Jante si anvelope cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

de astazi sunt fericitul posesor al unui proceed 1.6dsl cu pachet sport si implicit jante pe 17. toate bune si frumoase, jantele superbe, bine ingrijite, insa anvelopele care sunt cele originale care au venit cu masina in 2009 sunt michelin primacy hp. acum sunt groaznic de galagioase, se aude ca si cum ai avea probleme cu rulmentii...
mai sunt colegi care au experienta cu anvelopele pe 17, ca eu recunosc sunt prima data pe dimensiunea asta si ma cam deranjeaza. eu vad doua variante: schimb anvelopele daca recomanda cineva ceva mai silent, sau schimb jantele pe 16 ca acum de exemplu am luat pe primul ceed michelin primacy 3 pe 16 si sunt super ok. silentioase si se descurca si bine...
so... orice sfat e bine venit. momentan abia astept sa trec pe cele de iarna sa se faca liniste.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

pai mai silentioase decat jantele mai mici nu or sa fie. incearca alte anvelope cu nivel de zgomot mai mic. Din experienta proprie iti zic ca te obijnuiesti in cateva saptamani (aceeasi senzatie o am si eu cand schimb de pe iarna pe vara 15-17, si anvelopele mele de vara sunt orice numai silentioase nu, ca nu a fost o prioritate pt mine)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

Chiar pe tine vroiam sa te intreb ca stiam ca ai o masina asemanatoare. Ai dreptate cu obisnuitul. Deja parca ma deranjeaza mai putin. Acum am si eu proceed alb. Facem clubul cu proceeduri albe. :))
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

Felicitari :)
s-o stapanesti sanatos. am vazut acum: e cu de toate :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Nesta3 »

Cred ca sunt zgomotoase si din cauza faptului ca au ceva vechime.Cele mai bune atat ca nuvel de zgomot cat si ca performante,sunt Goodyear F1 Asymetric Fp( B-B 68db), Michelin Primacy 3( C-A 69db),Vredestein Ultrac Cento (E-C 67db).Si ar mai fi si Toyo Proxes.Toate sunt pe 225/45/17, iar indicii indicati in paranteze sunt,in ordinea asta, Consum-Aderenta- zgomot rulare.Pret intre 400 si 500 lei bucata.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-d ... 4-y-xl.htm
- nu zic sa iei de la astia ca poate sunt mai ieftine prin alte parti dar ei sunt primii care mi-au aparut pe google :)
sau astea: C -consum; A -aderenta; 67db -zgomot; Y -indice viteza; 94 - indice incarcare; XL
Last edited by quelloo on 04 Nov 2015, 12:27, edited 1 time in total.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by stenso »

Anul asta am mers pe mana lu Good Year ultragrip performance. Am si pe 16 si pe 18. Multumit de ele. Am avut la cele de 17 Dunlop sport max si au fost si alea ok ca si zgomot. Vezi sa nu aiba mici galme ca alea dau zgomot "ca de rulment", sau poate ate/sarme rupte...deci intr.un cuvant este de la vechime.... cu u ele noi se schimba treaba.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

Multumesc pentru sfaturi. La primavara probabil o sa caut ceva oferte pentru anvelopele de mai sus
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Viper wrote:
panzer wrote:Tb sa cumpar si eu inca 4 bucati pt masina noua. Dupa experientele cu WR D3 nici nu ma mai uit la alte marci. Pur si simplu Nokian sunt din clasa lor separata.

Intrebarea este WR D3 sau WR D4? Pretul pare la fel, compozitia n-o sa ne-o spuna nimeni niciodata. Profilul este un pic diferit.
Eu am dat comanda pentru 4 bucati Nokian WR D4, am vazut ca stau putin mai bine la aderenta pe suprafete umede (clasa B fata de C la WR D3)...acum sa vedem.
Au venit cele 4 - WR D4: doua au mers pe fata la masina veche si 2 au mers pe fata la masina noua. :)

Sa vedem.

PS: mi-au rupt un senzor de presiune! Cica e comandat dar nu e pe stoc in Romania! Sa vedem, zilele astea ar tb sa ma sune sa ma duc sa mi-l schimbe.

Daca aveti asa ceva pe masini, stati langa meseriasi, cand baga levierul sa scoata cauciucul sa nu il bage in zona valvei ca acolo pe spate este si senzorul.

Viper
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2014, 19:11
Auto: Kia Ceed 1.6 GDI

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Viper »

panzer wrote:
Viper wrote:
panzer wrote:Tb sa cumpar si eu inca 4 bucati pt masina noua. Dupa experientele cu WR D3 nici nu ma mai uit la alte marci. Pur si simplu Nokian sunt din clasa lor separata.

Intrebarea este WR D3 sau WR D4? Pretul pare la fel, compozitia n-o sa ne-o spuna nimeni niciodata. Profilul este un pic diferit.
Eu am dat comanda pentru 4 bucati Nokian WR D4, am vazut ca stau putin mai bine la aderenta pe suprafete umede (clasa B fata de C la WR D3)...acum sa vedem.
Au venit cele 4 - WR D4: doua au mers pe fata la masina veche si 2 au mers pe fata la masina noua. :)

Sa vedem.

PS: mi-au rupt un senzor de presiune! Cica e comandat dar nu e pe stoc in Romania! Sa vedem, zilele astea ar tb sa ma sune sa ma duc sa mi-l schimbe.

Daca aveti asa ceva pe masini, stati langa meseriasi, cand baga levierul sa scoata cauciucul sa nu il bage in zona valvei ca acolo pe spate este si senzorul.
Dar ai schimbat anvelopele la o reprezentanta KIA?

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Nope. La niste baieti de pe marginea drumului.

Viper
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2014, 19:11
Auto: Kia Ceed 1.6 GDI

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Viper »

panzer wrote:Nope. La niste baieti de pe marginea drumului.
Si iti suporta aia contravaloarea senzorului? (cam cat costa un senzor din acela?)

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Azi trebuia sa vina comandat de ei. Cam 200 lei unul. Asta m-a oprit sa imi cumpar al doilea rand de jante.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”