Jante si anvelope cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Nesta3 »

Pe 17 recomand si Matador Hectorra 2.Extraordinare pe ploaie,stabilitate foarte buna si silentioase.Produse de Continental.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

am pus ei eu acum o saptamana dunlop sport max rt 205/55/r16 pe masina.
ca si silentiozitate nu exista grad de comparatie. am mers cu 190 pe autostrada bucuresti constanta pe prima portiune unde stiti cat de nasol e drumul si erau foarte silentioase. in viraje se descurca excelent. la consum parca e o idee mai sus decat energy saver. dar sunt foarte multumit. au si un profil nteresant.
sa vedem cat tin.
pe ploaie inca nu le-am testat.
pe mine m-a incantat si faptul ca au protectie de janta.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by djniki4 »

Confirm cele spuse de @bondalicir . Am si eu Dunlop Sport Maxx RT pe 205/55/R16 de anul trecut si sunt niste cauciucuri foarte bune. Aderenta excelenta pe ploaie dar si pe uscat, cat despre zgomotul produs in mers v`a pot spune ca sunt super silentioase.
O alegere excelenta pentru cei care vor cauciucuri raport calitate/pret .

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by sonty »

panzer wrote:Le-am pus azi dimineata: 4x Energy Saver +, Dot 0214, Made in Italy. 195 65R15 91H
Am decis ca mai bine le arunc ca au imbatranit, decat sa cumpar cate un rand la fiecare sezon.
si eu sunt fix in aceeasi situatie ca tine, doar ca eu am cam 12.000km pe an, ceea ce pentru mine inseamna ca am nevoie de un set pe care sa fac cam 60.000km, iar tu unele pe care sa faci 120.000km. asta pana sa le arunci din nou de batrane si coapte. parerea mea e ca ai facut alegerea buna, iar eu cred c-o sa incerc dunlop ca sa pot sa le arunc linistit ca s-au uzat in 6-7 ani. goodyear a avut un coleg pe un megane si le-a tocat in cam 2 ani si vreo 40.000km (cu siguranta n-a avut fix modelul efficient grip, ci probabil ultra grip).
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Bine ca s-a dezghetat topicul dupa ce am cumparat eu gumele. :twisted:

Majoritatea gumelor recomandate aici (sport) nu se fac pe 15".

Exista pe fiecare cauciuc un WEARFACTOR (=400 pe michelin energy saver). Mai jos de atat si ca % stiti cam cat o ar tine cauciucurile fata de Energy Saver pe care le-am avut cam toti, mai putin cei cu Primacy HP.

Nu va lasati pacaliti de prima impresie: cauciucuri noi sunt mult mai faine decat cele vechi (indiferent de model). Comparatia se poate face pe masini identice, gume din acelasi an, conduse una dupa alta. Asa ca impresie va pot spune ca sunt suprins de cat s-a scurtat distanta de franare chiar si fata de Nokian-urile de iarna (f moi - deci f eficiente la franare).

Goodyear Efficient Grip Performance s-au montat la masina din fata mea (un Auris) tot 195. Arata mai bine cu 3 striatii pe mijloc, si cel mai probabil sa vor comporta mult mai bine pe ploaie. Chiar si la pipait sunt mai moi decat Energy Saver. Mie unuia mi s-au parut si mai usoare. Pretul acelasi. (mai scump Michelin, dar se compenseaza cu un voucher).

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by sonty »

mi-au venit dunlop-urile si intrucat am fost bou si nu m-am uitat atent la profil in poze am fost si surprins de densitatea mai mica de canale de scurgere pe suprafata de rulare. si cauciucul pare mai moale la apasarea cu unghia, ceea ce pana la urma e ce-am vrut.

o intrebare am: ce-ati facut cu alea vechi?
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Doneaza-le la o vulcanizare. Sunt multi soferi de Logan mai ales care merg pana "la sarma" si isi cumpara cauciucuri de 8-9 ani care mai au inca un pic de "carne" pe ele.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

sau mai bine la tara cuiva sa le puna pe caruta, decat sa risti sa te trezesti ca intra in tine pe strada unu d-asta echipat cu slick-uri...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Razica »

Azi am cumparat pentru ceed 2 bucati GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE - 91 H 195/65 R15 la 242 ron bucata. Dot-ul este 0714 si sunt made in Germany.
@sonty sa stii ca si la goodyear, comparativ cu energy saver (cu care a venit masina) si cu hankook optimo k415 (cu care a venit i30-ul echipat), cauciucul este mult mai moale la apasare.
Baietii de unde le-am cumparat mi-au spus ca modelul asta are o medie de viata de vreo 40.000 km.
Ca si comportament rutier, deocamdata nu pot sa ma pronunt.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

Dupa ce am mers cam 2 saptamini cu GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 215x50x17 (nu pe Ceed) pot sa spun ca este cea mai buna alegere in ceea ce priveste raportul calitate /pret.
Sint foarte silentiose , foarte usoare (8 kg) , aderenta excelenta pe umezeala , stabilitate perfecta. Dar fiind foarte moi si elastice a trebuit sa maresc presiunea la 2,4 .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

eu am 2.8 pe fata si 2.6 pe spate si tot mi se pare ca mai trebuie :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

Am bagat azot la 2.2, cat e recomandat pe eticheta de pe stalpul masinii. Oricum pentru bucuresti eu le las un pic mai moi din cauza gropilor.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

quelloo wrote:eu am 2.8 pe fata si 2.6 pe spate si tot mi se pare ca mai trebuie :P
Si mai elimini cate o piatra de la rinichi din cand in cand? :P

Eu le-am avut din greseala la 3.0 si mi se parea ca ma zdrangane de ma rupe. La revizie s-au prins ca sunt f umflate iar acum am iarasi masina confortabila.

PS: inca mai astept voucher-ul de la 100 lei de la Michelin! [-X

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

daca nu ma insel pentru masina incarcata cam 2.6 apare si pe stalp pentru jantele de 17 (si acum am si anvelope diferite fata de cele din fabrica cu alti indici) nu simt ca ma zdruncina cu mult mai tare decat cele de iarna (normal se simte diferenta destul de mare in gropile bucurestiului dar in afara doar ma bucur de stabilitatea in plus)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Visatoru'
Posts: 15
Joined: 03 Apr 2014, 15:45
Auto: B-100-XXX

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Visatoru' »

Salut! Credeti ca ET40 iese prea mult in afara? Am pus ochii pe niste jante de 15 inch Dezent RE 5x114.3, 6J cu ET 40. Pe site-ul celor de la Dezent apare ca ar fi compatibile atat varianta asta cat si cea cu ET 48. E posibil sa atinga aripile pe spate daca e incarcata masina? Ma gandesc ca ar trebui sa fie ok in conditiile in care latimea este de 6 inch.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”