Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

@bonalicir : Daca te uiti la placutele cu senzor , acesta este nituit in parti opuse pe fiecare placuta.

Exact : trebuiesc puse pe interiorul discului dar cu senzorul sa fie asezat sa se indeparteze tablita aceea.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

am inteles acum, deci va trebui sa le intorc stanga cu dreapta. dar totusi e ciudat la cea consumata dupa cum am zis nu a atins discul era mai scurt senzorul. o fi fost un defect de fabricatie. imi pare rau ca le-am aruncat si nu am pastrat placutele ca puneam niste poze.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Da , ori a fost un defect de fabricatie desi eu ma indoiesc, ori s-a uzat lamela frecand pe disc . Dar in acest caz ar fi trebuit sa ramana sant pe disc . In mod normal , lamela ar trebui sa fie dintr-un otel elastic si mai dur decat discul .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

de frecat nu s-a frecat sigur pentru ca este cu cativa mm mai sus de marginea placutei. ca sa o atinga trebuia sa se toceasca fierul din placuta si nu ajunsese inca mai avea in schimb foarte foarte putin si ajungea. noroc ca am fost la revizie si mi-au spus cei de acolo,
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

@bondalicir : Daca este precum spui tu ( si nu ma indoiesc ca nu ar fi ) inseamna ca ori a fost o placuta cu defect ( din fabricatie lamela mai scurta ) ori a fost fabricata in vre-o bucatarie sau pe vre-un vapor .

M-as mira totusi pentru ca acum asemenea lucruri se fabrica automat pe banda si ar fi trebuit sa fie sesizata o lamela mai scurta .

Nestiind cum si de unde ai luat tu placutele , ar trebui sa intuiesti tu ce s-a putut intampla.

Oricum, uite inca un fenomen la care trebuie sa fim atenti la schimbarea placutelor.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Pana sa facem alte scamatorii:
viewtopic.php?f=3&t=8078

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Asa cum am promis , dupa schimbarea placutelor fata impreuna cu discurile ( Set TEXTAR ) , am promis ca revin cu amanunte .

Ei bine , dupa cateva sute de km parcursi , placutele s-au asezat foarte bine , franarea este perfecta, fara zgomot , asa cum era masina noua.

Imi pare rau ca nu am schimbat in acelasi timp si setul pe spate pentru ca pretul mi s-a parut OK pentr TEXTAR.

INSA: Uitandu-ma pe hartiile primite de la cumparator ( instructiuni de montaj, certificat de calitate) am vazut ca discurile si placutele mele TEXTAR sunt fabricate de catre TMD , parte a grupului japonez Nisshimbo care are mai multe fabrici , inclusiv in Caransebes.

Asa ca datorita pretului convenabil sunt aproape sigur ca discurile si placutele mele TEXTAR sunt fabricate la noi .
Dar tinand cont ca exista totusi un control de calitate la nivel vestic si pana acum nu mi se pare ca ar fi ceva in neregula , eu sunt foarte multumit.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

proceedul meu are discuri fata niparts si placute jurid. se comporta foarte bine. cand va mai fi nevoie voi lua discuri niparts ca e diferenta foarte mare de pret pana la ate.
pe sw am ate fata discuri si placute pe pro am zis mai sus si franeaza foarte asemanator. diferenta de greutate dintre masini este de 60 kg deci nesemnificativa
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Am gasit discurile pe care mi le doream :http://www.autoeco.ro/disc-frana-kia-ce ... a13494802/
Pana le tocesc pe actualele probabil dispar :)

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Initial am crezut ca vrei discuri ceramice . :D

La banii acestia nu mi-as pune pe masina nici sa ma bati si nu cred ca ar creste eficienta de franare nici macar 5 %.
Altfel poate ca ar fi pus asa ceva din fabrica .
Discurile ATE pe care vad ca le cauta majoritatea de pe forum sunt aproape la jumatate de pret si nu cred ca sunt mai slabe.

Personal
sunt de principiu ca mult mai importante sunt niste placute de calitate decat discurile .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Discurile care cresc eficienta franarii sunt cele striate si/sau striate si perforate.Striatiile cresc frecarea in contactul cu placutele,deci creste eficienta,iar perforatiile ajuta foarte mult la disiparea caldurii rezultate in urma franarii.Si da, ai.nevoie de niste placute foarte bune.
De exemplu, ATE power disc(inexistente pe kia ceed), sunt foarte performante,fie in combinatie cu placute din aceeasi gama, fie cu unele clasice,tot ATE.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Placute frane

Post by stenso »

Si dezavantaje.? Tocesc placutele mult mai repede si la un momentdat ajung sa se sparga/crape , ceea ce la discuri normale (pline-ventilate) nu se intampla. Plus pretul... p.s perforatele se preteaza pt masini racing sau pasionatii de racing.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Placute frane

Post by quelloo »

sau celor care merg tare pe la munte si discurile normale pline ajung sa se incinga asa de tare incat fenomenul de fading apare f repede.

si pe mine ma batea gandul sa le iau p-astea la un moment dat, dar costa destul de mult si as prefera sa mai pun ceva bani si sa incerc o crestere la un diametru mai mare al discurilor si niste etriere cu 2 pistoane

din pacate nu exista kituri pentru asa ceva simple pentru ceed :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: Placute frane

Post by crai »

La 135.000 km am schimbat plăcuțele originale,am montat Ate față-spate cost 310,după montaj nici o diferență între cele originale și cele montate la frănare,cele originale aveau 4mm față și 3mm spate dar o plăcuță de pe față se dezintegra.Montajul l-am executa eu ,urmează revizia a 9 a.
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by alex79 »

La 72700 km am schimbat si eu placutele originale. Nu mai aveam mult cu ele.
Am zis sa incerc si eu placutele HI-Q (scrie ceva Sangsin) produse in Coreea. Fata HI-Q SP 1240, spate HI-Q SP1187. Le-am luat de la piese365.ro .
Pret 172 lei cu tot cu transport. 30 de lei manopera . Nu am ce sa le reprosez. Franeaza ok, nu scartaie, nu am vazut praf in exces. Probabil trebuie sa se mai aseze. Cu ocazia asta am luat si filtru de ulei original. O sa ii vina si lui randul.
Daca tin si astea vreo 40000km, adica pana schimb discurile sau masina, e perfect :) .
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”