Sfaturi pentru incepatori si nu numai.... (cum sa conduci)

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cum se conduce KIA CEE'd aproape perfect.

Post by scubli »

Cand ajung acasa, avand o strada neasfaltata, obisnuiesc inainte de o gaura destul de mare, sa trec in treapta I din a II-a. De obicei am 10-15km/h si nu am probleme. Intra putin mai greu decat daca as sta pe loc, dar acest lucru nu constituie o problema.
Am vazut si cutii de viteze sincronizate atat de bine ca puteai la 20km/h, cu ambreiajul calcat, sa bagi si in marsarier :)

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Cum se conduce KIA CEE'd aproape perfect.

Post by Joco »

:D ...e buna poanta cu marsarierul sincronizat :) ca in bancul rusesc cu treapta R (racheta)

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cum se conduce KIA CEE'd aproape perfect.

Post by scubli »

Cu racheta e prea tare faza... 1... 2... 3... 4... 5... ROCKET ! :lol:

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Cum se conduce KIA CEE'd aproape perfect.

Post by bobocaty »

@shtirlitz:Subscriu si eu problemei tale si sunt de parere ca nu asa ar treb sa se comporte masina(nu stiu daca e o problema).Eu chiar nu reusesc sa o bag uneori in vit 1 ,daca masina e in miscare,asa ca o ajut putin din ambreiaj,dar asta implica sa subturez motorul:(Sa fie asta un motiv sa fac prima mea vizita la service?
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Cum se conduce KIA CEE'd aproape perfect.

Post by Joco »

Nu exclud sa fie o problema de sincron, eu am automata, si alte ceeduri pe care le-am condus nu prezentau nici o problema de acest gen. Mergeti la servis.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

marywsd
Posts: 21
Joined: 26 Feb 2009, 19:37
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re:

Post by marywsd »

Danicko wrote:Eu cred ca nu e nici o problema daca se merge sub 2000rpm cu benzina. De exemplu la schimb de la tr1 la a doua e greu sa cazi peste 2000..si nici nu are sens caci are destula vlaga sa traga si de la 1400. E indicat cred in sarcina mare sa ai o turatie ridicata. Dar la treptele 1,2,3 nu cred ca are asa mare importanta. Masina raspunde bine. In treapta 4 e mai greu daca nu ai 2000.
trI tre turata pana la minim 3000 ca a 2-a sa cada pe la 2000. E prea mult.
nu e chiar asa, la ford fiesta 1.4 diesel 68 hp schimbi la 2000 rpm si tremura masina din toate incheeturile pt ca in urmatoare treapta pleaca de la 1000 rpm si e prea aproape de relanti eu de obicei schimb la 2500 rpm indigerent ca e diesel sau benzina si masina se comporta bine dar daca vreau putere si cuplu cum ar fi in depasiri sau la urcarea unei pante atunci schimb la 3000 rpm, la benzina schimb si la 4000 rpm ca are cuplu mai mic decat la diesel dar at va creste si consumul dar daca mergi in treapta a 3-a la 1000-1200 rpm mai ales la benzina si masina nu are pic de vlaga si tremura din toate incheeturile motorul va trage din greu si mersul subturat va creste consumul si va uza motorul la e daca schimbi numai in 5-6000 rpm in afara de faptul ca va consuma la greu se va uza si motorul pt ca turatia mare uzeaza motorul eu zic ca cauti plaja de turatii la care consumul si puterea sa te multumeasca, si inca ceva tr1 e pt plecare de pe loc de aia poti merge cu tr2 la relanti dar cu ambriajul putin apasat ca sa nu iti oara motorul :wink:

marywsd
Posts: 21
Joined: 26 Feb 2009, 19:37
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Cum se conduce KIA CEE'd aproape perfect.

Post by marywsd »

bobocaty wrote:@shtirlitz:Subscriu si eu problemei tale si sunt de parere ca nu asa ar treb sa se comporte masina(nu stiu daca e o problema).Eu chiar nu reusesc sa o bag uneori in vit 1 ,daca masina e in miscare,asa ca o ajut putin din ambreiaj,dar asta implica sa subturez motorul:(Sa fie asta un motiv sa fac prima mea vizita la service?
nu baga niciodata in tr1 daca masina e in miscare ca uzezi cutia, mai bine mergi cu a 2-a cu ambriajul putin apasat sau opreste si schimba in tr1 :wink:

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Cand i-o dati pe a V-a???

Post by marius01 »

Cand ii dati a 5?? :D :D :D
KIA Cee`d 1.4 BEST

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Cand i-o dati pe a V-a???

Post by Teddy »

De regula dupa a IV -a :lol:
Drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Cand i-o dati pe a V-a???

Post by unciu »

de obicei dupa a 4-a, dar nevasta a reusit si dupa a 2-a!
:mrgreen:
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Cand i-o dati pe a V-a???

Post by unciu »

give me "5" Teddy!
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Cand i-o dati pe a V-a???

Post by marius01 »

Ha ce sa zic :oops: Nu pretene ma refeream de la ce viteza efectiva in sus!!!( adica dupa 80 sau...)
Teddy wrote:De regula dupa a IV -a :lol:
Drum bun !!!
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Cand i-o dati pe a V-a???

Post by marius01 »

ma refer defapt cand schimbi treapta , la ce viteza, daca intelegi :evil :D
unciu wrote:de obicei dupa a 4-a, dar nevasta a reusit si dupa a 2-a!
:mrgreen:
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cand i-o dati pe a V-a???

Post by Ogy »

A V a treapta o folosesc preponderent la drum intins (in afara Bucurestiului). In oras o folosesc rar dar numai ca sa depasesc 160 de melodii de pe usb.

nemo
Posts: 111
Joined: 09 Jan 2008, 11:22
Auto:
Location: Brasov

Re: Cand i-o dati pe a V-a???

Post by nemo »

km de la vreo 80 90... eu pe a mea o tin la vreo 2100 ture... econimic si are si vana :) acu nah.. a 5-a nu m-am uitat exact cand schimb... dar de regula in jur de 80 la ora
KIA cee'd :: 1.6 crdi BASE :: Piston Grey :: B 62 HER
Mitsubishi Lancer (noul lancer) :: 1.5 inform :: Cool Silver

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”