Rotire pneuri

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Rotire pneuri

Post by andrei.alexandru »

Salutare,

Care-i faza cu rotirea pneurilor. In manual zice ca ar fi bine tot la 12000 km sa fie rortite.
Eu le-am rotit dupa schema din manual in X ( din fata in spate(pe aceeasi parte) si din spate in fata inversate). E Ok asa pentru Michelin Energy? Acum am observat in manual ca "Rotiti pneurile radiale care au un profil al benzii de rulare asimetric numai din fata în spate si nu din dreapta spre stînga". Nu ma pricep prea bine, dar cred ca dupa cum arata, Michelin Energy au profil al benzii de rulare asimetric. Cred ca nu le-am rotit cum trebe. Poate de aia aud un suierat pe unele sosele si in general un zgomot mai mare la rulare.
Am facut vreo 3000 cu ele rotite asa. Ma gandesc sa le schimb acum pe cele din fata stanga-dreapta sau sa le pun pe toate cum au fost initial.
Care e parerea voastra?

Mersi,
Andrei
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Rotire pneuri

Post by bumblebee »

Cred ca te complici inutil :)
Kia Cee'd 1.4 best

mihay
Posts: 291
Joined: 04 Jul 2008, 13:24
Auto:

Re: Rotire pneuri

Post by mihay »

cauta definita pneului radial...nu prea se mai folosesc din ce stiu eu

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: Rotire pneuri

Post by lookas »

Ba din contra, in ziua de azi, cam toate folosesc tehnologia radiala (radial-ply tire), culmea, introdusa chiar de Michelin. Pe scurt, asta se refera la orientarea de la o buza la alta, perpendicular pe directia de inaintare, a benzilor de textil si otel ce intra in componenta anvelopei (dandu-i forma, rezistenta, etc).
Unii spun ca benzile radiale ar avea "memorie", adica se indoaie intr-un anumit fel si daca pneul e intors (roata spate trece in fata, schimband partea) rezulta o uzura mai rapida. Probabil ca asa se intampla dupa mai multe zeci de mii de km, dar rotirea pana in 10 mii (cat e normal, mai ales daca se folosesc 2 randuri de anvelope: vara/iarna) permite benzilor sa se adapteze usor la noua pozitie.
Michelin-urile ce vin din fabrica au profil asimetric, se si vede pe ele scris OUTSIDE, deci partea aceea trebuie sa fie in exteriorul masinii. Prin urmare, daca ai mutat anvelopa cu tot cu janta dupa procedeul fata trece in spate pastrand partea si spate trece in fata schimband partea, este ok. Daca cumva ai mutata doar anvelopa, cele din spate au ajuns cu outside-ul pe interiorul rotilor din fata, si va trebui sa remediezi.
Drumuri bune!
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

BlizZarrd
Posts: 76
Joined: 24 Sep 2008, 20:48
Auto:
Contact:

Re: Rotire pneuri

Post by BlizZarrd »

eu am 17.200 Km si nu le-am rotit niciodata in 7 luni( am avut gumele de iarna 3 luni), nu am auzit asa ceva niciodata .. e ceva serios?:)
Kia Cee'd 1,4 BEST cea mai BLUE + xenon 6k + jante oz 5 STAR + folie + senzori + pleoape
ODO 58.800 Km - 200 Km/ora Best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rotire pneuri

Post by Ogy »

Citeste in manualul masinii BliZzarrd. Nici eu nu le-am inversat, pentru ca am avut un cui la una din anvelopele spate.

BlizZarrd
Posts: 76
Joined: 24 Sep 2008, 20:48
Auto:
Contact:

Re: Rotire pneuri

Post by BlizZarrd »

tocmai am vb cu seful de atelier de la noi(Autoklass) din service si a spus ca rotirea o poti face - si se face in "W"- exact asa a fost termenul folosit de el. SPer sa va ajute. O zi buna!
Kia Cee'd 1,4 BEST cea mai BLUE + xenon 6k + jante oz 5 STAR + folie + senzori + pleoape
ODO 58.800 Km - 200 Km/ora Best

bbarlea
Posts: 53
Joined: 19 Jul 2008, 20:26
Auto:
Location: Târgu Mures
Contact:

Re: Rotire pneuri

Post by bbarlea »

Am fost ieri la revizie si mi-au rotit pneurile. Cele din fata se pun in spate schimband stanga cu dreapta, iar cele din spate vin in fata fara a schimba partea stanga cu partea dreapta. Se face pentru a uza pneurile uniform.
Kia Cee'd 1.4 GSL Best, Machine Silver
Comanda la Mit Motors Tg. Mures: 16 Iulie 2008
Proforma cu Serie Sasiu: 17 Iulie 2008
Livrata: 2 August 2008
ODO: 32000 Km

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: Rotire pneuri

Post by lookas »

Ai grija ca data viitoare sa nu aplici regula (mult mai folosita) in care fata trece in spate neschimband partea, iar spatele trece in fata schimband, ca te vei trezi cu rotile exact in pozitia initiala, si se va continua uzura neuniform.
Pe scurt, daca ai inceput asa, tine aceasta regula si la urmatoarele 3 rotiri pana faci ciclul complet.
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Re: Rotire pneuri

Post by madalin_red »

eu mi le-am rotit singur conform specificatiilor din manual. Partea buna e ca erau afara 32 de grade si cred ca am dat un kil jos! :D
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

dangre
Posts: 68
Joined: 02 Jan 2009, 13:27
Auto:
Location: Macin, Tulcea

Re: Rotire pneuri

Post by dangre »

Si eu le-m rotit singur. Asa am constatat ca nu-mi place cricul de la masina. Mi se pare tare stangaci sau eu sunt, dar tin sa inclin spre prima varianta. Oricum dupa mine varianta de rotire a pneurilor are avantajul de a prelungii durata de folosire a acestora, dar dezavantajul consta ca va trebui sa schimbi 4 in loc de 2.
Ex Cee'd 1.4 Best Machine silver

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rotire pneuri

Post by doio77 »

Salutare, eu am cauciucurile originale pe masina michelin energy si vreau sa le schimb si eu intre ele, dar nu stiu cum sa le fac. In carte scrie si in x si fata cu spatele cele directionale. Cum se schimba corect cauciucurile originale?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Rotire pneuri

Post by bodo »

Nu vreau sa fiu rautacios dar nu inteleg de ce se deschid topicuri absolut inutile in acest forum cand pe net se gasesc informatii mai mult decat indestulatoare. Daca nu gasiti aici ce va intereseaza http://www.carbibles.com/ atunci postati.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”