Jante si anvelope cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by BAU »

Toleranta admisa de fabrica ar fi de +- 5 mm.
Tinind cont ca ptr. jantele de 15" ET-ul trebuie sa fie 47 rezulta ca cele cu ET-ul 40 ar iesi in afara cu cca 7 mm ( cred ca este nesemnificativa aceasta cota si nu ar trebui sa atinga in nimic). Dar daca spui acelasi model de jante ar avea si ET-ul 48 , acestea ar fi cele mai indicate.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Visatoru'
Posts: 15
Joined: 03 Apr 2014, 15:45
Auto: B-100-XXX

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Visatoru' »

Merci pentru raspuns. Le iau second si au ET40. O sa vad dupa montaj daca sunt probleme, insa nu cred.

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by panzer »

Am eu pe masina cu ET40 si nu ating de nimic.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by alex79 »

@Visatoru' - cu cat ai gasit jatele dezent? Multumesc!
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Bitza
Posts: 73
Joined: 13 May 2009, 10:29
Auto:
Location: Valcea

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Bitza »

Astazi mi-am cumparat si montat niste Uniroyal RainSport 3 de 205/55/16 - DOT 4713
Am vazut ca pare lumea incantata de ele pe http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Uniro ... port-3.htm si am zis sa le incerc si eu. Bine, recunosc ca eu eram fan al celor de iarna care sunt facute tot de ei si am cautat si pentru vara sa raman in "familie".
Vedem cum se comporta fata de Michelin-uri, care au rezistat 55 000 km. Le-am studiat un pic cand au fost date jos si doua erau tocite la semnele transversale de pe sant, si doua erau cu putin peste acel semn. Una avea o bucata de sarma de vreo 3 cm in interior desi nu pierdea presiune.
1.6 DSL HP City, Machine Silver
Image

Visatoru'
Posts: 15
Joined: 03 Apr 2014, 15:45
Auto: B-100-XXX

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Visatoru' »

@panzer multumesc, confirm si eu ca sunt ok, le-am montat astazi.
@alex79 le-am luat cu 800 de lei, folosite doar 2 luni, impecabile, in garantie. E vorba de modelul Dezent RE silver. Nu rup gura targului insa arata decent (conform cu numele), clasic. Cu siguranta mai bine ca cele de tabla pe care le aveam. Si pe care au ramas montate cauciucurile de iarna.
In alta ordine de idei va recomand vulcanizarea Agusta din comuna Catelu, mai ales daca sunteti din zona. Fac treaba buna la un pret corect. M-a costat 52 de lei (fara atentia data baiatului). Montat caucicuri pe jante, echilibrare si schimbat roti. Presiunea facuta cu azot (dupa ce in prealabil rotile au fost golite de aer).

danicrai
Posts: 3
Joined: 01 Dec 2013, 18:56
Auto: Kia Cee'd

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by danicrai »

Primavara asta am luat jante noi cu anvelope de vara. Le-am luat de pe net de la cineva care aduce din afara. Anvelope Continental PremiunContact2 din 2013 si jante pe 16" de i30. Specifiicatiile sunt identice cu cele de Cee'd la dimensiuni doar difera modelul spitelor. Am cautat sa fie cat mai aproape de stock si sa fie cat mai noi. Cand sunt spalate nu au nicio zgarietura jantele si floarea la anvelope e cam 7,5-7,8mm.

Cu tot cu transport prin curier m-a ajuns la 2200 lei. Mie nu mi se pare ca am dat mult. Daca le-as fi luat noi din magazine ma ducea la 4500 lei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'D SW 2009 1.4L - So Red - City
ODO 100.000
DJ-84-ELF

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

un pret relativ corect mai ales ca sunt jante originale. ai pus tu capacelele de la Kia in locul celor de la Hyundai nu-i asa?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by mdr_mirel »

Ce parere aveti despre aceste anvelope http://www.automarket.ro/anvelope/riken ... 6-94h.html ? Asi vrea sa le cumpar deoarece au un pret destul de bun,dar nu sunt lamurit cu faptul ca sunt Xl. Au indicele de incarcare mai mare,dara banuiesc ca se potrivesc si pe turisme.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Stefan47 »

Un inconvenient ar fi ca sunt mai grele dar sunt mai rezistente avand peretele lateral intarit. Deobicei se pun pe masini cu o greutate mai mare
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Am avut anvelope xl pe ceed ai mi-am blestemat zilele ca imi clantaneau dintii in gura si erau si zgomotoase. Dar daca te impaci cu asta afla ca am indoit o janta si anvelopa nu a avut nimic. Atat de bun a fost peretele

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by quelloo »

am si eu tot XL cu indice de incarcare 94. confirm zgomotul mai pronuntat (dar nush daca e din cauza XL-ului, ca sunt pe la Dunlop cu XL si ceva mai putini decibeli) dar stiam asta inainte sa le cumpar (comportamentul pe ploaie merita sacrificiul zgomotului)
de zdruncinat sincer n-am simtit cine stie ce diferenta fata de michelin-urile originale (pe 17 inch ambele)
sunt clar mai rezistente, am urcat pe niste capete de bare de otel care mai ies din beton cand vrei sa parchezi pe langa parcul IOR (de la vechii stalpi de lumina cel mai probabil) si nu au facut gaura in ele (desi, cand vazusem peste ce am urcat incepusem sa ma intreb unde ma mai imprumut sa cumpar anvelopa noua :P )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by mdr_mirel »

Ms pt informatii ! Din cele cite despre aceste anvelope am ajuns la concluzia ca au mai multe dezavantaje:
-anvelopa mai grea
-zgomot mai mare
-consum mai mare
-sunt mai tari ceea ce face masina mai rigida
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

danicrai
Posts: 3
Joined: 01 Dec 2013, 18:56
Auto: Kia Cee'd

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by danicrai »

quelloo wrote:un pret relativ corect mai ales ca sunt jante originale. ai pus tu capacelele de la Kia in locul celor de la Hyundai nu-i asa?
:lol: da, si am lasat capacele de hyundai la celalalt set de jante care a ramas cu anvelopele de iarna
Kia Cee'D SW 2009 1.4L - So Red - City
ODO 100.000
DJ-84-ELF

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope cee'd

Post by Nesta3 »

Eu am tot XL pe masina..Matador Hectorra2.Zgomot de rulare nu au,rigida e masina oricum de la mama ei si cu jante de 17.Am vazut la vulcanizare un Volvo cu 4 Barum Bravuris noi,225/45/17 care la un drum pietruit de tara,au facut galme si le-a explodat peretele interior.Aveau lateralele moi ca aluatul.Decat asa,mai bine XL.Vedeti sa nu luati XL-uri Runflat,ca atunci e chin si jale.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”