Jante si anvelope cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
burciu_19
Posts: 77
Joined: 02 Oct 2008, 19:09
Auto:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by burciu_19 »

Hei am si eu de vanzare de pe fostul meu ceed urmatoarele chestii , nu de alta dar maine poimaine vine iarna 1set roti iarna jante tabla originale , anvelope master steel 186/615 , capace originale vopsite negru , piulite originale
pret 200euro sau 850ron
tel.0762958929
pro-ceed

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

Am pus asta primavara anvelope sport max rt si am mers pana acum cam 9000km. Am sesizat insa ca s au tocit mai tare pe spate decat pe fata. A mai patit cineva asa ceva? Am masurat azi cu sublerul si pe fata mai aveam 6.5 mm si pe spate vreo 5mm. Este normal? Recunosc ca am facut doua drumuri de vreo 500 600 km cu masina extraordinar de incarcata. Dar totusi mi se pare ciudat. Geometrie am facut asta primavara la masina si a iesit ok.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

@bondalicir : ar fi normal sa se toceasca cum zici tu doar daca incarcatura a fost preponderent pe spate ( supraincarcat portbagajul ) si nu ai marit presiunea in anvelopele spate , cu cel putin 0,5 atm.
Doar in aceasta situatie suprafata de contact ar fi crescut, deformarea anvelopelor respectiv incalzirea lor s-ar fi marit, iar daca cei 5-600 km i-ai fi facut pe drumuri cu multe curbe ( frecare mare pe asfalt) atunci ar fi fost posibil sa se uzeze mai mult pe spate.
Daca nu , schimba-le pe fata si mai urmareste-le putin .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

Masina a fost incarcata uniform. 4 adulti. Un copil cu scaun masina. Portbagaj full ochi. Si portbagaj deasupra de vreo 450 de litri. Stateau rotile spate de ziceai ca mai are un pic si pica pe burta. Recunosc ca nu am marit presiunea. Cat trebuia sa pun 2.7? Drumul a fost catre mare pe autostra da si unul spre bacau pe e85
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

Ei , 2,7 ar fi fost cam prea mult dar un 2,5 ar fi fost probabil bine.
KIA nu spune ca ar trebui marita presiunea , ei merg pe presiune constanta de 2,2 dar limiteaza incarcatura la max 600 kg ptr anvelope intre 195 si 225 si cam max 500kg ptr. anvelope de 185.
Majoritatea producatorilor auto recomanda cresterea presiunii cu cresterea incarcarii deoarece este mult mai periculos a merge cu o anvelopa sub presiune decit cu suprapresiune , respectiv cu o anvelopa cu gradul mai mare de deformare.
S-ar putea sa fie o cauza si presiunea dar si incarcatura dar banuisc ca tu ai montat Dunlop care dupa parerea mea sunt putin mai moi din fabricatie pentru cresterea aderentei.
Dar ai fost atent , uzura este uniforma ?
Pentru ca incarcatura , datorita constructiei puntii influenteaza atit unghiul de cadere cit si convergenta caz in care uzura ar fi mai pronuntata pe interior.
Eu as zice in continuare sa schimbi anvelopele fata -spate si sa le studiezi dupa inca vre-o 1000 km pe drumurile patriei
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

Problema cu tocitul pe interior am avut cu vechile anvelope. Dar aveau multi km aprox 80000-90000 deci nu mi am facut probleme. Acum insa sunt mai tocite o idee mai mult pe exterior pe spate ceea ce mi se pare ciudat. Repet geometria a fost facuta in primavara si masina nu a suferit nici un soc de atunci sa zici ca se putea modifica.
Oricum judecand dupa cum se tocesc dunlopurile astea probabil ca nu tin mai mult de 30000km. Asa ca trec inapoi pe michelin schimbul urmator ca au tinut mult mai mult.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by mdr_mirel »

Am cumparat si eu pana la urma 4 anvelope de iarna RIKEN SNOWTIME B2 XL 205/55R16 (dot saptamana 40 din 2014) la pretul de 931 lei toate 4 la care am beneficiat de transport gratuit.Deja am facut cu ele un drum in Germania de 3400 km si pot spune ca se comporta destul de bn pe asfalt fara zapada la temperaturi de -1 pana la 15 grade,acestea fiind temperaturile pe care am mers pe parcursul acestui drum.Acum astept sa vad si cum se comporta pe zapada ,ca pe cea de sambata nu am prins-o fiind plecat de sambata dimineata.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Toti cei care in primavara ati cumparat Dunlop-uri Blue Response cum sunt anvelopele pe ploaie? Nu ati mai revenit cu impresii. :(

In alta ordine de idei, am schimbat pe iarna. Nokian-urile m-au mai surprins inca odata. Sunt in al 5-lea an. Echilibrate anul trecut pe vremea asta, dupa un sezon pe masina (cam 12.000 km sezonul trecut) si o vara in pod, nu au avut nevoie de echilibrare. Asta dupa ce nenea de la vulcanizare mi-a cantat ca se tocesc ne-uniform si e nevoie de echilibrare. A ramas masca si el. Macar mi le-a montat gratuit ca a pierdut pariul. :mrgreen: Evident ca au stat pe jantele de otel originale.

Pana acum in materie de anvelope sunt happy cu alegerile facute: Michelin de vara, Nokian de iarna.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

@panzer: Pe aceeasi varianta merg si eu si sunt foarte multumit desi cu Michelinurile mele am ajuns la 7 ani . Stratul de rulare inca este foarte bun , pe sosea uscata se comporta excelent dar se simte totusi ca au obosit.
Dar tu pe ce Nokian de mergi ? Mi se par cele mai bune anvelope pentru iarna.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

Eu pentru iarna am comandat goodyear ug9. Sa vedem cum or sa fie. Pt vara am luat dunlop sportmax rt si sunt foarte bune dar se tocesc foarte repede. Nu stiu daca apuca 30.000 km. Asta e... trec inapoi la michelin
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

195/65 R15 Nokian WR D3

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

Merci , puteam sa jur ca asa este .
Exact pe aceleasi anvelope merg si eu si sunt excelente .
Le-am recomandat si altora care de asemenea au fost foarte multumiti.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by bondalicir »

am montat si eu astazi anvelopele de iarna Goodyear UG9 pe jante. totul este perfect. sunt silentioase si confortabile... sa vedem cum se comporta in timp.
in schimb sunt cam dezamagit de cele de vara dunlopt sp sport maxx rt. in numai 13.000km cele de pe fata mai au 5-6mm profil si cele de pe spate mai au 3-4mm. valorile mai mici sunt inspre exteriorul anvelopei.
nu stiu ce sa mai fac. nu am mai intalnit niciodata anvelope sa se uzeze mai repede pe sapte. ce naiba nu am tractiune pe spate.
geometria sunt satul de cate ori am facut-o. si la autosoft si la reprezentanta. normal pe spate ar fi trebuit sa se uzeze mai mult pe interior nu pe exterior. si in nici un caz mai mult pe spate.
rotile nu merg infranate, am verificat totul...
ce este de facut? oare sunt anvelopele proaste? as putea sa merg la garantie cu ele? nu mi se pare normal sa se uzeze atat de repede. practic pe spate mai am cam 1-2 mm maxim pt uzura.
incerc sa atasez si o poza cu ultima geometrie facuta la autosoft. poate isi da cineva cu parerea...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by GabiA »

Salut,

In toamna am dat jos anvelopele de vara(Continental Premium Contact 2) de pe jantele de vara pentru ca nu mai suportam zgomotul pe care il produceau. Erau chiar mai zgomotoase decat cele de iarna..
Aici nu exclud o izolare fonica precara a masinii sau o alta problema pe care inca nu am identificat-o.

In consecinta acum sunt in cautarea unor anvelope silentioase si cu aderenta buna. Nu ma intereseaza rezistenta la uzura pentru ca nu fac multi km.

M-am gandit la un Dunlop Blu/Fast Response(nu stiu diferenta dintre ele) 195/65/R15.
https://www.best-tires.ro/anvelope-vara ... e-91h.html

Ca si diferenta de decibeli, dunlop au 68db, iar continental 71 :D

Are cineva aceste anvelope? Cum se comporta pe Cee'd?
Alte idei/variante?
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Ogy »


Post Reply

Return to “Tips & Tricks”