Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

SeKAh wrote: ...de unde o sa se auda?
...o sa se auda permanent, indiferent ca accelerezi sau franezi?
se aude chiar de la placute, si numai atunci cand franezi ! daca placutele nu sunt apasate pe disc - NO NOISE, no fun ! :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by SeKAh »

:D toti pe aici vorbesc de nu stiu ce "senzori auditivi" smecheri montati in placute si de-aia am intrebat. :lol:

cmg_george

Re: Placute frane

Post by cmg_george »

smecheria aia de senzor scoate zgomotul respectiv... celputin asa am inteles eu. Oricum cand ajunge sa scoate sunetul respectiv, placuta este inca in stare de functionare buna inca o perioada.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by SeKAh »

cmg_george wrote:smecheria aia de senzor scoate zgomotul respectiv...
Aha! "Senzori" automati, veniti din Data Stelara 2500DC... coborati pe Pamant! [-o< :D

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by L P »

Fratilor, daca va uitati la placutele de frina (este usor pe fata daca virezi rotile la maxim ) nu cred ca se observa nici un fir sau cablu electric care sa plece de la frine spre motor ,pe spate este la fel .Asta inseamna ca nu exista nici un senzor sa-ti arate la bord uzura.
Zgomotul de care scrie in carte ,provine de la frecarea "fier pe fier "cind s-au uzat placutele .
Cei care au facut reviziile pot confirma sau nu acest lucru.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

ildlogan
Posts: 33
Joined: 09 Oct 2007, 14:56
Auto:
Location: Medias

Re: Placute frane

Post by ildlogan »

Buna seara, nu stiu daca si la Kia se aplica acelasi principiu dar la Toyota Corolla model 1994 atunci cand uzura este semnificativa si placutele se apropie de schimbat se ajunge la un strat al materialului placutei care scoate un sunet ca un scartatit si care nu dispare dupa 2, 3 franari. Atunci se verifica si se schimba placutele. Eu am patit-o si cumnatul meu a zis sa stau linistit ca asa face cand trebuie schimbate placutele.
posesor ceed 1.4 best machine silver. Cda 25.09 serie 15.11 ridicat 05.12 deja 20500 km B75FUH, Dupa leasing SB 70 RGA, si din 2015
FD IO 15.

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by PYFMAN »

L P wrote:Fratilor, daca va uitati la placutele de frina (este usor pe fata daca virezi rotile la maxim ) nu cred ca se observa nici un fir sau cablu electric care sa plece de la frine spre motor ,pe spate este la fel .Asta inseamna ca nu exista nici un senzor sa-ti arate la bord uzura.
Zgomotul de care scrie in carte ,provine de la frecarea "fier pe fier "cind s-au uzat placutele .
Cei care au facut reviziile pot confirma sau nu acest lucru.
am vazut placutele "pe viu" nu au niciun senzor, fir, conexiune usb si alte gps .......
doar o lamela aditionala metalica prinsa si indoita perpendicular pe placuta si orientata spre disc care la o anumita uzura a placutei ....... ajunge sa atinga discul ...... si de aici zgomotul ... la franare ...........
simplu nu? .....................
gata lamurit si dilema asta .......... =D>
'speranta moare .... ultima"

apropo sa nu uit ...
cica sunt cam 900 RON cele 2 seturi .......... de placute
Last edited by PYFMAN on 15 Oct 2008, 17:45, edited 9 times in total.
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by SeKAh »

PYFMAN wrote:...am vazut placutele "pe viu" nu au niciun senzor, fir, conexiune usb si alte gps ...
Ai destramat mitul; si cata speranta exista... :( :(

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by dre_andrei »

PYFMAN wrote:
L P wrote:Fratilor, daca va uitati la placutele de frina (este usor pe fata daca virezi rotile la maxim ) nu cred ca se observa nici un fir sau cablu electric care sa plece de la frine spre motor ,pe spate este la fel .Asta inseamna ca nu exista nici un senzor sa-ti arate la bord uzura.
Zgomotul de care scrie in carte ,provine de la frecarea "fier pe fier "cind s-au uzat placutele .
Cei care au facut reviziile pot confirma sau nu acest lucru.
am vazut placutele "pe viu" nu au niciun senzor, fir, conexiune usb si alte gps .......
doar o lamela aditionala metalica prinsa si indoita perpendicular pe placuta si orientata spre disc care la o anumita uzura a placutei ....... ajunge sa atinga discul ...... si de aici zgomotul ... la franare ...........
simplu nu? .....................
gata lamurit si dilema asta .......... =D>
bai pyf eshti un mythbuster .... nu ne-ai lasat si tu sa visam frumos, k apare un beculetz in bord cu o placutza de frana uzata... raule :P
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Placute frane

Post by psystem »

Eu am intrebat de cele de fata: 400 lei,

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

Nu ma mira solutia constructiva. In cartea tehnica oricum nu spunea nimic de martor luminos in bord, deci cine a sperat asta... Dar spune de semnal sonor. Oricum, vestea asta este infinit mai buna decat posibilitatea de a ajunge sa franeze metal pe metal.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Placute frane

Post by patton »

Placutele de frana pentru "street" functioneaza in parametrii undeva intre 0 si 200 grade, cele sport la temperaturi mai mari. Ce senzor se poate pune care sa reziste la astfel de temperaturi?
Orice placuta de frana care nu contine azbest (ecologica) scartaie, dar cand se consuma, siguranta de uzura maxima, dintr-un material mai dur, ating discul si scartaie mult mai tare, in special la franari usoare la viteze mici.
Probabil asta e semnalul sonor.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by PYFMAN »

patton wrote: Probabil asta e semnalul sonor.
mda .......... probabil !!!!!
:arrow:

oricum pe la 40.000 km se duc definitiv ...... si paradoxal, sau nu, cele de pe spate se uzeaza primele.
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by dre_andrei »

PYFMAN wrote:
patton wrote: Probabil asta e semnalul sonor.
mda .......... probabil !!!!!
:arrow:

oricum pe la 40.000 km se duc definitiv ...... si paradoxal, sau nu, cele de pe spate se uzeaza primele.
eu am 46.000 si inca nu dau nici un semn de uzura. probabil ca la revizia de 60.000 o sa le schimb.
dar mi s-ar parea foarte foarte ciudat sa se uzeze cele de pe spate primele...
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by PYFMAN »

[quote="dre_andreieu am 46.000 si inca nu dau nici un semn de uzura. probabil ca la revizia de 60.000 o sa le schimb.
dar mi s-ar parea foarte foarte ciudat sa se uzeze cele de pe spate primele...[/quote]

mie ieri la 30.000 km mi-au transmis ca sa ma pregatesc la cea de 45.000 km .......... de schimbare de placute!
insa poate tin pana acolo poate ma tin si dupa ............cine stie ........
avem in masina ta un exemplu de anduranta.
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”