USB & Aux

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
tudor.irimia
Posts: 4
Joined: 11 Aug 2019, 22:38
Auto: Kia Cee'd 2008 1.4
Location: Bucuresti

USB & Aux

Post by tudor.irimia »

Salut,

Sper ca inca mai e citit forumul asta, ca altundeva nu am gasit rezolvare.

Am un Ceed 2008 care a fost la tata pana de curand si nu prea s-a ocupat de masina.
Problema e urmatoarea: de cand e masina, nu au mers niciodata usb-ul si aux-ul.
Din ce mi-a povestit tata, am inteles ca s-au ars in momentul in care a dat curent cuiva.
Am desfacut consola centrala si jos, sunt firele care duc spre usb si aux si din ele mai dau inca 2 fire, cu mufele in aer.

Am analizat usb-ul si aux-ul (cele din poza) si mi-am dat seama ca nu se pot arde, nu are ce sa se arda la ele.
Pentru mufele alea doua, am descoperit cum ca as avea nevoie de un modul de usb-aux care, aparent, nu a venit o data cu masina...

Am gasit acest modul in dezmembrari, insa vad ca au niste coduri si nu prea stiu exact ce sa iau.
De exemplu, asta e bun? (sper ca e ok sa pun link uri) https://www.pieseauto.ro/navigatie-auto ... 58121.html

Multumesc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: USB & Aux

Post by balbo_x »

Salut,
Daca masina a fsot dotata cu unitate usb, e posibil ca acest modul sa se fi ars si sa nu fi fost inlocuit. Daca te ajuta, pot incerca sa iti trimit poze cu modulul de la a mea.
Numai bine
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

tudor.irimia
Posts: 4
Joined: 11 Aug 2019, 22:38
Auto: Kia Cee'd 2008 1.4
Location: Bucuresti

Re: USB & Aux

Post by tudor.irimia »

Din cate stiu, nu au mers niciodata, deci e o varianta si sa nu fi venit din fabrica cu modulul ala, desi era standard (cunosc destule astfel de cazuri in care reprezentanta face din astea).
M-ar ajuta mai mult un cod de piesa, daca ai cum sa verifici ce scrie pe el as fi recunoscator. :D
Nu de alta, dar sa nu cumpar ceva si sa ma trezesc cu probleme de compatibilitate.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: USB & Aux

Post by Caralumba »

9196111.png
Se pare ca sunt doua coduri, nu-mi dau seama ce diferenta ar putea fi : 96120 1F500 si 96120 1F700.
Sper sa-ti fie de folos.
02e.AUX_jack.pdf
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fair day, be well !
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: USB & Aux

Post by Nesta3 »

Daca ai modulul 96120F din poza, inseamna ori ca e defect, ori e vreo intrerupere pe undeva.Daca nu il ai, dezmembrari, ca gasesti o gramda.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

tudor.irimia
Posts: 4
Joined: 11 Aug 2019, 22:38
Auto: Kia Cee'd 2008 1.4
Location: Bucuresti

Re: USB & Aux

Post by tudor.irimia »

Multumesc mult.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”