jur de 15 masini* ~80 ron = ~ 1200 ron. acest surplus, vazut cu "ochi rai" de catre cei ce stiu ce preturi se practica in tara, e surmontat rapid de cresterea cu aproape 600% a vanzarilor in conditiile ni care v-ati dat seama ca trebuie sa faceti stocuri. mai adaugati aici si cele cateva procente care au plecat la alti dealeri din regiune din cauzele stiute si veti avea la sfarsit toate premisele pentru a face un pret la nr. rosii la fel ca la ceilalti dealeri si sa va creati un "miez" de clienti care va vor recomanda pe viitor!

succes!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

numere rosii

Post by tcapote »

oameni buni, fratilor! hai sa vedem si partea plina a paharului, totusi... lasati-le incolo de numere rosii...! pe-ale mele am dat 110 RON... nu-mi iau masina in fiecare zi... hai sa nu mai facem farmacie in ograda dealer-ului... zic eu ca e mai bine asa...

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

tcapote, vedem si partea plina apaharului fara indoiala, dar sunt convins pe de alta parte ca daca aici nu am ridica probleme i-am face un deserviciu tot dealerului in cele din urma. klado a facut un lucru foarte bun aducand masini in avans iar asta se ve vedea in vanzarile lor din lunile imediat urmatoare. si, cum spuneam, cred ca la luarea acestei decizii a contribuit si ceea ce s-a scris aici, pe forum.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

tcapote wrote:.. nu-mi iau masina in fiecare zi......
HA! ce atitudine!...imi pare rau, dar....exact pe asta s-au bazat si ei ! :P si e o mitocanie, scuzati va rog, parerea mea ! stie careva care este mecanismul pietei care e speculat de bisnitari ?? mda, business is business :(

numa' ghini !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Interesanta ideea. Ciudat ca nu s-au napustit si ceilaltzi dealeri. De apreciat rapiditatea si flerul celor care promoveaza "mocca", ceea ce ei nu au reusit sa faca pana acum. Tot respectul pentru ei, pentru faptul ca stiu sa speculeze, pentru faptul ca simt piatza.
Pe romaneste: "igen". Have funn :P
Numai bine si drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

sa ne spuna klado si care sunt conditiile de cumparare....avans, lichidare, etc..parerea mea este ca din cate am auzit si pe la delaerii de la noi se cam cumpara masinile pe banii potentialului cumparator. Adik ma forteaza sa dau toti banii cu 2-3 saptamani inainte de a veni masina. Lucru care nu mi se pare corect. Asa pot sa ma fac si eu dealer. Voi dati comanda, eu dau comanda la randul meu si pe urma va iau banii sa achit masina. Dupa ce achit masina din banii vostri cei de la fabrica trimit masina. In concluzie eu nu prea dau bani de la mine sau mai bine spus nu trebuie sa am vreun super buget ca sa achit masinile inainte sa va iau voua banii. Parerea mea....

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

ce as vrea sa stiu este daca adaosul comercial la produsele adiacente (numere in principal) ramane acelasi? :lol: tot functioneaza dupa principiul "are bani de masina 12k euro, nu se mai uita la un milion"?

de fapt nu vreau sa stiu EU raspunsul la intrebare, interesant ar fi daca potentialii cumparatori sunt informati cu suficient timp inainte de costurile suplimentate cu mare larghete de klado.

intr-un PM trimis de klado ca "justificare" pentru pretul mare la numere rosii, iata ce mi-a scris in data de 30.11.2007:

"poti justifica pretul de la care pleaca un cee'd din fabrica si pretul pe care il plateste clientul??
aceasta diferenta se numeste "adaos comercial",exact ca la nr. rosii.
nr. rosii nu sunt obligatorii,poti sa te duci sa stai la coada la primarie,CEC,politie sa-ti iei singur nr.
o zi buna."

ca raspuns la intrebarea lui klado, in pretul de vanzare al masinii este deja inclus comisionul dealerului, care presupun ca nu este atat de mic - nu de alta dar de ce ai face un job daca nu iti iese ceva din el?- milionul in plus japcuit de la viitorii posesori de masini, este doar mitocanie. numai asa se poate comenta un adaos comercial de 100%.

PS: mai sunt si alti dealeri care au luat masini in avans, nu doar klado, si nu au facut-o in urma presiunilor forumului nostru.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

klado
Klado Motors Iasi
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2007, 00:09
Auto:
Contact:

Post by klado »

sorinh wrote:ce as vrea sa stiu este daca adaosul comercial la produsele adiacente (numere in principal) ramane acelasi? :lol: tot functioneaza dupa principiul "are bani de masina 12k euro, nu se mai uita la un milion"?

de fapt nu vreau sa stiu EU raspunsul la intrebare, interesant ar fi daca potentialii cumparatori sunt informati cu suficient timp inainte de costurile suplimentate cu mare larghete de klado.

intr-un PM trimis de klado ca "justificare" pentru pretul mare la numere rosii, iata ce mi-a scris in data de 30.11.2007:

"poti justifica pretul de la care pleaca un cee'd din fabrica si pretul pe care il plateste clientul??
aceasta diferenta se numeste "adaos comercial",exact ca la nr. rosii.
nr. rosii nu sunt obligatorii,poti sa te duci sa stai la coada la primarie,CEC,politie sa-ti iei singur nr.
o zi buna."

ca raspuns la intrebarea lui klado, in pretul de vanzare al masinii este deja inclus comisionul dealerului, care presupun ca nu este atat de mic - nu de alta dar de ce ai face un job daca nu iti iese ceva din el?- milionul in plus japcuit de la viitorii posesori de masini, este doar mitocanie. numai asa se poate comenta un adaos comercial de 100%.

PS: mai sunt si alti dealeri care au luat masini in avans, nu doar klado, si nu au facut-o in urma presiunilor forumului nostru.

daca nu stii sunt multi dealeari care baga pe factura de livrare pe langa nr.rosii+pachet legislativ (sau fara) si pregatirea de livrare (pdi) intre 250-330 ron pe care tot clientul o plateste,daca nu ma crezi te poti interesa (vs,tg,bc,etc)
in concluzie nr rosii ~90 ron + 250 ron pdi = 340 ron si te-ai ales cu 2 placute.
faceti si voi calcule .........

Post Reply

Return to “Klado Motors”