Stergatoare cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare cee'd

Post by Nesta3 »

Se gasesc la orice magazin de piese.Dimensiunile de 600/450mm.Iar codul produsului este: VM441
Pentru luneta nu am gasit ceva echivalent.Are si o forma atipica
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare cee'd

Post by BAU »

Fratilor , dar pentru luneta de ce nu schimbati doar lamela de cauciuc ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Stergatoare cee'd

Post by DDI »

BAU wrote:Fratilor , dar pentru luneta de ce nu schimbati doar lamela de cauciuc ?
asta cautam, dar inginerii de la Kia s-au gandit sa faca lamela pentru luneta cu alt profil decat cele de pe stergatoarele fata, reaaaaaaly smart idea :mrgreen:

sunt greu de montat, eu am pus pe luneta o bucata mai buna (decupata) dintr-o lamela de pe fata pe care am schimbat-o, dar nu sterge bine si cam scartaie... #-o

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare cee'd

Post by BAU »

@DDI :
Eu intotdeauna schimb doar lamela de cauciuc . Cumpar de la Selgros cea mai lunga lamel, o tai si-mi ramine si pentru stergatorul mic . La mine nu a scirtitit niciodata dar chiar daca au rezistat cite un an si le-am schimbat , pentru max 10 lei lamela chiar ca a meritat.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by alc2 »

@mihaelai - cum ai desprins lamela de prinderea metalica din stergator ? ( sunt cleme metalice la jumatatea stergatorului , trebuie desfacute ca sa scoti lama apoi repuse in functie , la aerotwin este alt sistem de prindere )
Posibil posesor de Cee'd

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Stergatoare cee'd

Post by Razvan_G »

Salutare! Stergatoarele originale m-au tinut, atentie, 6 ani de zile si 82.000 KM. Acum doua sapt. am schimbat doar lamela de cauciuc (luate tot de la Selgros) si dupa prima ploaie (scartaiu si faceam zgomot suparator) si primul inghet m-am intors la cele vechi. Asta spune multe despre calitate :). Efectiv au sarit de pe sina la primul inghet, iar cand stergeam imi lasa si o dara chiar pe mijloc :). Se schimba usor lamela (sunt tutoriale pe youtube), e mai greu de scos capacelul din varf in schimb (cu patentul, trebuie sa-l scoti acolo unde lamele e mai elastica) ... in fine... parerea mea e ca nu merita (la ce lamele se gasesc in comert)...

...tocmai ce mi-am luat un set Bosch AEROTWIN A187S (24" si 18") - cod produs 3 397 007 187 - sunt compatibile si facute doar pentru KIA Ceed, Hyundai i30 si VW Touran si Caddy...
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

moalesipufos
Posts: 66
Joined: 19 Feb 2015, 00:05
Auto: Kia C'eed 1.4 HB
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare cee'd

Post by moalesipufos »

Nesta3 wrote:...Le-am schimbat cu Valeo silencio xtreme(pret 130 lei cand originalele aveau pretul ala prohibitiv de 200-300 lei).M-au tinut 4 ani si pe langa faptul ca sunt silentioase,sterg si excelent.Le-am schimbat cand am inlocuit parbrizul care era plin de zgarieturi,ciobituri care din pacate au stricat si stergatoarele.Am ales tot Valeo silencio.
Aceleasi performante remarcabile.Sa ma scuzati ca folosesc atatea cuvinte de lauda,dar am vazut alte stergatoare,pe alte ,pe alte masini si nu se compara.
De unde le-ai cumparat si cu cat?
Last edited by moalesipufos on 28 Mar 2015, 13:31, edited 1 time in total.
Kia Ceed 1.4 HB 2008, 109CP, Best

moalesipufos
Posts: 66
Joined: 19 Feb 2015, 00:05
Auto: Kia C'eed 1.4 HB
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare cee'd

Post by moalesipufos »

Razvan_G wrote:Salutare!...

...tocmai ce mi-am luat un set Bosch AEROTWIN A187S (24" si 18") - cod produs 3 397 007 187 - sunt compatibile si facute doar pentru KIA Ceed, Hyundai i30 si VW Touran si Caddy...
Aceeasi intrebare: de unde le-ai cumparat si cu cat?
Kia Ceed 1.4 HB 2008, 109CP, Best

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare cee'd

Post by Nesta3 »

EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Stergatoare cee'd

Post by DDI »

Bosch AeroTwin pe fata, tot Bosch si pe luneta,....si s-a facut LINISTE :twisted:

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Cautati swf pe net. Sunt marca lui valeo. Eu am pe fl din 2013 si sunt foarte multumit

alexandru_dima82
Posts: 50
Joined: 07 Feb 2011, 13:16
Auto:

Re: Stergatoare cee'd

Post by alexandru_dima82 »

Si eu am schimbat la lamele pana mi-a venit acru pe gat, adica s-a rupt o sina si nu am avut ce sa mai fac decat sa iau niste adaptore sa pun niste stergatoare de la Auchan mai scumpicele. La un moment dat aveam modele diferite pe fata. Dupa am stat si mi-am facut un calcul si am ajuns la concluzia ca trebuie sa cumpar unele originale , am luat bosch si sunt incantat (130 ron pe net).
masina are 7 ani si cele originale (foarte bune) au tinut 3 ani pana am lasat masina sub un pom la umbra si a curs seva pe masina si asa am stricat un set de stergatoare perfect bune. La cati bani si nervi am dat pe toate adaptatiunile mele mai bine luam direct originale, nici nu se compara. Cel putin cand foloseam din cele ieftine lamela lunga nu prinde peste tot pe parbriz, sarea facea zgomot. de multe ori imi luam teapa ca nu se potriveau lamelele.
Astea noi mai sa ia un strat de sticla cand sterg.. nu se compara.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Stergatoare cee'd

Post by quelloo »

eu inca le mai am pe cele originale dupa 7 ani si inca sterg perfect. Sper sa mai tina vreo 3 si le schimb si le scot si eu la pensie de chestie :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

boris_74
Posts: 4
Joined: 15 May 2012, 19:15
Auto:

Re: Stergatoare cee'd

Post by boris_74 »

Am urmat sfatul lui Nesta3 si am cumparat setul de stergatoare Valeo Silencio X-TRM, Cod Producator 574641 la pretul de 113 lei/set si nu regret alegerea facuta. Se potrivesc perfect cu sistemul masinii, fara adaptoare si alte chestii iar la acest pret chiar se merita.

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Stergatoare cee'd

Post by catalinos »

Salutare,

Redeschid topicul cu o intrebare: cum se numeste sistemul de prindere al stergatoarelor de pe fata? Am cautat prin Cora ceva stergatoare cu acelasi sistem de prindere dar nu mi-am dat seama ce trebuie sa aleg de acolo...

Initial am incercat cu o pereche de lamele dar am cumparat fara sa testez si au alt profil la baza, astfel incat a fost imposibil sa le introduc pe canalul respectiv.

Acum am incercat in Cora fie doar lamela (aparent nu am gasit ceva care sa se potriveasca) fie cu intregul ansamblu (pentru care nu am gasit prinderea potrivita).

Asadar, exista o denumire pentru sistemul de prindere pentru stergatoarele de Ceed? Prin Cora am gasit doar cu "carlig" + diverse adaptoare etc.
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”