indepartare vignieta

Cum se rezolvă diverse probleme
B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: indepartare vignieta

Post by B06DAN »

@bodo

nu inchideti topicul ca tocmai acum devine mai solicitat ca in Romania nu se mai dau vignete ci numai un fel de chitante care nu mai trebuie lipite, asa ca cele vechi vor trebui dezlipite.
Eu am dezlipit usor vigneta de Bulgaria pe bucati. Mai greu e ca asta de Romania s-a uscat de soare si suportul de plastic s-a dezlipit fasii, dar a ramas vopseaua pe geam. Cred ca imi trebuie o racleta cu care sa finalizez treaba mai ales ca am pus-o si in partea de jos unde nu imi incomoda privirea si acum e mai greu de accesat zona. Ma si mir cum am reusit sa o lipesc

User avatar
RRStuning
Posts: 23
Joined: 03 Nov 2009, 08:45
Auto:
Location: Craiova

Re: indepartare vignieta

Post by RRStuning »

Salutare!
Eu am incercat sa dezlipesc eticheta aia de pe luneta (cu 5 stele Euro NCAP).
Nu a fost nici o problema cu dezlipitul... insa lipiciul ramas...
Cred ca sunt doi ani de atunci si nici acum nu am scapat de el. Si am incercat cu tot felul de chestii..
e nasol ca e si filamentul ala de dezaburire. Nu stiu cu ce sa mai incerc, ceva prea puternic mi-e teama sa nu afecteze filamentul...

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: indepartare vignieta

Post by Ogy »

Incearca asa: Clean de geamuri si o laveta de microfibra. Sterge apasat paralel cu "liniutele" de pe luneta. Efect garantat.

User avatar
RRStuning
Posts: 23
Joined: 03 Nov 2009, 08:45
Auto:
Location: Craiova

Re: indepartare vignieta

Post by RRStuning »

merci.
o sa incerc maine.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: indepartare vignieta

Post by Skyppy »

cu o piatra zdaravana ati incercat? sa loviti puternic? :twisted:

User avatar
RRStuning
Posts: 23
Joined: 03 Nov 2009, 08:45
Auto:
Location: Craiova

Re: indepartare vignieta

Post by RRStuning »

spray de la amway de scos pete!!!! e super tare! am scapat de lipici! merci gabz! Multumesc si lui Ogy, ar fi mers si cu clean dar m-as fi chinuit mai mult.
Pentru Skyppy- e bun si sfatul tau, dar cu o conditie: sa sponsorizezi tu franciza... :)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: indepartare vignieta

Post by bubumisu »

Hai ca am "pus-o" si eu de "speciale".
Mi-a expirat rovigneta si am vrut sa o scot.Anul trecut a iesit usor, din prima, n-a ramas lipici, acuma n-a vrut in ruptul capului.
O sa incerc cu "after shave". Daca nu, imprumut un spray de la amway, sa vedem ce iese :mrgreen: .
Jur ca nu mai lipesc nimic in viata mea pe parbriz. :lol:


Apropo, cat e un :buzunaras " de ala smecher? #-o
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: indepartare vignieta

Post by bubumisu »

Nu a mers cu after shave-ul lichid (daca mai folositi asa ceva) :lol:
S-a luat stratul exterior de folie si stratul din mijloc de hartie, dar stratul aderent cu lipici la parbriz (tot un fel de folie) a ramas acolo :mrgreen:
Mai ramane varianta cu produsul de la Amway :?
Daca nu, pe la niste baieti care se ocupa de autocolante. :x

Intrebare: Daca razuiesc cu atentie cat de finut pot cu lama sau cuter-ul se va zgaria parbrizul? :?:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: indepartare vignieta

Post by iulian2007 »

Incercati cu spray WD40...insa pulverizati pe o laveta de MF si tamponati pe lipici...lasati cateva minute sa actioneze...apoi cu o alta laveta de MF curata stergeti
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: indepartare vignieta

Post by Ogy »

Ramasesem setat pe luneta (la cati vad cu abtibildurile alea lipite)... :lol:
Incalziti parbrizul...adezivul devine "elastic" si usor de indepartat.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: indepartare vignieta

Post by bubumisu »

In fine, la mine "problema" e la parbriz :cry:
Si totusi daca imi aduc bine aminte, cred ca doar RCA-ul se ia usor de pe parbriz, prima rovigneta parca am razuit-o cu o lama clasica de barbierit sau cu cuter-ul, nu mai tin minte, ceea ce tin minte e ca a iesit fara sa zgarii geamul.
Dar parca nu as mai repeta "operatiunea" :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: indepartare vignieta

Post by Razvan_G »

Solutia cea mai simpla e sa NU va mai lipiti abtibildurile (RCA si rovignieta) pe parbriz. Tineti-le in bord alaturi de chitanta (aia ii necesara) si evitati astfel de neplaceri. Nu va obliga nimeni sa le lipiti sau sa va obstructionati vizibilitatea cu ele!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: indepartare vignieta

Post by bubumisu »

De acu inainte pot sa ma oblige ca nu le mai lipesc :lol:
Ma smecheresc si-mi iau "buzunaras" 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: indepartare vignieta

Post by bubumisu »

Daca nu aveti produse profesionale, merge si cu lama de barbierit clasica (nici bunicul meu care e trecut de 70 de ani nu mai foloseste asa ceva, mi-a fost tare greu sa gasesc una :lol: ).
Pur si simplu razuiti cu atentie de jos in sus, se desprind toate straturile foarte usor, daca mai ramane in unele locuri lipici mai razuiti o data si nu vor ramane urme de zgarieturi, nici resturi de lipici.Am verificat dupa ce am spalat cu solutie de parbriz pe exterior si solutie de curatat geamuri pe interior suprafata razuita, m-am uitat cu atentie, nici urma de zgarieturi (cel putin la nivel macro, ca la microscop nu sta nimeni sa se uite). Am dat si cu degetul sa verific, cu unghia, nici urma de zgarieturi. Bine, operatiunea a durat cam un sfert de ora, trebuia dupa fiecare raclare sa sterg taisul lamei, dar rabdarea a meritat. :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”