Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by cHILLy »

Dannyboy wrote:Am facut operatia saptamana trecuta. A venit la mine tipul (gasit pe net), a scos agentul de racire din instalatie dupa care a bagat o pompa de vid. Dupa operatia de vidare a pus butelia cu agent frigorific R314a pe un cantar electronic si mi-a incarcat 550 gr. Acum raceste cum trebuie, adica se abureste parbrizul pe exterior chiar si la caldurile astea. Sper sa va fie de folos explicatia.
Cat a costat toata operatiunea?

Am intrebat si eu pe la cativa dealeri din SB si mi-au servit niste scoruri de am inghetat intre 180 si 240 RON :shock: pentru 550 g de agent frigorific...
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

ar14rai
Posts: 10
Joined: 26 Apr 2009, 23:06
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by ar14rai »

Salutare! Vad ca nu s-a scris demult pe subiectul asta sau nu am gasit eu...
Am avut si eu aceeasi problema cu ac. Mi se parea ca nu raceste suficient si eficient.
Azi am fost sa imi fac revizia de 60000km in Ungaria, in ideea ca aia sunt mai seriosi...
Si mi-au facut revizia, s-au uitat si la ac. Nu i-au facut nimic am inteles eu de la translator, insa...
au aparut adevaratele probleme... La inceput a venit aer rece dupa cca 5 min. Apoi,
se aud niste „pufuri” sau cum sa le numesc... ceva in genul franelor hidraulice de la camioane...
in special la decelerare... si in acele momente, scade puterea motorului, ca si cum s-ar frana...
m-am intors la ei si mi-au spus ca trb sa desfaca ac-ul si dureaza si nu pot acum...
Pana la urma tot la noi o sa ajung cred (din motive de comunicare...)
citeam mai sus chestia cu garantia 2 ani la ac.
Eu stiam ca am garantie la Kia 5 ani din bara-n bara... Acum, cu garantie, sa platesc pt reparatia ac?
Masina mea e din 2008 Ceed SW 1,4 (109 cp). Care e treaba cu garantia la Kia?
Astia zic ca tot ce e consumabil platesc eu la schimbare.
Pai ce nu e consumabil la o masina? TOT! pana si tapiteria, stergatoarele se „consuma”... aiurea...
Cine ma lamureste si pe mine ce sa fac si care e treaba cu garantia?
Multumesc anticipat!

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by Dannyboy »

cHILLy wrote:Cat a costat toata operatiunea?

Am intrebat si eu pe la cativa dealeri din SB si mi-au servit niste scoruri de am inghetat intre 180 si 240 RON :shock: pentru 550 g de agent frigorific...
Pretul lui 95 lei, mai vrea cineva restul la suta?
A venit baiatul cu laptopul, s-a uitat acolo sa vada ce cantitate trebuie sa bage si s-a apucat de treaba. Nu cred ca a durat 30 de minute.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by Vincze Szilard »

@ari14 - spunene si noua cat te-a costat in ungaria si unde ai fost la ce service?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by dox »

ar14rai wrote:Salutare! Vad ca nu s-a scris demult pe subiectul asta sau nu am gasit eu...
Am avut si eu aceeasi problema cu ac. Mi se parea ca nu raceste suficient si eficient.
Azi am fost sa imi fac revizia de 60000km in Ungaria, in ideea ca aia sunt mai seriosi...
Si mi-au facut revizia, s-au uitat si la ac. Nu i-au facut nimic am inteles eu de la translator, insa...
au aparut adevaratele probleme... La inceput a venit aer rece dupa cca 5 min. Apoi,
se aud niste „pufuri” sau cum sa le numesc... ceva in genul franelor hidraulice de la camioane...
in special la decelerare... si in acele momente, scade puterea motorului, ca si cum s-ar frana...
m-am intors la ei si mi-au spus ca trb sa desfaca ac-ul si dureaza si nu pot acum...
Pana la urma tot la noi o sa ajung cred (din motive de comunicare...)
citeam mai sus chestia cu garantia 2 ani la ac.
Eu stiam ca am garantie la Kia 5 ani din bara-n bara... Acum, cu garantie, sa platesc pt reparatia ac?
Masina mea e din 2008 Ceed SW 1,4 (109 cp). Care e treaba cu garantia la Kia?
Astia zic ca tot ce e consumabil platesc eu la schimbare.
Pai ce nu e consumabil la o masina? TOT! pana si tapiteria, stergatoarele se „consuma”... aiurea...
Cine ma lamureste si pe mine ce sa fac si care e treaba cu garantia?
Multumesc anticipat!
La aerul conditionat spre exemplu, o sa iti ceara bani pentru reumplerea instalatiei cu agent de racire. Dar nu le da niciun ban pentru o eventuala reparatie la AC, ar trebui sa fie pe garantie.
ODO: 100000km din 06.2008

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by Vincze Szilard »

freonu este consumabil la fel ca si uleiu din motor care trebuie schimbat periodic, dar instalatia in sine (tevile +compresor+etc..) raman in garantie 5 ani, sa inteleg?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by kiaalba »

Cat freon trebuie? 500 sau 550 de grame?

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by Vincze Szilard »

pe compresor scrie F500; la mine a bagat 540 grame
tipu freonului e R314a (cred) uitate in alte posturi dinainte
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by _devilson_ »

ca tot veni vara din luma mai, azi am fost si am facut o verificare la AC si umplere cu freon. dupa 2-3 ani mai aveam 385 gr. freon din 500 cat ar trebui sa aiba. cika pierderea e normala. operatiunile au fost facute cu aparat TEXA KONFORT K605 EVOLUTION. dupa incarcare, la teste mi-a iesit temp aerului suflat de 5.4 grade si mai scadea inca. sa vina calduraaaaaa. :D

pret: 80 ron.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
vally
Posts: 101
Joined: 14 Jul 2008, 21:48
Auto:
Location: Londra
Contact:

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by vally »

se poate sti unde s-a facut operatia?... :D multumim...
sorry...s-a vandut... :(

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by _devilson_ »

sigur. la un atelier din sect. 5. cine e interesat, ii pot da pe PM nr. de tel al baiatului care face incarcarea.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

Ady110
Posts: 38
Joined: 16 Feb 2008, 16:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by Ady110 »

Salut. Eu sunt interesat de nr. de telefon al băiatului, dacă se poate aștept PM.
Cee'd 1.6 dsl HP Base Pewter Beige - Super incantat pt moment - B 78 JEM
http://picasaweb.google.com/ady110badea/KiaMeu

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by _devilson_ »

ai PM.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

Ady110
Posts: 38
Joined: 16 Feb 2008, 16:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by Ady110 »

Mulțumesc. L-am găsit pe net înainte dar nu știam că el este.
Cee'd 1.6 dsl HP Base Pewter Beige - Super incantat pt moment - B 78 JEM
http://picasaweb.google.com/ady110badea/KiaMeu

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by azreil24 »

Va salut. Pana la urma cat grame de freon intra in compresor? Cei la care am fost sa fac reumplere nu aveau ceed sau proceed in baza de date si au setat pe un alt kia, la care ar fi intrat 700 de grame. Din acest topic inteleg car ar intra undeva pe la 500-550 de grame, caz in care trebuie sa ma intorc la service-ul unde am facut reumplerea si sa ii rog frumos pe baieti sa refaca toata treaba si eventual sa imi restituie o parte din bani, intrucat eu am fost taxat pentru diferenta pana la 700 de grame.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”