Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ajax26 »

Eu in 90.000 km am schimbat placutele fata de 2 ori si cele spate o singura data. Deci cam 35-40k pentru cele fata
Mers in cea mai mare parte in Bucuresti , masina franeaza impecabil fara nici un scartait. Am pe fata ATE si pe spate TRW pe discurile originale. Probabil ca la anul o sa schimb si discurile 99% o sa merg pe aceeasi combinatie ATE +TRW

Fiecare isi pune ce placute si discuri doreste - am vazut ca preturile incep de la 64 lei discul de frana si 44 lei placutele ..asa ca se poate alege pentru orice buzunar.
Este ok sa faci economii la un filtru de polen sau aer dar parca la asistemul de franare nu m-as risca cu firme no name....
Cu alte cuvinte nu as incuraja colegii de forum sa caute astfel de chilipiruri ... nu la frane cel putin
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Placute frane

Post by quelloo »

hai ca m-ai facut si pe mine curios de placutele astea din adamantium :P
mai tin si eu vreo 10000 TRW-urile astea de acum pana cand ajung la metal cu ele si le schimb. sper ca si discurile TRW sa mai tina macar un schimb de placute.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

adi2727
Posts: 32
Joined: 09 Jan 2009, 00:13
Auto: KIA Ceed Best
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by adi2727 »

Ogy wrote:Nu ti-am vazut nr de inmatriculare si nu am nimic cu cei care circula sau locuiesc in alte localitati. Astea sunt remuscari ale unora. Vorbesc strict de circulat cu un anumit tip de placute pe un tronson de drum (in speta bucale).
Cate randuri de cauciucuri ai schimbat si ce consum mediu inregistrezi (vb de aia 30km prin Bucuresti)?
Comparatia unor placute ieftine si fara nume cu unele cat de cat cunoscute e ca la masini...am mers cu trabant n km e perfect dobor recordul fordului... sau anvelopele cu indice de viteza T sunt mai bune raport calitate pret decat cele cu indice H,V etc...
Cate franari de la 150 la 0 ai in acei 30km?
Si intrebarile pot continua.
Nu te obosi sa-mi raspunzi, am inteles tot de la faza cu GL.
Multumesc.
Le: daca pe tine cele originale te-au tinut 110.000km si astea speri sa te tina 40000km.
Cat ar trebui sa ma tina pe mine, daca pe cele originale le-am schimbat pana in 25000km fiind metal pe metal?
... sincer sper ca nu te-ai suparat pe mine, ca nu sunt un arogant si nici blogger ... eu am scris pe tema asta acum 2 ani si am revenit acum sa va impartasesc si voua experienta pe care am avut-o ... si a fost una fericita pentru mine. Aici am sa ma opresc, ca mi-am atins scopul pe tema asta.

si eu sunt de parere ca anumite piese sunt importante si nu ar trebui sa riscam, dar nici sa cadem la faza ca ce e scump si nemtesc / americanesc este cel mai bun si ca mecanicii de la service sunt Dumnezeii masinilor in tara noastra amarata

eu nu sunt nici bogatas, nici sofer, nici tehnician, ci un simplu parlit de bugetar ce m-am pripasit cu serviciul prin Bucuresti sa nu dau cuiva in cap prin tara

cine se simte ofensat, imi cer scuze, n-am avut nicio intentie rautacioasa niciun moment ... ci doar am vrut sa ajut macar un alt amarat ca mine

promit ca la capitolul frane asta a fost ultimul comentariu ... si asta ramane SCRIS ... e cuvantul unui ing. av.
KIA Cee'd 1,4 BEST
Image

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Placute frane

Post by mrs »

@adi2727 multumesc!
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Stai linistit ca nu ma supar asa usor. :)
Deaia e forum! Sa ne contram, discutam si intr-un final, sa fie bine si constructiv.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

@adi 2727 : Cum sa nu mai scrii ? Pai ce facem ? Inchidem forumul doar dupa 8 ani de functionare ? Noi cu cine mai glumim ? #-o
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Placute frane

Post by b76bgaarh »

eu nu stiu cum franati voi, ca la mine am asa:

sportage 56000 placutele originale
ceed 55000 placutele schimbate la 25000 (cred ca au pacalito cu schimbul ala)

pana acum nici un disc schimbat.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Placute frane

Post by stenso »

Ceed 2008 46k totul original pe masina ( mai putin o bieleta directie).

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by mdr_mirel »

Am 53 000 de km cu placutele originale si inca mai merg. :D
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by Misu »

eu cu placutele originale am mers vreo 50.000 pe spate si cam 70.000 pe fata.
pe spate le-am schimbat cu originale la mit baneasa iar pe cele fata le-am schimbat cu ate.
ate pe fata mi se par ca si cele originale, nu vad nicio diferenta
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

cu placute originale cam 80.000 si acum am trecut de 100.000 si cele cu care le-am schimbat inca merg mult si bine Brambo si trw, pe cele originale le-am schimbat ca pe spane cred dreapta era deja fier pe fier, si discurile pe fata erau ovalizate si la fiecare frana imi tremura volanu, asa ca am schimbat tot, dar cred ca am pus si ceva poze pe posturile mai vechi.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by FLOPY »

Salutare dragi colegi!
Am schimbat si eu azi discurile fata,spate si placutele fata,spate. Dupa ce m-am mai documentat de pe internet si am mai vorbit cu diversi distribuitori de piese m-am hotarat la marca ABE pt. toate piesele. Nu este foarte cunoscut dar este producator polonez ( de exemplu TRW nu produce placute ci doar isi pun marca pe ele;adica pot proveni de la diversi producatori. Pe discuri intradevar sunt producatori). Majoritatea celor pe care i-am intrebat mi-au spus ca piesele ABE au preturi mici, dar calitatea este medie. Poate ca nu se pot compara cu marcile consacrate, gen ATE, BREMBO si ce s-a mai mentionat pe aici, dar la cat utilizez eu masina am decis ca nu are rost sa investesc foarte mult, dar in acelasi timp sa stau totusi linistit ca nu voi avea probleme cu franele.
Spun ca nu avea rost sa investesc prea mult, pt. ca cele originale ( nu am schimbat nimic pana acum ) dupa 53000 KM aratau jalnic, mai ales cele de pe fata, deoarece masina a stat mai mult in parcare dupa primii 2-3 ani, iar discurile au ruginit si s-au ovalizat ca naiba. Adica, dupa ce statea masina 2-3 saptamani mergeam cu ea 5-10 KM si franele nu aveau timp suficient sa se toceasca uniform ( masina care sta se uzeaza mai repede ca una care ruleaza ). Si etrierii deabea se miscau, noroc ca am dat peste un mecanic pasiont si mi i-a curatat, i-a uns cu vaselina, iar acum functioneaza perfect.
Piesele mi le-au comandat cei de la service in urma unei negocieri la care am obtinut preturile cele mai mici pe care le-am gasit eu pe interent ( pe epiesa.ro ). Service-ul se numeste ABI Ricabi si este pe la autogara Filaret. Cum v-am spus, mecanicul a fost foarte constiincios, mi-a curatat portfuzetele de rugina, mi-a dat cu o gramada de spray din ala, mi-a facut etrierii sa functioneze bine. le dau nota 10+.
Acum masina se comporta exceptional, franeaza lin, nu se mai aude nici un zgomot, nu mai vibreaza nimic ( nu am apucat sa ies din oras , dar sunt convins ca si la viteza mai mare se va comporta bine). Sper ca 4-5 ani de acum incolo sa nu am probleme.
Preturile obtinute au fost asa:
-discuri fata 103 buc
-placute fata 60 setul
-discuri spate 67 buc
-placute spate 44 setul
-manopera 80 fata+80 spate=160
Total 604 +20 o atentie la mecanic
Am ajuns la acest service pt. ca de la ei cumpara piesele cei de la firma unde lucrez. La ei erau mai scumpe piesele dar mi le-au dat la preturile pe care le-am gasit eu pe epiesa.ro ( mi-au spus ca pe epiesa.ro sunt in promotie si ca alea sunt preturile lor de achizitie ).
Sper ca post-ul meu sa va fie de folos si va voi tine la curent cu comportamentul franelor in timp.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Am spus ca trebuie sa schimb placutele si discurile si am zis ca o sa vin cu lamuriri .
Pentru ca aveam si batai in volan la franare, am banuit ca discurile pe fata sunt ovalizate .
Astazi le-am schimbat (in parcare ) cu discuri si placute TEXTAR ( doar pe fata ) de la E.piese.ro , au fost ok baietii.
Nu am mers decat cativa km dar se pare ca pana acum ar fi OK . Nu scartaie , nu trepideaza , franeaza usor dar astept sa treaca vre-o 2-300 km sa se mai aseze placutele . Daca mai este ceva de povestit revin .
Ce am descoperit ? ,
-Desi discurile aratau ok , la masuratoare erau sub cota , 23,4 mm , la nici o revizie nu mi-a spus nici un mecanic faptul ca ar trebui sa schimb discurile ( bineinteles ca eu nu le-am masurat si nu le-au masurat niciodata nici mecanicii )
-Discurile sunt aerisite dar cand am verificat acum, toate canalele de aerisire erau blocate de rugina . Discul era acum plin , un monolit care era normal sa se raceasca neuniform si sa se ovalizeze .
-Pe partea interioara a discului , spre butuc , era o bavura de cca 4-5 mm latime , placutele schimbate anterior frecau pe acea bavura , avand impresia ca acolo s-au incins discurile si ar fi dus la deformare.

Concluzia : Cred ca vor trebui schimbate si pe spate si chiar daca aveti 70-80.000 km si umblati la frane este bine sa verificati situatia lor : Cum calca placutele mai ales daca au mai fost schimbate precum si uzura discului .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Cu bavura aia am avut eu batai de cap.Am pus placute ferodo si bineinteles ca atunci cand franam,placutele calcau fix pe bavura,formand sant in placuta.Oricum placutele alea,am mai spus,avea marginea de jos,pe drept si nu pe rotund cum erau originale,ATE,Hertsbuss si automat calcau prost,fie ca era disc nou,fie ca era uzat.Nu stiu cum au pus altii placute ferodo,dar chiar sunt curios daca s-a intamplat ca in cazul meu.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Eu an deja 45.000 cu placutele ferodo montate de mine in parcare. Inca mai su cativa mm. Abia la primavara le schimb cu tot cu discuri. Nu sm acea problema cu bavura

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”