Jante si anvelope cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by megaptera »

Am eu montate pe masina Goodyear Efficient Grip Perfomance, am vreo luna cu ele si sunt mute, nu fac zgomot, au 69 decibeli, tot atat au si Dunlop-urile.

eu le-am luat de aici:
http://www.anvelopearagrup.ro/195-65r15 ... rf-gy.html

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

In acest moment din ceea ce se gaseste pe piata cred ca Goodyear Efficient Grip Perfomance ar fi cea mai buna alegere ( si eu am asa ceva ).
Cel mai bun raport calitate pret ( chiar un pret destul de mic incit iti pui intrebari) , DAR : sunt foarte silentioase , foarte moi incit probabil ca nu vor duce mai mult de 30 - 40.000 km , cu foarte buna aderenta pe umezeala.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by eugeniuz2005 »

Grozave sunt si Dunlop SP Blue Response 195×65×15
Si, in teorie, mai silentioase decat Good Year (de asta le-am si luat). Daca le compar direct cu fostele Semperit SpeedLife 195×65×15 sunt mai linistite (cu puntin insa).
Nu am idee inca cum sunt pe apa (unde fostele erau super, mai ales la viteza de autostrada si pe apa multa).
M-as fi bucurat mai mult sa fi fost Made in Germany dar e bun si Poland.
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Stie cineva ETul de la jantele de 15 pe Ceed 2? Adica se potrivesc jante-le de la Ceed 1 la ceed 2?

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

E foarte bine ascunsa informatia. :roll: Nici dealerul nu stie!

Intr-un catalog de accesorii din UK, este codul jantei de otel: 52910A6000PAC. Apoi cu Gogu se gaseste piesa la Mobis pe site. Ofset (ET) = 46. Doar un pic diferite de cele vechi care erau 45. Exista insa o sansa ca jantele mele ET40 sa nu intre pe noul Ceed!

M-am gandit ca poate mai foloseste cuiva. Macar dealer-ului. :)

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by crinamatei »

panzer wrote:Stie cineva ETul de la jantele de 15 pe Ceed 2? Adica se potrivesc jante-le de la Ceed 1 la ceed 2?
ma gandesc ca ai putea testa pe ceed 2 gasit aci pe forum

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Cand am fost ultima data la Autosoft sa echilibrez rotile de vara...surprize suprize 2 din cele 4 anvelope ale mele GY Efficient Performance prezinta o bataie in sensul ca sunt 'ouate' mai pe romaneste.
Mi le-au pus pe spate deocamdata..toate bune si frumoase ma adresez garantiei numai ca anvelopele sunt cumparate de pe anvelopejantepromotii.ro din...Sibiu.
Le-am scris si i am intrebat ce e de facut...mi-au transmis sa le trimit anvelopele prin curier si vor fi trimise la producator pentru expertiza.
Voi face aceasta operatiune dupa 1 mai..pentru ca banuiesc ca va trece cam o luna pana se intorc. Intre timp voi fi dalmatian: 2 anvelope de vara plus jante argintii pe fata; 2 anvelope de iarna plus jante negre pe spate :).
Anvelopele au 1 an si 9 luni- in iulie expira garantia.
Tin eu minte ca si cand le-am montat erau 'ouate' dar cei de la Autosoft mi au spus ca probabil din cauza transportului de la fabrica- si ca isi revin in timp. Ei iata ca nu si au revenit..sunt curios ce iese si daca mi le schimba.
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Ogy »

A cumparat cineva de aici:
https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-g ... 6-91-v.htm
Sau daca gasesc pe vreun alt site produsul mentionat in link?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

am luat eu anvelopele de vara in 2013 de la ei. sunt ok. nu erau chiar cei mai ieftini de pe piata dar pentru mine a contat ca puteam sa le iau in rate pe cardul de credit.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Ogy »

Multumesc. Intreb ca nu le gasesc pe alt site. Dar o sa pun o intrebare....

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by GabiA »

Am ramas la Dunlop SP BlueResponse.
Sunt cam la fel de zgomotoase(sau silentioase) ca cele de iarna :))), dar ok fata de Continentaluri.
Problema mea este zgomotul pe un asfalt care nu e neted perfect, iar majoritatea drumurilor sunt destul de proaste.
Sunt curios daca doar a mea are problema asta.
Eu suspectez ca ar intra plasticele in rezonanta.
Ce as putea sa ii fac?
Am studiat putin topicul cu izolarea fonica. Daca as gasi unde sa fac operatiunea asta, sa coste rezonabil si sa aduca liniste in masina, as fi interesat
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Liniste nu e nici in S-Classe dintr-un motiv f simplu: fiecare material de antifonare are o anume consistenta, deci foloseste f bine intr-o anumita plaja de frecvente. Masina/motorul produce zgomot neuniform. Astea bituminoaste sunt facute sa compenseze vibratiile si joasele mai degraba decat mediile si inaltele. Vor atenua intr-adevar zgomotul, dar sa nu astepti la "sala de cinema".

Merita f bine pe portiere. Uite un material bun. Portierele se poat face si DIY f simplu. Restul depinde de indemanare. Vezi ca se izoleaza si usa pe interior si fata de usa. La mine in sematura gasesti niste poze in topicul cu Hertz.

Uite aici un exemplu diy luat la intamplare dupa google "isonorizare habitaclu".

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Nesta3 »

Eu vreau sa fac in urmatoarea perioada o insonorizare totala a masinii(fara plafon).Am deja insonorizate usile(usa,tabla intermediara,fata usa si haionul.Urmeaza podeaua, oalele amortizoarelor spate,porbagajul si pasajele rotilor(aripilor dupa demontarea contraaripilor).
Voi folosi,ca si pe usi, Silent coat, un pachet de 40 coli care acopera o suprafata de aprox. 4m2.Peste acesta,voi aplica pasla fonomin,care e foarte ieftina.Costul total va fi undeva la 400lei: insonorizant,pasla,drgresant.
O sa postez in topicul dedicat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

=D> =D> =D> Asteptaaaaaaammmmm , fotografii si rezultat
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

=D> si eu astept un test drive :) dupa operatiune.

Despre plastice: la ultima revizie si mecanincului i s-a parut ca zdrangane cam tare plasticul. Ne-am uitat si am gasit o cutie care flutura cam libera prin bord: de la senzorii de parcare!

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”