Probleme Alarma Maat 679

Cum se rezolvă diverse probleme
aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by aeon »

si eu am desprinsa telecomanda de cheie tot din aceasi cauza....nu am ce face merg cu ele separat
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by dre_andrei »

am rezolvat problema.
am gasit un magazin care mi-a vandut separat carcasa telecomenzii pentru maat 679 hf. pretul nu a fost tocmai mic, 40 ron, dar mi-a rezolvat problema. telecomanda cu totul era 85 ron, dar nu aveam nevoie.

totusi pt cei care vor sa-si ia numai carcasa, atentie ca ea nu contine si "pionul" acela metalic cu care telecomanda se prinde de breloc.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by alex79 »

Am si o problema cu o alarma Maat. Nu stiu ce model este intrucat am luat masina de la Klado Iasi cu alarma montata. Pe telecomanda scrie MIL-STD-105E. Banuiesc ca e vorba de MAAT 861. Ce se intampla?
La apasare ARM se armeaza alarma dar nu se comanda inchiderea centralizata. Daca apas DISARM se comanda inchiderea centralizata dar se dezarmeaza alarma. Mai apas o data ARM si este armata alarma si usile sunt blocate. Am scos borna + de la baterie dar se pare ca nu a uitat. In mare parte singura problema e aceea ca trebuie sa fac o operatiune in plus decat deobicei. Am incercat si cu telecomanda de cheia de rezerva dar aceasi situatie. E posibil sa fie o siguranta de la inchiderea centralizata sau doar o eroare de la alarma(erooare in transmiterea semnalului de inchidere centralizata)? Curios ca din cheie masina se incuie fara nicio problema. Ma gandesc pe de alta parte sa nu fie bateriile. La ambele telecomenzi bateriile au 4 ani. Dar daca ar fi de la baterii nu ar da nicio comanda.
Unde se pune deobicei modulul de alarma ca sa il vaz si eu?
Multumesc anticipat.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by dre_andrei »

salut.
Image
daca telecomanda e ca cea din imagine, atunci Alarma este Maat 679.
A mea asa e si pe spatele telecomenzii scrie acelasi cod pe care l-ai scris si tu: MIL-STD-105E.
Mai precis alarma este Maat 679 HandsFree.
Cat despre problema ta, posibil sa fie o mica defectiune la alarma, poate un contact imperfect. Probabil ca in service ar diagnostica si rezolva rapid problema.
Daca totusi vrei sa te uiti tu, la mine este amplasata sub volan. Pentru a demonta capacul de sub volan:
- deschizi usa sofer
- gasesti in lateralul bordului o gaura cat sa bagi 2 degete - bagi degetele acolo si tragi tare
- cu o surubelnita in cruce desfaci 4 suruburi negre: 2 le gasesti acolo pe lateral dupa ce scoti acel capac, iar doua sunt in partea de jos a capacului. cu atentie o sa le gasesti pe toate
- bagi mana pe sub coloana volanului si tragi incet dar cu forta de capacul alb pana iese
- trebuie sa gasesti o cutie neagra pe undeva pe acolo :)

Ai grija cand pui capacul la loc, se va dovedi un pic mai dificil montatul decat demontatul.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by alex79 »

Nu arata asa. Am pus 2 poze.
O sa iti urmez sfatul sa vad unde o fi alarma buclucasa.
Deocamdata nu ma incomodeaza in vreun fel doar ca tre sa mai apas inca o data.
O sa schimb si bateriile poate se schimba ceva.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by dre_andrei »

e altceva
ciudat insa ca au acelasi cod
cat despre baterii - nu cred ca are rost sa le schimbi, mai bine tu uiti la alarma
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by alex79 »

alex79 wrote:Am si o problema cu o alarma Maat. Nu stiu ce model este intrucat am luat masina de la Klado Iasi cu alarma montata. Pe telecomanda scrie MIL-STD-105E. Banuiesc ca e vorba de MAAT 861. Ce se intampla?
La apasare ARM se armeaza alarma dar nu se comanda inchiderea centralizata. Daca apas DISARM se comanda inchiderea centralizata dar se dezarmeaza alarma. Mai apas o data ARM si este armata alarma si usile sunt blocate. Am scos borna + de la baterie dar se pare ca nu a uitat. In mare parte singura problema e aceea ca trebuie sa fac o operatiune in plus decat deobicei. Am incercat si cu telecomanda de cheia de rezerva dar aceasi situatie. E posibil sa fie o siguranta de la inchiderea centralizata sau doar o eroare de la alarma(eroare in transmiterea semnalului de inchidere centralizata)? Curios ca din cheie masina se incuie fara nicio problema. Ma gandesc pe de alta parte sa nu fie bateriile. La ambele telecomenzi bateriile au 4 ani. Dar daca ar fi de la baterii nu ar da nicio comanda.
Unde se pune deobicei modulul de alarma ca sa il vaz si eu?
Multumesc anticipat.
Nu am aflat ce cod de alarma o fi in schimb astazi minune. Si-a revenit alarma. Acum dintr-o singura apasare de ARM se armeaza si se da si comanda si inchiderea centralizata. M-am gandit ce ar fi putut duce la revenire si singura chestie care mi-a venit in cap e ca am armat cu portiera deschisa. Am incercat de cateva ori sa vad daca nu a fost doar de moment. Functioneaza ca inainte.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by GabiA »

Daca armezi cu portiera deschisa se desincronizeaza inchiderea centralizata cu armarea. Am mai patit si eram bine mersi in masina si cu alarma on :mrgreen: Problema se rezolva daca repeti "operatiunea" din nou
Alarma Maat care o am eu(nu stiu modelul) are setat sa se rearmeze automat daca nu deschid portiera de la sofer sau portbagajul in 30 de secunde si am patit de cateva ori
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

catt
Posts: 199
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by catt »

Daca i se mai intampla cuiva ca la Alarma Maat 679 sa-i cada repede bateria de pe telecomanda (..enzi) vinovat e functia /modulul de auto-armare , adica cel care armeaza cand te indepartezi de masina ,sau mai concret ,e legat de chestia aia de plastic care se fixeaza pe portiera .
Se rezolva simplu prin dezactivarea functiei , de pe telecomanda treci butonul (aflat pe cant) din ON in OFF .
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by bosca »

Am si eu o problema cu alarma Maat 679. Simptome: stand langa ea la 1m sau chiar fata in fata, cu butonul Disarm nu face nimica, decat dupa a nu stiu cata oara se deschide masina. Am crezut initial ca sunt bateriile, le-am inlocuit cu altele noi si tot face la fel. De asemenea, acelasi lucru il face si cu cea de rezerva care e nou-nouta. Nu stiu de la ce ar putea fi... O sa incerc sa rezolv pb asta la revizie. Oare se va face pe garantie, avand in vedere ca a fost montata la ei alarma (de fapt am optat initial la achizitia masinii sa fie instalata)?
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

marcelmarcel
Posts: 25
Joined: 26 May 2010, 23:28
Auto:
Location: ploiesti
Contact:

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by marcelmarcel »

Salut!
Am un Ceed din 2009 (al doilea proprietar) si are montata o alarma MAAT 679 (asa scrie pe cele 2 telecomenzi). De ceva timp am o problema: la apasarea butonului de inchidere, se aude sunetul specific alarmei, se aprind avariile dar nu se inchid usile. Trebuie sa le inchid manual, cu cheia in yala. De deschis, se deschid cu butonul de pe telecomanda alarmei.
M-ar ajuta f mult un manual de utilizare deoarece as vrea sa resetez alarma. Am cautat pe net dar nu am gasit manualul corespunzator alarmei (desi am cautat maat 679, am gasit numai manuale ce nu corespundeau). Atasez o imagine cu telecomanda.
Multumesc anticipat!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by bosca »

KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

User avatar
Philbox
Posts: 185
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by Philbox »

Uite ca aici ai primit si un alt manual mai complet. Asa cum ti-am mai scris, vezi setarile si apoi reset. Montaj in spatele panoului de sub volan, iar butonul valet in spatele panoului de sigurante de la interior.

User avatar
IF88BAU
Posts: 4
Joined: 23 Jun 2008, 11:08
Auto: cee'd 1,6 CRDi

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by IF88BAU »

Salut! Cautand pe Internet informatii care ma pot ajuta cu privire la problema mea am vazut ca s-au discutat destul de multe lucruri si aici referitor la alarmele Maat.
In cazul meu situatia este urmatoarea, nu stiu daca a fost doar o coincidenta sau nu, dar dupa ce am schimbat bateriile telecomenzilor de la alarma si cele ale cheilor nu ma mai pot intelege cu inchiderea autoturismului. Exista o desincronizare totala intre alarma si inchiderea masinii. De exemplu reusesc sa dezactivez alarma dar usile raman incuiate. Daca incerc sa deschid manual cu cheia nu merge iar daca o deblochez apasand pe butoanele cheii se descuie dar incepe sa claxoneze (specific ca nu este vorba de alarma ci de claxon) sau armez alarma si raman becurile de semnal prinse intermitent.
Pana la urma am reusit sa plec cu masina dar nu stiu cum am facut, cert este ca aceasta desincronizare este deja deranjanta si pentru mine dar si pentru vecini, plus ca nu pot sta mereu 5 minute sau mai mult langa masina incercand combinatii norocoase ca sa plec cu ea.
Mi-ar prinde bine un sfat despre povestea asta, mai ales ca de moment nu pot merge la service.
Si inca un lucru, este vorba de un autoturism Cee'd din 2008 si o alarma Maat 679 montata in acelasi an.

Multumesc

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: Probleme Alarma Maat 679

Post by Liviu27 »

Stie careva unde este butonul Valet pt dezactivare manuala,ca de ceva timp nu se mai dezactiveaza alarma decat daca apas de n ori.Bateria are 1 an si ledul e rosu.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”