Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
geovaler
Posts: 21
Joined: 23 Jun 2008, 12:46
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Parbriz ciobit de o piatra

Post by geovaler »

Am luat o piatra in parbriz (de la un TIR ce mergea pe contrasens); nu s-a spart parbrizul dar s-a format o bula (ca de aer). Asta s-a intamplat acum o saptamana, pe E85, pe la Bacau. Am stat cu inima cat un purice pana acum cand am fost la AGER, pe la Cimitirul Eroii Revolutiei; mi l-au remediat in jumatate de ora, foarte profesionist, 40 RON. Recomand ghinionistilor...
kia proceed rosu, 1.4

danct2005
Posts: 47
Joined: 06 Aug 2008, 22:22
Auto:
Location: La mare

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by danct2005 »

ai vazut in ce consta operatiunea? Poti sa dai niste detalii cum se face reparatia?
KIA Cee'd 1.4 Start, A/C,ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Machine Silver+maruntisuri.....no long waiting..

geovaler
Posts: 21
Joined: 23 Jun 2008, 12:46
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by geovaler »

Am stat langa om in timpul operatiunii.
1. A dat o gaura mica in dreptul bulei
2. a suflat bine locul pentru indepartarea prafului
3. A montat pe buba un dispozitiv de vacuum, cu ajutorul caruia a introdus o rasina in cavitate
4. A asteptat cam jumatate de ora sa se usuce...
5. A indepartat dispozitivul de vacuum; a montat deasupra locului o lampa UV...circa 15 minute...
6. A curatat locul faptei si...gata

Nu mai infloreste in veci; m-a sfatui ca, daca se mai intampla (doamne fereste) sa lipesc imediat o bucata de banda adeziva peste ciobitura...
kia proceed rosu, 1.4

danct2005
Posts: 47
Joined: 06 Aug 2008, 22:22
Auto:
Location: La mare

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by danct2005 »

multumesc mult
KIA Cee'd 1.4 Start, A/C,ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Machine Silver+maruntisuri.....no long waiting..

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by Aramis »

Eu am ciobit geamul de la sofer, numai ca nu am nici o bula de aer, nimic, doar o ciobitura. Cineva mi-a zis sa aplic un punct de sudura, ca sa nu ma trezesc cu suprize mai tarziu.
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by andrei0241 »

Cum anume punct de sudura?
Cel mai bine te interesezi, nu se poate sa nu existe un centru de reparatii parbrize in Iasi. Si ca suma sigur nu e mult ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by Aramis »

andrei, nu e parbrizul, e geamul de la sofer :) Si am mers o luna cu ciobitura (inclusiv pe criblura, iar :shock: ) si nu s-a intamplat nimic. Ma gandesc, nu cumva, sa fiu eu paranoica si sa mi se para mai grava decat este. Daca totusi se intampla ceva si se duce pe apa sambetei geamul meu, le dau treaba celor de la Casco...
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by b77dbc »

Am "luat" si eu o pietricica in parbriz, la aprox. 2 cm de stalpul A (mai bine lovea stalpul) si a facut o crapatura de vreo 20 cm lungime.
Mi se pare mult prea "sensibil', adica cred ca toti am mai luat cate o pietricica si la alte masini si nu am patit asa ceva...

E doar o parere...
KIA Cee'd 1.6L CRDi TX, 115CP

alcatraz

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by alcatraz »

b77dbc wrote:... cred ca toti am mai luat cate o pietricica si la alte masini si nu am patit asa ceva...
era aceeasi pietricica si la ale masini nu ai patit acelasi lucru???
bineinteles ca glumesc. depinde cit de mare era cea care te-a lovit acum si cu ce viteza a facut-o

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by Bonzai2 »

@b77dbc

Si eu am luat o pietra pe A1 si cand a izbit parbrizul am crezut ca l-a si sfaramat, iar apoi dupa ce am trecut de TIR cautam sa vad unde s-a fisurat geamul si surpriza, nu avea absolut nimic.Cu o alta masina(Ford) am luat o alta piatra tot in spatele unui TIR #-o de abea s-a auzit ca a izbit parbrizul si a fost gata,crapatura de 20 cm si schimbat geamul.
Dupa aceste 2 experiente sunt chiar multumit de cum s-a comportat parbrizul la Ceed.

PS:Dupa ce am schimbat geamul la Ford( cu unul neoriginal) la nici 2 luni o alta piatra l-a izbit.S-a crapat iar,mult mai putin .Concluzia e ca geamul original de la ford a fost foarte sensibil

nici

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by nici »

Si eu am avut o ciobitura de la o pietricica. Am reparat-o tot la AGER, tot 40 ron. Nu s-a mai intins crapatura insa tot ce cunoaste putin dar nu ma deranjeaza ca nu e chiar intr-un loc vizibil.
Nu poti compara parbrizurile ca nu stii ce piatra, sub ce unghi si la ce viteza te-a lovit.

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by Bonzai2 »

Da poti sa-ti dai seama de puterea cu care a lovit
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by c.ciprian »

Eu am luat ditamai bolovanu in parbriz (exagerez un pic, dar pe moment am crezut ca m-a lovit ceva in parte metalica) si am avut doar o ciobitura de 1 cm... s-a rezolvat la AGER cu 40 ron

nici

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by nici »

Eu nu am auzit nimic. Cred ca aveam viteza ca eram pe autostrada, plus muzica... Nu ai cum sa iti dai seama de puterea cu care te-a lovit. Daca o iei asa, conteaza si cat de dura e piatra, daca era ascutita, etc etc :) Deci nu ai cum sa compari.

lorenzo_81
Posts: 86
Joined: 31 Jul 2008, 09:28
Auto: Cee'd by KIA
Location: Bucharest

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by lorenzo_81 »

:arrow: sfat daca ati spart parbrizul imediat lipiti ceva pe spartura sa nu intre mizerie acolo. parbriz de ceed only 800 ron
Last edited by lorenzo_81 on 24 Oct 2008, 22:00, edited 1 time in total.
Drive safe...

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”