Dezactivare inchidere automata a portierelor -prin scanner

Cum se rezolvă diverse probleme
crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by crispisu »

Joco wrote:Se poate seta 20km/h, 40km/h sau sa Nu se incuie. Dar numai prin scanner.

Cei care vin la intalnire au posibilitatea de a-si seta gratis in ce pozitie vor.

Joco
se poate si la cerato? :oops:

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Joco »

NU stiu, dar daca este de generatie noua este foarte probabil. Oricum, daca meniul BSI permite eu am scaner si pentru Cerato.
Pot sa spun concret, daca imi dai tipul/anul/motorizare.
Daca vii la intalnire facem pe loc :)
Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by crispisu »

cerato sedan/2007/1,6 crdi
rosu!!! :D

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Joco »

Din pacate in meniu nu apare ca BSI (daca are) poate fi accesat.
Dar ai funtia de inchidere activa in masina?

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by ida01ro »

Malte wrote:Cea mai misto faza este cand te dai jos din masina (fara ca sa opresti motorul) si vrei sa iei ceva de pe bancheta din spate,vezi ca nu se deschide usa,intri iar si incepi sa butonezi :lol:
...daaa si daca ploua tare este si mai faina faza ! :lol: trecand peste gluma, incuiatul usilor+porbagajului in mers mi se pare o functie utila, mai ales cand stai la semafoare si ii impiedica pe meseriasi sa te fure!

Pana la urma este doar o chestie de obisnuinta, la fel ca si folosirea centurii de siguranta ! Recunosc ca din cauza de ..ceed 8) imi pun centura reflex, fara sa mai gandesc....

drumuri bune
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

Da intradevar .... sunt multe inconveniente frustrante care raman nerezolvate. Chiar daca problema cu deschiderea usilor din interior se rezolva cu solutia oferita de colegul de mai sus (se trage de 2 ori de maner) ... raman inca cateva inconveniente stupide si frustrante ... orice tine de "a deschide vreo usa din exterior" ...

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Radoo »

Toate chestiile astea au fost gandite pt siguranta noastra si vorba lui ida01ro de cand cu cee'd deja e in reflex centura. Cand am fost in service cu problema telescoapelor cel de acolo m-a intrebat daca nu vreau sa-mi dezactiveze sunetul pt centura ca e enervant, si am zis nu categoric. Are rolul lui foarte bine definit, numai ca la noi e tendinta de a dezactiva tot felul de chestii care ne dispera, dar care defapt sunt in beneficiul nostru. Iar treaba cu usile daca nu mai vrei sa apesi pe buton ii poti sune pasagerului frumos sa nu traga de manerul ala pana-l rupe, ci de doua ori.

La treaba cu usile din spate nu ma pronunt ca eu nu am. :mrgreen:

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by costelo »

Joco, stiu ca esti taticu la toate Ceed-urile de pe forum , dar spume-mi te rog , se poate ca sunetul ala... de clopot de biserica... de la senzorul de centuri sa inceapa sa dangane de pe la 40 km incolo.
Daca merge modificat vin la intalnirea de la BV. , daca nu ... tot vin :D
Multam
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

cmg_george

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by cmg_george »

:) am putea deschide un topic: Intreaba-l pe domnul Joco. :) tot respectul pentru el, as vrea sa existe astefel de oameni in fiecare service din tara.

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by andreii2000 »

Obscurule, sincer, tu si tatal tau mi se pare ca va stresati fara motive. Era mai bine la dacia veche unde deschideai usile in mers ?
Am un Logan, la care majoritatea functiilor de inchidere la usi sunt ca la Cee'd.
Probabil ca exista in multe masini moderne astfel de functii.
Din cate am inteles, si la Golf e acelasi sistem de inchidere al usilor.
Dar sa pleci de la asta si sa incepi sa exagerezi in genul : rahat de usi, rahat de masina, etc mi se pare caraghios.
Nu inteleg de ce e asa complicat sa deschizi toate usile cand trebuie sa urce cineva, pt ca apoi sa se inchida toate automat. Iar cu trasul de maner, pana si soacra mea (care e total atehnica) a inteles ca daca nu trebuie sa traga de maner pana nu deshid eu de la buton.
E chestie de siguranta, zi mersi ca le ai, nu arunca cu noroi in ceva foarte bun.

Cand vei avea copii vei fi foarte incantat de aceste sisteme de siguranta, care conteaza f. mult si te scutesc de griji si stres.

O cunostinta de-a mea a murit anul trecut cazand dintr-un tico pt ca s-a deschis usa la o curba si au calcat-o masinile care veneau din spate. Daca ar fi avut sistemele astea de inchidere automata ar mai fin viata si acum, nu avea decat 30 de ani.

Deci, sfatul meu: ia-o usor si nu te agita pt. niste chestii foarte bune.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Joco »

costelo wrote:Joco, stiu ca esti taticu la toate Ceed-urile de pe forum , dar spume-mi te rog , se poate ca sunetul ala... de clopot de biserica... de la senzorul de centuri sa inceapa sa dangane de pe la 40 km incolo.
Daca merge modificat vin la intalnirea de la BV. , daca nu ... tot vin :D
Multam
Nu se poate. Probabil din considerente de siguranta fabricantul nu a lasat ca prin meniu sa se modifice acest prag.
Si nici nu se poate deconecta. Cel putin din meniul BSI. Daca sunt unii, care intrerup "clopotelul" asta-i altceva, dar din program NU se poate seta sa taca.
Daca se intrerup artificial firele de la gong, se va seta un cod de eroare permanent in BSI.
Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

@andreii2000: intre sistemul asta de blocare a usilor si sistemul de protectie special conceput pentru copii ca sa nu deschida usile din mers e/sau ar trebui sa fie o diferenta !!! Sistemul acela pentru copii despre care vorbesti tu se prezinta sub forma unor sigurante la usile din spate astfel incat acestea sa nu poata fi deschise decat din exterior - si este prezent pe foarte multe masini - si este un sistem super destept si super inteligent cu un scop muuuuult mai clar si bine definit.
Dar nu vreau sa incep o polemica ... pe mine unu nu ma mai deranjeaza pentru ca nu mai este masina mea acum. Iar pe tatal meu il deranjeaza iar eu il inteleg de ce. Cam atat ...

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Joco »

Eu personal am setat functia pe "mute" :) . Si pe ai mei ii deranja faptul ca trebuie sa dea la clanta......
Daca vreau totusi sa blochez usile pentru siguranta, le blochez din buton...si gata.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

Joco wrote:Eu personal am setat functia pe "mute" :) . Si pe ai mei ii deranja faptul ca trebuie sa dea la clanta......
Daca vreau totusi sa blochez usile pentru siguranta, le blochez din buton...si gata.

Joco
Corect. Sistemul lasat pe manual mi se pare mai corect ... parerea mea.

Tzepozzz
Posts: 85
Joined: 29 Oct 2008, 13:11
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Tzepozzz »

eu abia astept sa scot functia asta...uneori devine foarte enervanta
Cee'd 1.6 Dizalake 115 PS/ Pewter Beige/ City

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”