Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
ananeagu
Posts: 37
Joined: 11 Mar 2008, 14:17
Auto:

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by ananeagu »

Salut ieri am incasat si eu o pietricica in parbriz de la un coleg de pe contrasesns si ma gandeam sa ma duc la Casco (Omniasig) floricica nu e mare.Acum vroiam sa va intreb dc este recomandat sa ma duc la casco in sensul se schimba parbrizul sau doar se repara? Ca dc imi fac dosar de dauna doar ptr reparat mai bine il repar pe cont propriu ca oricum parbrizul nu cred ca este in garantie.... Ce ma sfatuiti?

User avatar
vally
Posts: 101
Joined: 14 Jul 2008, 21:48
Auto:
Location: Londra
Contact:

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by vally »

Vineri, 26 feb. am incasat si eu o piatra in parbriz... tare de tot, am crezut ca-l prind in brate, dar m-am ales cu o floricica cam de max. 1,5 cm diametru... solutia era sa schimb parbriz, intre 800 si 2.500 lei... sau sa ajung la compromis cu reparatia... pe care am votat-o in unanimitate... eu!... am sunat la expertdetailing, am facut programare pentru sambata dimineata si m-am infiintat la ei, la 9 cum m-i s-a spus... au venit la 9.15, apucat de treaba la 9.30... de altfel de treaba baietii... au terminat dupa aprox. 45 min, intre timp mi-au mai polishat si o zgarietura... achitat 100 lei... vizibil 2 puncte, acolo unde au gaurit pentru a introduce solutia, si au mai ramas 2 raze mici, pentru care trebuiau sa mai faca inca 2 gauri.... multumit ca deocamdata am facut o economie destul de importanta- pentru cat timp nu stiu.. adica stiu - pana la urmatoarea piatra... pe care nu o doresc nimanui... dar va doresc o zi buna in continuare...
sorry...s-a vandut... :(

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by Razvan_G »

Salut!

Eu am patit ceva mai putin obisnuit (nici ciobitura, nici crapatura): am vrut sa sterg parbrizul pe interior si am reusit performanta sa-l zgariu cu ceasul de la mana. :( Cam 7 cm, se vede ca tulpina unei frunze!
Si-a mai zgariat cineva parbrizul pe interior? Se poate face ceva la polish (stiu ca la ciobituri merge, dar la zgariat nu stiu) sau trebuie sa-l schimb?

Mersi!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by BAU »

Asa se intimpla cind umbli la masina si porti ceasul incrustat cu diamante .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by Nesta3 »

Daca nu e foarte adanc,sunt convins ca se va rezolva problema cu un polish special pt geamuri...se gaseste si prin carrefour parca...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by BAU »

@Razvan_G: Ca sa nu mai glumim ca poate te superi , depinde in ce zona este zgiriat parbrizul si depinde de adincime. Se poate incerca in service deoarece solutiile din Carrefour care chiar daca spun ca sint ptr geamuri nu prea au efect decit pe vopsea care nu este prea adinc zgiriata ( daca incerci manual ).
In service se folosesc paste de diferite granulatii ,profesionale ,3M de exemplu si se lustruiesc cu pisla ,la viteze foarte mari .
Problema este daca poate fi folosita masina de slefuit ( sa nu fie prea aproape de bord , si eventual sa nu fie in zona de vizibilitate directa spre inainte a conducatorului auto ). Aceasta deoarece daca este zgirietura adinca si se lustruieste mult s-ar putea ca in zona respectiva sa deformeze obiectele (poate aparea un efect de lentila ).
Daca se lustruieste mecanic cu pisla (cu diametru de cca 10 cm ) la viteza mare peste 6.000,00 rot/ min , intr-o zona unde poate incapea masina sau pistolul de lustruit , ar trebui sa nu fie nici o problema .

PS. Manual, nu cred ca ai vre-o sansa.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by Razvan_G »

Mersi de raspunsuri.

@BAU - la naiba, macar daca ceasul era incrustat cu diamante! :mrgreen: Am mai avut pe masina (portiera) un cadou de la cineva si mi-a iesit intr-adevar cu polish profesional 3M, dar pentru parbriz, in Oradea cel putin, sunt limitate optiunile (ma gandesc ca trebuie unul special pentru parbriz). Nu stiu daca cei din service-urile de pe la noi au, insa sunt 2 firme de care se ocupa de polish si montare de parbrize, iar la una dintre ele dobitocul nici nu s-a uitat, i-am zis ca e zgariat parbrizul pe interior si cica: "aaa, trebuie schimbat, nu merge asa"... in fine, asa mi-au zis initial si la portiera, s-o vopsesc toata :D... mai vad, o sa incerc prima oara solutia din Carrefour, Praktier... si mai intreb in stanga dreapta... am vazut ca in Buc. ai de unde alege... baiul ii ca zgarietura ii chiar in fata ochilor mei si daca imi iese "efectul de lupa" apelez la un ciocan :mrgreen:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by BAU »

@Razvan_G :Se poate incerca si cu solutiile din Carrefour ,Metro , Obi ,Hornbach, Dedeman si altele (parerea mea este ca pasta 3 M este mai buna )
Ca sa fii sigur ca au efect, repet, trebuie lustruit cu viteza mare .
Faptul ca este zgiriat in zona privirii spre inainte inseamna ca ai loc de lustruit pe o suprafata mai mare ( pentru evitarea efectului de lentila nu trebuie tinuta masina de slefuit intr-un singur loc ).
Daca zgirieturile sint superficiale , sint convins ca vei avea succes.
Daca nu , si ajungi la concluzia ca nu mai ai ce face , iti faci repede un Casco , si scoti zgirieturile cu o caramida mai mare ( din exterior ) :P
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by igorr »

In weekend am luat luat si eu o pietricica in parbriz de la masina din fata in partea pasagerului spre coltul de jos al geamului. Mergeam intr-o zona cu padure (baile tusnad) cu 60km/ora. Initial am crezut ca a tras cineva cu pusca prin padure, habar n-am avut ca m-a lovit ceva. Culmea e ca am observat doar dupa 2 zile. Era o gaurica cu multe raze cam de 1,5 cm. Nu-l observasem ca era langa stickerul cu CSA. m-am intors in Bucuresti si dupa o scurta informare pe net am sunat la autoglassfix.ro sau reparatii parbrize la domiciliu (in google). Omul a fost foarte amabil si fiindca ploua ne-am intalnit in parcarea acoperita de la AFI. In 20 de minute era gata operatiunea. S-a procedat la fel cum s-a mai descris in topicul asta cu gaura, pus rasina, lampa UV, curatat excesul de rasina exterioara. De vazut sigur ca se mai vede, mai ales din interior. Se poate vedea gaura pe care a dat-o si liniute subtiri unde au fost razele sparturii. Partea buna in toata treaba ca e in colt si nu se observa iar operatiunea a stopat marirea crapaturii. La pipait nici nu se simte ca acolo a fost gaura. Mai important ca a costat 60 de lei si nu trebuie inlocuit parbrizul original.
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by Vincze Szilard »

daca am o crepatura de 30 cm, aia se mai poate repara? sau numa schimbatul ramane ca si optiune.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Ankuta Kiuta
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2014, 20:20
Auto: Sportage 2.0
Location: Imprejur de Bucuresti

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by Ankuta Kiuta »

Salut,
masina Kia Sportage are 2 luni ,4100 km si pana acum am 2 probleme cu ea : un cauciuc din cele originale primite care pierde presiune in 2-3 zile (acum sunt pe cele de iarna si nu e problema ) si ieri ,surpriza , am gasit parbrizul crapat , masina afladu-se toata ziua in parcarea acoperita de la serviciu , fara sa aiba nici o urma de lovitura . Crapatura pleaca din dreapta jos de sub cheder si e destul de intinsa si in profunzime. Pare o problema de fabricatie , merg la service sa vad ce spun ei , dar sunt dezamagita de acest aspect.
A mai patit cineva asa ceva ?

In rest masina e ok, consuma 8.5 l motorina /100 km ( motorul de 135 CP manuala), deocamdata , poate mai scade :)
Este confortabila , se comporta bine atat in oras cat si la drum lung , perfect pe zapada si gheata , sper sa fie ok cei de la service si sa nu ma puna sa o rezolv pe Casco.
Daca mai are cineva problema aceasta, va rog spuneti-mi.
Multumesc

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by alex79 »

Eu am avut o astfel de fisura si probabil se intamplase din cauza diferentei de temperatura. La mine s-a intamplat vara cand era foarte cald. Masina statuse in soare si am dat cu jet de apa sub presiune rece. Aproape instantaneu a aparut fisura. La momentul respectiv am incercat la garantii dar fara castig de cauza. Atunci aveam CASCO si s-a rezolvat.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by alex79 »

Inevitabilul s-a produs. Aveam o lovitura la parbriz si ieri din senin s-au intins 3 raze. Ma gandesc ca era parbrizul rece si am dat incalzirea spre el.
Stie cineva cat mai este un parbriz simplu la Pilkington?
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by Nesta3 »

800+80 chederul+150 manopera
Si eu am luat o piatra,s-a crapat,l-am reparat dar tot s-a intins crapatura.O sa il schimb cu unul Fuyao,pret 460 cu tot cu rama si montaj.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by BAU »

@alex79 : am trecut eu acum vre-o luna pe la ei si i-am intrebat : au zis ca au cu 300 lei Polonez (greu de crezut, poate chinezesc ) si cu 800 lei (original ziceau ei )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”