Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by gruj »

Merci - stiu de ei doar ca nu mai au Hi-Q/Sangsin pe stoc si nici nu stiu cand o sa primeasca, de asta intrebam de varianta nipparts.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

eu am discuri niparts si placute niparts pe fata. sunt multumit... nu fac zgomot... trebuie totusi sa specific ca nu franeaza la fel de bine ca ate cu ate sau chiar discuri niparts cu placute ate (asa am avut inainte)... la modul ca franeaza dar trebuie sa apesi mai tare pe pedala... la ate cum atingeai frana, frana mai mult decat niparts... in schimb ate faceau si f multa mizerie (sunt mai moi asta e motivul si pentru franarea mai eficienta si mizeria in exces) si asta a fost un motiv pentru care am zis sa incerc... per total pana acum ok...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by gruj »

Merci - o sa vad daca mai gasesc la pieseauto hi-q daca nu probabil ca o sa merg pe ATE la placute.
La discuri cei de la niparts au preturi foarte bune asa ca o sa merg pe ele.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by gruj »

Aparent importatorul nu mai are pe stoc Sangsin/Hi-Q si nici nu e clar cand sau daca o sa mai aduca. ATE par sa fie cel putin 50% mai scumpe...
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by gruj »

Am schimbat discurile si placutele cu Nipparts - merci de sfat @bondalicir.
De data asta am fost cu masina fara piese iar cei din service aveau niste scoruri ridicol de mari (la ATE 280 vs 135 RON online), asa ca am pus Nipparts peste tot; chiar si cu adaos-ul lor preturile au fost foarte rezonabile iar franarea pare in parametrii.
Cu ocazia asta am schimbat si kitul de accesorii (cel mai mult a costat rola intinzatoare - parea okay dar dupa ~8 nu strica) si masina e sensibil mai silentioasa.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Placute frane

Post by dragosv »

cât a fost kitul de accesorii? și ce ai pus ca și producători? scuze pentru offtopic
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Placute frane

Post by mr_wizard »

Am schimbat ieri toate plăcuțele, am pus BREMBO. Preț: 188 lei. Toate. TVA inclus! Fără manoperă! :wink:
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by gruj »

@dragosv Pe deviz kitul apare format din:
- curea transmisie, ContiTech(~70 RON),
- intinzator, INA (asta a fost scump 375 RON)
- rola ghidaj - (nu mai retin marca) 80 RON
- rola cond.? (probabil conducere) - 70 RON

Cele de mai sus sunt preturi fara TVA; daca le iei tu acestea vor fi cele finale (*)
Rolele nu mai retin care erau - oricum, nume cunoscut.
Manopera a fost in jur de 75 RON (adica 1.5h) la fel fara TVA.

* - daca ai un service aproape si iti e usor sa mergi pe la ei, iti recomand sa iei tu piesele.
Ideal dupa ce stii ce anume sa iei - de multe ori celor din service nu le convine asta fiindca pierd adaosul comercial.
Eu nu stiam cu exactitate care sunt (nici acum nu am gasit rola cond) iar in ultima vreme magazinele online s-au miscat prost.
autokarma (apropo nu le merge site-ul azi) nu mi-a raspuns la cererea de oferta nici dupa 1 saptamana iar o comanda de saptamana trecuta nici acum nu a fost preluata.
Probabil de aceea au preturile sub epiesa care la un schimb similar, mi-au dat o oferta similara cu cea din service asa ca am mers cu aceastia din urma.

Cei de la service au dat comanda la pranz si am putut sa ridic masina in aceeasi zi.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Placute frane

Post by dragosv »

mulțumesc pentru răspuns gruj. voi ține cont de sfaturi
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Re: Placute frane

Post by mpatachia »

sa inteleg ca eu sunt norocos... masina are 165.000km si mi-au zis ca pe la 170.000km tb sa schimb discurile pentru prima oara..(bineinteles ci tot cu placute).
folosim masina pt naveta zilnica si se merge putin cu ea in oras-Bucuresti (poate asta e explicatia)
Ceed Best Mars Red

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Poti pune o poza cu discurile?nu am mai auzit ca niste discuri sa tina atat
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Re: Placute frane

Post by mpatachia »

O sa pun o poza, probabil luna viitoare le schimb. Anul trecut in aprilie am facut revizia la MIT Baneasa 131.000km si au schimbat placutele, daca era ceva in neregula imi spuneau...
De atunci am mai facut doua revizii, una in oct la 147.000km (atunci am schimbat si ambreiajul) si una in aprilie la 162.000km, fara sa-mi zica ceva (revizii facute la alte service-uri...)
zilele astea am fost (Bosch Car Service) sa fac o verificare la articulatii, suspensie, directie (stiu de la mit ca vroiau sa-mi schimbe kit-ul de la caseta de directie) si mi-au zis ca tb sa le schimb (discurile)
la masina nu au fost schimbate decat 2 bielete pe garantie acum vreo 7 ani, ambreiajul acum 6luni si un senzor de ABS acum 3-4ani...
acum la verificare mi-au gasit bucsi bascula, caseta directie si discuri frana
Ceed Best Mars Red

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by bwo »

Salut, vreau sa schimb si eu discurile pe fata, dar a trecut cam 6-9 luni de cand am schimbat placutele (placutele sunt cam 25-30% uzate) si vroiam sa stiu daca pot sa schimb doar discurile. Ce se poate intampla daca schimb doar discurile si nu schimb si placutele? Multumesc anticipat.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Se recomanda ca la schimbarea discurilor sa se schimbe si placutele . Dar la o uzura asa de mica a placutelor , eu nu le-as schimba mai ales daca sunt perfect plane si nu au santuri .

Pentru linistea ta , daca totusi vrei sa le schimbi , am gasit niste placute ieftine si nu cred ca ar fi slabe , aici :

https://www.autokarma.ro/piese-auto-kia ... _filter=75
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by bwo »

Decat sa stric discurile mai bine mai dau 150 lei pe niste placute si stau linistit. Eram curios care este efectul daca nu schimb si placutele impreuna cu discurile.

@BAU, mersi pt link.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”