Pilot automat pe versiunea 1.4 Best benzina

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
catalin1984

Pilot automat pe versiunea 1.4 Best benzina

Post by catalin1984 »

A incercat cineva pana acum sa isi puna cruise control pe 1.4 lx best?

Mor dupa asa ceva.

E foarte moale pedala si ma rupe la picior la un drum lung. Chiar ar fi folositor insa nu stiu daca vor/pot dealerii de la MIT MOTORS sa imi puna.


Inca nu am sunat, am vrut sa aud si parerea voastra.

Mersi.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Nu cred ca se poate pune, deoarece comanda acceleratiei este prin cablu.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

catalin1984

Post by catalin1984 »

NIMIC MAI FALS!

Am un prieten cu opel astra H. Comanda pe cablu si are cruise control.


Mai am pe cineva cu un crysler vechi........aceeasi chestie. La asta e chiar din ala inteligent care si accelereaza din buton.

Mai are rost sa dau exemple?

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

...de ce nu intrebi un dealer?
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pe lista de optionale, cruisecontrol'ul nu este disponibil decat pe motoarele de 2.0. Deci, f probabil, sa nu poata fi pus pe 1.4 nici aftermarket
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

se poate pune aftermarket. nu mai stiu unde se vorbea despre asta la noi pe forum, dar se pare ca bulgarii ar monta cruise-control aftermarket.

si in vestul europei se monteaza cruisecontrol aftermarket pe cee'd, dar preturile sunt cam mari pentru noi.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... ition.html

se discuta si pe forumul international acest subiect. Se pare ca exista aftermarket solutii insa nu stiu cine s-ar baga sa le monteze in Ro
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

catalin...cred ca te cam ...mananca'n ! :P ....decat sa pui ceva pe masina asta noua la kia service...mai bine gasesti o pozitie mai confortabila la picior cand apesi pedala...e o chestie de obisnuinta pana la urma! :roll:
Last edited by ida01ro on 04 Oct 2007, 16:02, edited 1 time in total.
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

catalin1984

Post by catalin1984 »

O fi cum zici tu domnu carcotas, pana una alta KIA romania, in special MIT MOTORS baneasa , nu au gresit cu nimic fata de mine, ba chiar au adus masina in fix 30 de zile lucratoare si la culoarea care imi placea mie.

Inca nu am apucat sa trec pe la ei pe la service, dar sper de bine.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

e ok, iti doresc succes , sincer! pana la urma fiecare are piticii lui :D te rog sa imi spui ce a iesit ...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

catalin1984

Post by catalin1984 »

cu siguranta daca obtin un raspuns pozitiv voi anunta si aici, pana la urma vor fi multi care vor dori sa isi monteze un astfel de sistem fiind relativ ieftin:pana in 150 de eur.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu ma refeream ca nu se monteaza vreun sistem de genul asta facut de Kia. Ca solutii de la terti se potrivesc ... se prea poate ... insa chiar sigur se va ridica iar problema garantiei ... deci fara batai de cap sigur nu scapi :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

ida01ro wrote:catalin...cred ca te cam ...mananca'n ! :P ....decat sa pui ceva pe masina asta noua la kia service...mai bine gasesti o pozitie mai confortabila la picior cand apesi pedala...e o chestie de obisnuinta pana la urma! :roll:
E de fite nu e de confort.Ma gandesc la "saracul" Prigoana , care are un handicap lokomotor cat o fi postat el pe siteurile marcilor masinilor pe care le poseda sa se intereseze de o astfel de problema.Hai sa mai fim si seriosi !

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..hei nu fitzi rai !! de ce nu recunoasteti ca fiecare are piticii lui si trebuie sa ii satisfaca :D

tot adevarat este ca daca mergi mult pe autostrada este chiar folositor ! ceva vreme in urma am folosit o pe post de cruise control (CC)...cutie de BR infipta in acceleratie! mi se pusese un carcel la picior de nu se mai putea!!!!..si mai cred ca eram prea...tanar 8) o singura problema aici: noi nu prea avem autostrazi !

tot la fel, CC poate fi folositor daca e utilizat ca limitator de viteza max in interiorul localitatilor... aici nu e problema ca din astea avem!! :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Aici gasiti mai multe informatii despre cruise control http://www.dancar.dk/SEEEMS/272.asp

P.S. deci daca am comandat cruise control inseamna ca am pitici pe creier? :P :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”