Schimbator viteza

Cum se rezolvă diverse probleme
marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Post by marinero »

Dupa vopsire postati si ceva poze sa vedem cum arata .

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

si detalii...(vopsea,plastifix..)
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

M'am intalnit mai devreme cu Skyppy si am analizat ezac cum e prinsa rama si burduful de consola aia. Are pe dedesubt niste suruburi (vreo 10-12 cred), iar burduful parea prins prin capsare de rama respectiva. CIne va desface cu totul consola aia sa faca niste poze mai in detaliu ... eu nu am deconectat bricheta si USB'ul si nici nu am avut prea mult timp. Greu nu e, insa :)
Iar pentru rama de la casetofon si climatizare vazusem pe alt topic cum se scoate ... deci, teoretic, astea ar putea fi demontate si vopsite relativ fara batai de cap
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

eu unu num-ash baga la vopsit. arata dragutz, nimic de zis. dar cu tot cu tratamentul aplicat inainte.. tot se zgarie, tot sare vopseaua... si arata nasol dupa.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

pare faina ideea ...doar ca am vazut in pozele postate de andrei ca prinderile capacelor astea is cu niste cleme elastice...chestia e ca astea nu suporta prea multe montari/demontari....si uite asa se nasc greierasii :roll:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai ... doar nu te apuci in fiecare zi sa demontezi alea. Plus ca, mai tarziu. sigur se vor gasi clemele alea de cumparat. Si, fiind metalice, pot fi reajustate ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

da, exact, ai pus punctul pe I ! depinde de cate x vrei sa vopsesti rama!! :) chiar daca sunt metalice ele se "freaca" , adica se prind de partea plastic (vezi si capacul tabloului de sigurante din stg bord, care se vrea ...demontabil)! ideea era ca ..cat mai rar cu atat mai bine!! si deloc ar f si mai bine !! auzi, ramane intre noi...frate-tau stie ca i-ai demontat masina ?! :lol:

PS: cum spunea cineva pa aici...ar fi buna o masina pentru exersari de genul asta shi chiar mai mult...! :P

PPS: shi pe mine ma gadila un drek sa demontez diverse...da' pan acu am reusit sa ii dau in cap!! :twisted:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da ... a aflat cand am descarcat pozele din telefon :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

mihail
Posts: 27
Joined: 22 Jan 2008, 00:32
Auto:
Location: Bacau
Contact:

Re: Schimbator viteza

Post by mihail »

[quote="1qSkyppy"]Care are idee cum se scoate rama de la schimbatorul deviteza,
Salutare! chiar d aca am vazut cam tarziu intrebarea ta o sa-ti raspund. Eu am avut o mica problema...cand am ridicat masina, era smulsa bucatica de cauciuc de la frana de mana. DA...pur si simplu...am plecat cu ea din curtea dealerului (mare greseala) si am revenit a doua zi cand...bineinteles ca mi s-a spus ca eu am smuls-o cand am tras frana de mana...desi practic e imposibil. in sfarsit ...au fost de acord sa puna la loc cauciucul numai ca avea nicte picioruse mici din cauciuc fixate pe consola din plastic si...surpriza nu se mai putea pune la loc cum era. Problema s-a rezolvat prin lipire (romaneasca 100%- cu urme de lipici). si acum sa ajung la raspunsul pt tine...intrucat , ca sa schimbe cauciucul respectiv au scos toata consola centrala, pentru scoaterea ramei din plastic de la schimbator si a bucatii de plastic de sub frana de mana au folosit o unealta beton: SURUBELNITA...pe care au bagat-o cu sete de vreo 5-6 ori lasandu-mi urme (ZGARIETURI) in plastic. ma rog...incerc sa ma consolez cu ideea ca sunt f mici si nu se observa dar...raman niste zgarieturi pe o masina noua...la care se adauga cauciucul de deasupra franei de mana. asta e....neatentia a fost a mea pt ca ar fi trebuit sa ma duc inapoi cu masina atunci seara cand am luat-o si nu a doua zi. dar totusi...asadar...daca vrei "raspunsul " meu...fa cum au facut cei de la service...ia o surubelnita si trage pana iese.... :x
Best Pewter Beige

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Schimbator viteza

Post by aeon »

am constatat azi ca mi s-a rupt burduful de la schimbatorul de viteze (de la cute vinilinul acel a pocnit)...aveti ideie daca se schimba pe garantie?....daca stie careva prin galati unde pot confectiona altul si eventual dintr-un material mai bun pt ca nu as vrea sa mai pun acelasi material...a mai facut careva aceasta operatiune...am nevoie de niste pasi in eventualitatea in care sunt nevoit sa il confectionez singur...multam
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbator viteza

Post by misuspita »

Cred ca decat sa te duci la Kia sa iti puna tot o piele de vinilin salbatic, mai bine gasesti un meserias sa iti faca o haina de piele adevarata.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Schimbator viteza

Post by aeon »

sunt de acord cu tine dar nu stiu si nu am auzit pe nimeni in galati sa zica de un meserias....nici cei de la service nu stiau :(
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Schimbator viteza

Post by Malte »

aeon, eu mi-am schimbat burduful singur, cumparat de la dl Gabi de la Craiova, cel care imbraca si volanul in piele, este un om f. serios, iti trimite si instructiuni de montare, insotite de o schita (eu i-am cerut asa ceva,pt ca nu stiam cum sa desfac toata zona aia de plastic, care tine de la frana de mana pana la priza si usb). Cei de la service m-au flituit repede, zicandu-mi ca burduful nu are garantie decat doi ani, iar unul nou de la ei costa parca triplu fata de cel de la dl Gabi si nici nu era din piele.Daca te hotarasti, te sfatuiesc sa-i zici sa ti-l trimita prin posta,pt ca pe mine m-a costat 40 ron burduful si 32 transportul prin fan courier.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

razvanick
Posts: 66
Joined: 21 Aug 2007, 14:50
Auto: B-655-NRM
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Schimbator viteza

Post by razvanick »

Salut,
@Malte multumesc pentru datele dl Gabi.
Mi-am cumparat si eu un manson de la el, insa nu am vrut sa il pun cu soricel, asa ca inarmat cu multa rabdare, am taiat frumos cam 10cm cusatura din mijloc, sa incapa nuca lejer, am cusut frumusel scai pe dedesubt de o parte si de alta, urmand cusaturile originale, si inca doau bucatele mici sus de tot, apoi am lipit capatul de jos de plastic cu adeziv tip prenadez, la fel am facut si cu una din bucatile mari de scai cusute dealungul cusaturilor, ca sa il prind de maneta, am folosit o bucatica de scai pe care ma prins-o de cele doau micute cusute in partea superioara.Am atasat cateva poze.
http://img196.imageshack.us/img196/8629/img8706l.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/1783/img8705x.jpg
http://img198.imageshack.us/img198/3904/img8709s.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/6645/img8710z.jpg
http://img51.imageshack.us/img51/3024/img8726v.jpg
http://img52.imageshack.us/img52/9158/img8727h.jpg
Pentru o mai buna "lipire" a scaiului, recomand sa desurubati nuca, si sa puneti frumos mansonul pe suport, apoi il montati pe ax, prindeti in suruburi, inchideti la loc masca si infiletati nuca.
KIA Sportage 2l crdi 184cp Planet Blue
B655NRM
Since 11.09.2015
ODO:111413

Image
--------------------------------------
KIA CEE'D 1.4 gsl LX BEST - Piston Gray
Between 21.11.2007-3.07.2019

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”