Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Placute frane

Post by Billy »

eugenflorinmanea wrote:Daca citeai inainte pe aici ai fi vazut ca dupa foarte multe incercari s -a ajuns la o concluzie: placute originale sau ATE; restul sunt cam loterie si nu prea merita pentru 100 lei in plus sau minus sa te joci cu un lucru asa important cum sunt franele.
Eugen are dreptate, eu am pus ATE si nu am nici un fel de probleme, franele se comporta ca si inainte cand aveam originale.
Nu stiu la ce service ai fost, dar eu am evitat service-ul agreat de KIa Romania, Raver Service.
Oricum masina a iesit din garantie, filtru de polen si aer poti sa le schimbi si singur, iar pentru ulei poti gasi un mecanic bun care sa te ajute, al meu mi-a pus si stampila pe cartea de revizii. Placutele de frana le-am schimbat tot la el.
Daca stai prin Tomis Nord ti-l recomand.

Multi kilometri fara probleme......
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by eugenflorinmanea »

Vincze Szilard wrote:cand eru ude nu scartaiau sa cand piscam un pic frana de mana
eu am dat vina pe murdaria de pe placute si sabotii franei de mana, acuma dupa ce s-au mai uzat un pic nu mai scoate nici un sunet.
erau noi si placutele si si discurile.
Eu am placute originale fata- spate si nu au scartait o secunda dupa ce le-am pus
Primul schimb l-am facut la 55,000 pe fata si am pus TRW care pur si simplu pana la 90,000 mi-au facut discurile varza- la 90,000 am fost fortat sa schimb si discurile si placutele- am pus originale.
In momentul in care am schimbat discurile si placutele masina frana mai mult decat excelent-pur si simplu te baga in volan la cea mai mica atingere a pedalei.

Pe spate le-am schimbat parca tot pe la 90,000 cu originale.(am schimbat si placutele).

Acum am 122,000 si am frane mai mult decat excelente.
SAAB 9-5

blue
Posts: 3
Joined: 06 Aug 2015, 09:53
Auto: Kia Ceed 1.6 CRDi

Re: Placute frane

Post by blue »

Am avut si eu TRW si nu pot spune ca au distrus discurile.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by mdr_mirel »

blue wrote:Am avut si eu TRW si nu pot spune ca au distrus discurile.
Cati km ai mers cu ele?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

blue
Posts: 3
Joined: 06 Aug 2015, 09:53
Auto: Kia Ceed 1.6 CRDi

Re: Placute frane

Post by blue »

Cu discurile 160k din care 80k cu placutele TRW. Am schimbat discurile pentru ca nu cred ca mai tineau inca 80k, iar oricum la kilometrii aia era cam normal sa schimb discurile.

adi2727
Posts: 32
Joined: 09 Jan 2009, 00:13
Auto: KIA Ceed Best
Location: Bucuresti

HITECH

Post by adi2727 »

Revenire la postarile din 1 si 2 nov. 2013 - pag. 23

Am promis mai demult ca am sa revin DACA placutele de frana de la HITECH (undeva din Korea) tin mai mult de 30.000 km. Acestea erau comercializate de reprezentantele ROTSTAR S.A. Buzau.

Eu m-am riscat si le-am montat (m-au costat atunci 105 lei fata+spate-manopera) acum 2 ani, se pare ... si am facut cu ele 46.000 km.

Treaba e ca am ajuns cu masina pe la vreo 147.000 km si nu am schimbat inca discurile ei din fabrica si m-am hotarat sa iau altele noi, ca ... cam gata :arrow: deci, trebuie si placute noi (asa e frumos).

Pe 15 oct. 2015 am cumparat, tot de la o filiala ROTSTAR S.A. din Bucuresti, niste placute de la HAN (fata), respectiv MANDO (spate), pentru ca au zis ca nu mai comercializeaza HITECH. Au costat toate, 150 lei (le-au scumpit rau nemernicii :lol: ). Tot ce v-am zis sunt fabricate in Korea, alea de la MANDO fiind cele mai apropiate de original (nu stiu daca nu cumva Kia/Hyundai lucreaza de fapt cu ei si apoi le rebranduiesc ... e posibil). Mai aveau ceva de la FRIXTA, parca ... Am ales si eu HAN pe fata, ca Andreea Balan ... dupa nume si ce m-a pacalit vanzatorul (ca cica s-au vandut mai bine).

Pentru ca sunt ROMAN, nu am sa schimb placutele de la HITECH pana la anu', odata cu discurile. Vreau sa vad daca ajung la 50.000 !!! :mrgreen:
(oricum e vremea naspa afara, nu vreau sa raman teapan cu o placuta de 2 lei in mana)

Site-ul ROTSTAR ... pe net, reprezentantele ... pe site.

Eu mi-am asumat riscul (nu ca prostul totusi, ci pe experienta anterioara) si am continuat cu placute non ATE, non TRW, non PLM ... etc. Nu vreau sa va zic ce discuri mi-am luat, ca ma evitati in trafic apoi :D

MORALA:
- se pare ca firmele de aftermarket coreene sunt de incredere ca si calitate (m-au tinut +45.000 km ... pfffff ..... si inca sunt bune, ca am facut revizia la MIT de curand - iun. 2015);
- pretul este evident ... avantajos (daca nu cumva si cel corect);
- cei care aveti bani suficienti si/sau nu vreti sa riscati DELOC, eu zic sa va luati piese originale si sa le montati in service ... acum fara gluma ... ca sa puteti trage pe cineva la raspundere.

OBSERVATII
- am vazut postari cu utilizatori de ATE, TRW, TEXTAR, etc ...... care au zis ca placutele lor au tinut pana in 30.000 km. Domnilor, eu va sugerez prieteneste sa luati in considerare in mod foarte serios si stilul dvs de condus, pentru ca afirmatia este halucinanta ... sau poate nu vi se potriveste masina;
- cei care au mai folosit produse pe care le-am mai folosit si eu ar fi bine sa posteze experienta lor ... ca sa nu par doar eu tampit :lol:

SUCCES !!!
KIA Cee'd 1,4 BEST
Image

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Placute frane

Post by Brill »

Deja asta nu mai e post. E articol. Multumim frumos pentru acest "share" frumos! La mai multi km!!!
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Re: Placute frane

Post by colin »

Inca am ferodo pe fata puse la 35.000 km, acum am 92.000 km. Si mai au 3 mm :). Ce zici sunt bune?

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Placute frane

Post by mrs »

Tot HITECH,tot 105 lei .Am 40k cu ele si cred ca mai tin 10k. Tot inainte! PS. Da-mi pm cu discurile pe care le-ai luat... Vreau si eu :)
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by bogdan241 »

Depinde foarte mult si stilul de condus si combinatia placute-discuri. Asa ca treaba asta "cat ma tine" e relativa.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

OBSERVATII
- am vazut postari cu utilizatori de ATE, TRW, TEXTAR, etc ...... care au zis ca placutele lor au tinut pana in 30.000 km. Domnilor, eu va sugerez prieteneste sa luati in considerare in mod foarte serios si stilul dvs de condus, pentru ca afirmatia este halucinanta
Postarile nu sunt sub forma de plangere, ci de constatare. Mergi tu 30000km cu alea numai prin bucale!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Ogy wrote:
OBSERVATII
- am vazut postari cu utilizatori de ATE, TRW, TEXTAR, etc ...... care au zis ca placutele lor au tinut pana in 30.000 km. Domnilor, eu va sugerez prieteneste sa luati in considerare in mod foarte serios si stilul dvs de condus, pentru ca afirmatia este halucinanta
Postarile nu sunt sub forma de plangere, ci de constatare. Mergi tu 30000km cu alea numai prin bucale!

Probabil ca pe la 85.000 km voi schimba si eu discurile ( nu pentru uzura excesiva - mai mergeau vre-o 20.000 km ,ci pentru ovalizare) si voi trece la al treilea rand de placute.
Daca luam masina pentru a o folosi doar pentru drumuri Bucuresti- Constanta , dupa doi ani de zile as fi avut 300.000 km si placutele neatinse.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adi2727
Posts: 32
Joined: 09 Jan 2009, 00:13
Auto: KIA Ceed Best
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by adi2727 »

Ogy wrote:
OBSERVATII
- am vazut postari cu utilizatori de ATE, TRW, TEXTAR, etc ...... care au zis ca placutele lor au tinut pana in 30.000 km. Domnilor, eu va sugerez prieteneste sa luati in considerare in mod foarte serios si stilul dvs de condus, pentru ca afirmatia este halucinanta
Postarile nu sunt sub forma de plangere, ci de constatare. Mergi tu 30000km cu alea numai prin bucale!
Desi am numere de GL, eu merg de 5 ani ... zilnic, cel putin 30 km/zi prin Bucuresti, facand naveta la serviciu Militari-Baneasa.
Eu zic ca bucalele sa ne mai scuteasca de mofturi
Din 2013 merg prin Bucuresti cu HITECH, iar 2011-2013 cu cele originale (tot prin Bucuresti) ... cu care am facut 107.000 km din 2008. Deci, nu tine.

Precizez ca nu conduc deloc ca un mosneag, ma interesez de dinainte pe unde trebuie sa merg, o iau pe linia de tramvai ca un taran daca e nevoie, iar in astia 15 ani de condus am invatat multe trucuri si ponturi de sofat ... si n-am decat 33 ani si 5 tamponari usoare. sa-mi fie frana usoara :lol:

Instructorul meu auto (un om exceptional) avea o morala: sunt foarte multi conducatori auto, dar foarte putini soferi.

Bafta, domnilor !!
KIA Cee'd 1,4 BEST
Image

adi2727
Posts: 32
Joined: 09 Jan 2009, 00:13
Auto: KIA Ceed Best
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by adi2727 »

mrs wrote:Tot HITECH,tot 105 lei .Am 40k cu ele si cred ca mai tin 10k. Tot inainte! PS. Da-mi pm cu discurile pe care le-ai luat... Vreau si eu :)
... era simplu de ghicit ca am luat Ashika 150 lei / buc fata, 110 lei / buc spate de la un depozit de pe Lacul Morii, Crangasi, cu piese Hyundai si Kia. piese-auto-kia (e inchis momentan, dar nr de tel sunt bune)
Imi pare ceva rau acum, ca am vazut pe la un alt magazin online, la un pret destul de apropiat discuri de la Ferodo, daca nu cumva si ATE. Din pacate am uitat site-ul ... parca autopiesa ... ceva de genu'.

Momentan nu le-am montat, ca vreau sa fac record mondial la placutele HITECH :lol:

SUCCES !!
Sa nu-mi strici recordul ... :D
KIA Cee'd 1,4 BEST
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Nu ti-am vazut nr de inmatriculare si nu am nimic cu cei care circula sau locuiesc in alte localitati. Astea sunt remuscari ale unora. Vorbesc strict de circulat cu un anumit tip de placute pe un tronson de drum (in speta bucale).
Cate randuri de cauciucuri ai schimbat si ce consum mediu inregistrezi (vb de aia 30km prin Bucuresti)?
Comparatia unor placute ieftine si fara nume cu unele cat de cat cunoscute e ca la masini...am mers cu trabant n km e perfect dobor recordul fordului... sau anvelopele cu indice de viteza T sunt mai bune raport calitate pret decat cele cu indice H,V etc...
Cate franari de la 150 la 0 ai in acei 30km?
Si intrebarile pot continua.
Nu te obosi sa-mi raspunzi, am inteles tot de la faza cu GL.
Multumesc.
Le: daca pe tine cele originale te-au tinut 110.000km si astea speri sa te tina 40000km.
Cat ar trebui sa ma tina pe mine, daca pe cele originale le-am schimbat pana in 25000km fiind metal pe metal?

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”