Accesorii Cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
alcatraz

Post by alcatraz »


caam sd
Posts: 97
Joined: 08 Jan 2008, 21:08
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Post by caam sd »

covoare cauciuc 250ron
IMG/dimitrie cantemir 8)
nu stiu daca e scump sau nu, eu am comandat
kia 1.4 best / pewter beige - poze aici: http://picasaweb.google.com/catalinmarica
mercedes benz w203 2.2 elegance / Gri

caam sd
Posts: 97
Joined: 08 Jan 2008, 21:08
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Post by caam sd »

se pare ca tot sunt scumpe... s-a mai vorbit pe forum de astronomica suma de 450ron
kia 1.4 best / pewter beige - poze aici: http://picasaweb.google.com/catalinmarica
mercedes benz w203 2.2 elegance / Gri

Popilyk
Posts: 5
Joined: 18 Jan 2008, 17:36
Auto:
Location: Constanta

Post by Popilyk »

aless wrote:...se pare, ca ultima moda este lipsa acestora.
Si parca arata mai bine fara ele.
arata...adevarat...dar cand iesi din supermarket shi vezi k pe portiera ai o zgarietura d la idiotu kre a fost langa tine...ai cam vrea sa lasi moda pentru podium si sa accepti realitaea...masina tre sa fie si practik. bandourile isi au rostu

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Post by lookas »

Popilyk wrote: arata...adevarat...dar cand iesi din supermarket shi vezi k pe portiera ai o zgarietura d la idiotu kre a fost langa tine...ai cam vrea sa lasi moda pentru podium si sa accepti realitaea...masina tre sa fie si practik. bandourile isi au rostu
la un exercitiu de imaginatie, se poate vedea ca sunt putine cazurile in care te ajuta la ceva...
2 masini parcate perpendicular pe bordura:
- una iese cu viraj si o atinge pe cealalta. aproape sigur NU o va nimeri in bandoul lateral, ci in locul unde bara de protectie a celei care iese are un maxim. ambele vor avea urme vizibile.
- pasagerul din spate deschide usa prea tare (si pt pasagerii din spate, asta e foarte probabil, pt ca in general accesul e mai greu pe locurile astea) o atinge pe cea de langa mult prea sus pt a o mai proteja orice bandou ar avea. urme vor aparea pe amandoua.
- soferul/pasagerul din fata deschide usa prea tare, bandoul lui il protejeaza, pt ca in general se va situa pe punctul de maxim exterior al usii, dar tot poate aparea un aspect negativ: masina parcata in || ar putea ramane cu indoitura sau urme de cauciuc

deci, cu exceptia cazului in care usa e deschisa si loveste cu bandoul in obstacol, nu vad alt rost practic (si asta chiar se poate evita cu putina atentie... e usa ta, masina ta...). in balanta cu riscul de mizerie si umezeala pe care le poate atrage bandoul intre el si usa, cred ca e mai bine fara.

thunder80
Posts: 19
Joined: 09 Jan 2008, 16:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by thunder80 »

Eh mie mi-a fost lovita masina veche de 2 ori in parcare cam rau. De ambele dati badourile s-au facut praf dar usa in sine nu a avut nici macar o zgaraietura asta in conditiile in care aripa era praf. Eu zic totusi ca o aripa poti sa o schimbi mai repede ceva decat aripa + 2 usi :P.

La fel cand deschid usa se mai intampla din cauza spatiilor restranse din parcari (mai mult din cauza celor care parcheaza) sa mai ating usa celui de langa. Pt ca o deschid incet cu badoul protejez si usa mea si a lui (nu cred ca cineva trage de usa aia sa o deschida cu toata forta) pt ca daca nu ar fi bandourile as putea totusi sa-i las niste puncte si posibil si el mie.

Eu zic in orice caz ca bandourile sunt f folositoare - daca sunt si ceva mai solide chiar iti pot salva usa la vreo ocazie :). (sper sa nu fie cazul oricum)
Kia Cee'd 1.6GSL MT classic + optionale, piston gray

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Un site de accesorii auto/bandouri in special si nu numai
www.auto-accesorii.ro
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

Wild Bear
Posts: 30
Joined: 12 Dec 2007, 17:16
Auto:
Location: Sibiu

Post by Wild Bear »

caam sd wrote:covoare cauciuc 250ron
IMG/dimitrie cantemir 8)
nu stiu daca e scump sau nu, eu am comandat
Vreau sa te intreb daca le-ai vazut. Se potrivesc bine pe Ceed.
Pretul nu este mic dar fata de pretul presurilor originale este bun.(84 euro fara tva) Nu stiu daca ai vazut preturile de pe site-ul dealer-ului din ungaria unde pretul celor originale este destul de bun, dar nu stiu daca este cu sau fara tva.
http://www.kiagodollo.hu/modellek/ceed/ ... rlista.pdf
Eu m-am gandit pentru inceput sa-mi cumpar un set de presuri de mocheta care nu sunt prea scumpe in jur de 60 lei la dealer-ul din Sibiu si cu prima ocazie cand o sa ies din tara sa-mi cumpar pe cele originale.
Kia CEED Sw 1.4 Classic +optionale
http://picasaweb.google.com/ciocanliviu

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Eu am luat presurile de cauciuc de la Metro, iar cele din textil sunt comandate odata cu masina, presuri cee'd.

Wild Bear
Posts: 30
Joined: 12 Dec 2007, 17:16
Auto:
Location: Sibiu

Post by Wild Bear »

scubli wrote:Eu am luat presurile de cauciuc de la Metro, iar cele din textil sunt comandate odata cu masina, presuri cee'd.
Cum sunt cele originale de mocheta? In poza arata foarte bine si mai au si posibilitatea sa le fixezi sa nu se deplaseze.
Kia CEED Sw 1.4 Classic +optionale
http://picasaweb.google.com/ciocanliviu

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Wild Bear wrote:Cum sunt cele originale de mocheta? In poza arata foarte bine si mai au si posibilitatea sa le fixezi sa nu se deplaseze.
Arata foarte bine, cel putin cel al soferului are zona unde iti sta calcaiul putin intarita si in lateralul presului inscriptie "cee'd". Alta chestie, presurile se potrivesc perfect, si au o gaurica in capat ca sa se fixeze pe acel suport de langa scaun. Fara sa te trezesti cu jumate de pres sub pedale, cum se intampla la cele universale.

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

super misto mochetele originale,dar au un mare defect....pe timp ploios,omatos,noroios,etc trebuie sa ai presuletz de sters pe picioare cu tine,ca altfel ai de munca la greu.pe linga asta,cind e vorba de zapada,oricit de bine te-ai scutura pe picioare inainte de a te urca in masina,mai ramine oaresce pe talpi,care se topeste si se impregneaza in mocheta,si sa nu-mi ziceti voi ca stati de fiecare data sa scoateti mochetutele sa le puneti la uscat.estetice,dar din pacate nu sunt practice.eu am mers pe cele originale kia de cauciuc si nu am ce le reprosa(poate pretul,dar nu mai conteaza acum...) :)
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Da, adevarat ca se murdaresc, dar toamna, iarna, primavara tin peste ele presurile de cauciuc.
Doar cand vremea devine frumoasa renunt la cele de cauciuc, in plus, le curat si aspir cat de des sa nu intre in ele praful sau mizeria.

Rimi Timisoara
Posts: 315
Joined: 03 Feb 2008, 11:55
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by Rimi Timisoara »

Salut!
Pentru tavite portbagaj (tava portbagaj) incercati si pe rimimg.ro
Sunt personalizate pe model / an de fabricatie / caroserie etc..., iar pretul este :) . Au si universale (dreptunghiulare) mai ieftine, dar cred ca merita cele speciale.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Kia Ceed HB/5 2007.01- 39,92 139,74 portbagajul inferior
Kia Ceed HB/5 2007.01- 39,92 139,74 portbagajul superior

Adica ala inferior este cea compartimentata?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”