Urcare/coborare geamuri din telecomanda...

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
catalin1984

Urcare/coborare geamuri din telecomanda...

Post by catalin1984 »

Daca cineva a gasit pe la kia sau la alt service/om/meserias......unde poate sa imi deblocheze compu de bord& accesare functia de coborare sau urcare geamuri din cheie sau telecomanda.....pls share...


Mersi.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pentru asta e un modul suplimentar ... care se achizitioneaza impreuna cu alarma

Ce anume ai vrut sa zici cu " sa imi deblocheze compu de bord& accesare"? Ce vrei sa faci de fapt?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by L P »

Computerul nu are legatura cu alarma sau deschisul geamurilor,, nu are ce sa fie blocat
In usi ,sint niste motorase care functioneaza pe baza unor intrerupatoare din cotiera usilor.
La modelele mai ieftine ,aceste motorase si intrerupatoare nu sint montate( deh au si ele o valoare ce ridica pretul mashinii)
Alarmele mai scumpe , au in dotare niste dispozitive ( electromagneti ) ce
pot bloca si deschide usile din telecomanda (inchidere centralizata)
Eu cel putin nu am auzit sa fie alarme sau telecomenzi ce pot deschide geamuri .,asa ca lasa computerul in pace , acesta poate fi modificat doar pentru marirea puterii ,eventual
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Poate stie omu' ceva ce noi nu stim.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

@L P
Bati campii(fara suparare) omule, lasa-i pe cei ce se pricep...

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by L P »

Explica-te macar , tovarase! (daca stii d-ta ,sa nu mai bat cimpii altadata)
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by L P »

Si eu chiar aveam impresia ca ma pricep .
Daca ai fi citit Manualul Service ( nu cel de utilizare care vine cu masina ) ai fi gasit un capitol despre functionarea geamurilor electrice)
Exista intr-adevar un dispozitiv electronic ( Memorie EEPROM) care este confundat de unii cu un computer.
Numai ca aceasta este o memorie ca are programate niste setari pentru buna functionare a geamurilor. .Daca la ridicarea geamurilor forta rezistenta depaseste 100N ,geamul coboara , daca sesizeaza o blocare a geamurilor la ridicare ,de asemenea coboara .Mai are de asemenea un traductor HALL ce sesizeaza pozitia geamului. Toate aceste dispzitive comanda releele de actionare ale motoraselor electrice .Daca este ceva in neregula,electronistii de pe forum sau automatistii sa ne descurce )
Este de fapt o instalatie de automatizare asemanatoare celor ce deschid usile de garaj dar putin mai complicata .(daca stii ca pentru acest lucru este folosit computerul masinii, recunosc ca mai am de studiat )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

L P wrote:Eu cel putin nu am auzit sa fie alarme sau telecomenzi ce pot deschide geamuri .,asa ca lasa computerul in pace , acesta poate fi modificat doar pentru marirea puterii ,eventual
Nu de deschis ar fi vorba, ci de inchis. De ex, ai geamul deschis, opresti undeva, cobori din masina. Iar cand armezi alarma, aceasta, in afara de inchiderea usilor/portbagajului, iti va ridica si geamurile care sunt coborate. Si sunt chiar destule alarme carora li se poate atasa un modeul care sa faca asta
Cat despre "lasa computerul in pace , acesta poate fi modificat doar pentru marirea puterii ,eventual" ... aici chiar faci confuzie. N'are nici o legatura chip'tuning'ul cu comp de bord despre care se vb aici :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

alinutu000
Posts: 24
Joined: 14 Oct 2007, 00:03
Auto: Kia rio new 1.4 Dsl

Post by alinutu000 »

sal. am fost sa imi pun alarma si legat de problema cu ridicatul geamurilor cand armezi alarma mi s-a spus de catre cei care au instalat-o (e vorba de un MAAT 7500) ca imi trebuie un modul ca sa mearga. Pana aicea e totul ok. Le-am zis sa puna modulul ca sa mi se inchida geamurile si cand au incercat sal monteze miau zis ca nu se poate pune, ca nu ridica geamurile decat in primele 6-7 sec de cand scot cheia din contact pt ca nu modulul ala nu ramane alimentat in permanenta asa cum ar fi nevoie ca sa functioneze. Si am instalat alarma fara modul. E careva care sia pus modul de ridicat geamuri pe masina????

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@alinutu000 - bine ai venit pe forum dsr trebuie sa dai mai multe detalii.
1. unde ai incercat sa pui alarma
2. ce masina ai LX, LX best ......
3. etc...... :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

alinutu000
Posts: 24
Joined: 14 Oct 2007, 00:03
Auto: Kia rio new 1.4 Dsl

Post by alinutu000 »

pai sa le luam pe rand:
1. am pus alarma la sc PROTECTOR IG srl care are sediul vis-a-vis de petromul de la HOSHIMIN, ffff aproape de ALARM 96 de pe Drumul Sarii.
2. am un Ceed LX BEST 1.4 GSL benzina
3. din ce miau zis baietii de acolo si vreau sa zic ca am stat acolo in timp ce miau montat alarma - nu am vrut sa las masinuta nici o secunda singurica acolo :D - pe modelul asta nu se poate monta modulul ala pt a ti se inchide automat geamul cand activezi alarma la masina. Concluzia: daca scoti cheia din contact si geamul e lasat jos, si pui alarma, masina se inchide, se activeaza alarma, dar geamul ramane jos :cry: . Tipul care conduce service-ul mia zis ca poate sa rezolve problema si sa mi se inchida si geamul dar ar trebui sa incalce niste reguli pentru asta si nu are de gand sa faca asa ceva pt ca nu ar fi bine nici pt mine ca as pierde garantia la masina si nici pt el ca nu are voie :lol: Deci am decis sa nu monteze modulul pt geamuri. Se pare ca va trebui sa fiu atent sa nu las vreunul deschis. Atata tot.
Daca mai aveti ceva intrebari, va astept!
De asemenea, dk a reusit vreunul sa puna modulul pt geam pe masian sami zica si mie unde si cum a reusit.
Numa bine!

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

la skoda exista o optiune de confort, care funtioneaza cu cheia cu butoane a masinii si ridica sau coboara geamurile, in functie de cat de mult e apasat butonul de armare/dezarmare. se pot modifica parametrii in asa fel incat sa inchida/deschida geamurile ori complet, ori in functie de cat timp e apasat butonul pe telecomanda.

la cee'd, din ce spune alinutu000, si are dreptate (si eu am ajuns la aceeasi concluzie, fara a incerca sa montez alarma) nu se poate monta modulul de ridicare geamuri. explicatia este ca dupa ce ai scos cheia din contact si ai deschis usa, se taie alimentarea pe comanda geamurilor.

ce puteau sa faca cei de la firma de montat alarme, era sa modifice circuitul electric al masinii, sa alimenteze geamurile electrice independent de contact. ceea ce ar fi dus la pierderea garantiei, evident.

eu am renuntat la a monta alarma pe masina, pentru ca oricum am cheia cu 3 butoane, si doar pentru un senzor de soc nu am de gand sa pun alarma.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

Narmer
Posts: 31
Joined: 30 May 2007, 19:26
Auto:
Location: Galati

Post by Narmer »

Si pe mine m-ar fi interesat daca a reusit cineva sa instaleze o alarma cu modulul de inchidere geamuri pe un LX Best. M-ar interesa de asemenea daca masina are posibilitatea de descuiere/incuiere portbagaj din habitaclu, si/sau daca a montat cineva o alarma care face lucrul asta.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Portbagajul, in mod normal, se incuie/descuie o data cu usile. Cheia cu 3 butoane are si buton separat doar ptr portbagaj, deci ar trebui sa poata fi activata functia asta si printr'o alarma aftermarket
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

Cei care au lx best, si nu numai, incercati asta si vedeti ce se intampla: cand incuiati usa cu cheia, tineti cheia cateva secunde in pozitia in care se incuie.
La passat dak fac asa, urca ?i geamurile. Dar 99% inchid din telecomanda si nu beneficiez si de inchiderea geamurilor.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”